Międzychód. Nadleśniczy Piotr Bielanowski przeszedł na emeryturę [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Nadleśnictwo Międzychód
Po 42 latach służby w Lasach Państwowych na zaopatrzenie emerytalne postanowił przejść lubiany i ceniony Piotr Bielanowski, które ostatnie 33 lata pełnił obowiązki Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzychód.

Impreza z okazji pożegnania Nadleśniczego odbyła się w piątek w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie – i jak przystało na tego typu wydarzenie – było bardzo uroczyście, wszak tak imponujący czas pracy w jednym przedsiębiorstwie nie zdarza się często.

Piątkowe wydarzenie poprowadziła dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury Natalia Czarnecka, natomiast oprawę muzyczną zapewnił Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju oraz zespół FinArt i pianista Alan Rembacz ze Studium Muzycznego ARTON.

Nadleśniczego żegnało wielu znajomych i przyjaciół – nie tylko z pracy, ale i przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, z którymi przez lata Piotr Bielanowski miał okazję współpracować. Do Międzychodu przyjechali również przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, zakładów usług leśnych i przedsiębiorstw przemysłu drzewnego, emerytowani i urzędujący Nadleśniczowie sąsiadujących nadleśnictw, a także obecni pracownicy Nadleśnictwa Międzychód.

Uroczystość była okazją do podsumowania zawodowych dokonań Nadleśniczego, te przedstawił jego dotychczasowy zastępca – Lech Jankowiak.

Piotr Bielanowski ścieżkę edukacyjną rozpoczął w Poznaniu, najpierw w szkole podstawowej (lata 60-te XX wieku), a następnie w V Liceum Ogólnokształcącym, które ukończył w 1973 roku. Kilka miesięcy po zdaniu matury zameldował się w Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie studiował leśnictwo. Tytuł magistra zdobył w kwietniu 1979 roku. Kontynuację nauki w wybranym zawodzie przerwała na rok służba wojskowa w Szkole Oficerów Rezerwy we Wrocławiu. Po niej pan Piotr rozpoczął studia podyplomowe – dodajmy – pracując już i zdobywając pierwsze szlify jako stażysta, adiunkt technolog w Nadleśnictwie Głusko. Studia podyplomowe „Technizacja Leśnictwa” na SGGW Warszawa ukończone zostały przez bohatera naszego artykułu dokładnie 20 czerwca1984 roku. Kończąc ten etap edukacji Piotr Bielanowski pracował już w Nadleśnictwie Skwierzyna, gdzie pełnił funkcję Zastępcy Nadleśniczego i zbierał pierwsze praktyczne szlify w zarządzaniu. Z kolei w listopadzie 1988 roku, a więc po pięciu latach pracy w Skwierzynie, pan Piotr trafił do Międzychodu, gdzie został powołany na Nadleśniczego – tą funkcję piastował do końca swojej pracy. Warto dodać, że w międzyczasie, dokładnie w 2006 roku leśnik ukończył jeszcze studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w gospodarstwie leśnym na Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Po przypomnieniu ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej Nadleśniczego, Andrzej Szelążek - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wręczył akt odwołania dotychczasowemu Nadleśniczemu Piotrowi Bielanowskiemu i powołał na nowego Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzychód – Sylwestra Morawiaka, pełniącego dotychczas w międzychodzkim nadleśnictwie obowiązki inżyniera nadzoru. Odbyło się również uroczyste przekazanie sztandaru, który to nowemu nadleśniczemu wręczył dotychczasowy.

Dodać warto, że przez ponad 40 lat pracy na rzecz Lasów Państwowych Piotr Bielanowski otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Były to m.in.,:Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi; Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego; Kordelas Leśnika Polskiego; Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”; Srebrna Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa; Za pomoc w pracy wychowawczej Srebrna Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa” Chorągwi Lubuskiej; Medal „Za zasługi w Rozwoju Wielkopolskiego Łowiectwa”; Za pomoc w pracy wychowawczej Srebrna Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa” Chorągwi Wielkopolskiej; Medal „Za zasługi w Rozwoju Wędkarstwa”; „Złota Odznaka Honorowa za szczególne zasługi dla Związku” Polski Związek Emerytów, Rencistów, Inwalidów; Medal „LABOR OMNIA VINCIT” Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego; Złoty Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego wraz z odznaką oraz Złota i Srebrna Odznaka Polskiego Towarzystwa Leśnego,

Co teraz? Emerytura, czas wolny. Piotr Bielanowski będzie musiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości i praktycznie od podstaw zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Będzie mógł także oddać się swoim hobby, a więc wędkarstwu, jak również pasji wykonywania przedmiotów użytkowych z drewna. Panu Nadleśniczemu życzymy spokojnej emerytury.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie