Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. Oddział pediatryczny w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie będzie zlikwidowany. Powód? Brak lekarzy

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Oddział pediatryczny w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie będzie zlikwidowany. Powód? Brak lekarzy (12.09.2022).
Oddział pediatryczny w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie będzie zlikwidowany. Powód? Brak lekarzy (12.09.2022). Krzysztof Sobkowski
Od kilku miesięcy praca oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Międzychodzie była zawieszona. Nie udało się znaleźć lekarzy specjalistów w tej dziedzinie, którzy byliby zainteresowani pracą w Międzychodzie. Od soboty 17 września międzychodzki oddział dla dzieci zostanie więc formalnie zlikwidowany. W jego miejsce po remoncie przeniesiona zostanie reumatologia. Jednocześnie trwają rozmowy z NFZ na temat odtworzenia Zakładu Opiekuńczo Leczniczego, który działał już w lecznicy dekadę temu. Obecnie demografia i specyfika pacjentów hospitalizowanych na oddziale chorób wewnętrznych wskazuje na potrzebę utworzenia ZOL-u.

Problem z dostępem do lekarzy specjalistów narasta od lat i dotyczy wielu szpitali w kraju. W ostatnich miesiącach w regionie zamknięto lub zawieszono kilka oddziałów, w tym oddział chorób wewnętrznych w Drezdenku (zamknięcie), położnictwo i neonatologia w Nowym Tomyślu (zawieszenie), pediatria w Wyrzysku (zamknięcie), chirurgia w Obornikach (zawieszenie), pediatria w Wolsztynie (zawieszenie), chirurgia w Grodzisku (zawieszenie). Powód? Wszędzie taki sam. Brak lekarzy specjalistów.

Bartosz Grobelny, dyrektor Szpitala Powiatowego w Międzychodzie wyjaśnia, że kłopoty kadrowe z międzychodzką pediatrią zaczęły się już w 2015 roku, kiedy to z pracy zrezygnowało troje młodych lekarzy. Udało się jednak wówczas zastąpić ich innymi. W 2019 roku zatrudniono nową kierownik oddziału, ale po roku lekarka zmieniła plany życiowe wyjechała na południe kraju.

- Przez te wszystkie lata poszukujemy lekarzy tej specjalności, ale ich po prosu nie ma. Celem pozyskania i nawiązania współpracy z lekarzami odwiedziliśmy wszystkie ościenne szpitale w tym Gorzów, czy też Zieloną Górę. Po złożonym wniosku w 2018 roku uzyskaliśmy zgodę Ministerstwa Zdrowia na dwa miejsca dla lekarzy rezydentów, ale ich także nie ma – tłumaczy dyrektor Grobelny. - Lokalizacja naszej placówki leczniczej nie pomaga w pozyskaniu kadry lekarskiej, gdyż nasz powiat położony jest często 80-100 km od miejsca zamieszkania lekarzy. Nowe Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu również powoduje poważne problemy z pozyskaniem lekarzy pediatrów w powiatowych oddziałach szpitalnych. Samo WCZD w Poznaniu boryka się z problemami kadrowymi i w zamian Szpitalnego Oddziału Ratunkowego działa obecnie tam Izba Przyjęć – dodaje dyrektor.

Szpital Powiatowy w Międzychodzie - dzieci nie zostały bez opieki?

Bartosz Grobelny podkreśla jednak, że dzieci w powiecie międzychodzkim nie zostały bez opieki.

- Nasz szpitalny POZ został wzmocniony o pediatrów – miesięcznie udzielamy około 1400 porad. W ramach Poradni Chirurgii Ogólnej od 2 lat w każdą środę przyjmuje specjalista chirurgii dziecięcej - miesięcznie udziela 120 porad. Do tego został wyposażony w nowy sprzęt okulista, który także przyjmuje dzieci, więc podstawowe zabezpieczenie jest. Można też zawsze przyjść z dzieckiem na SOR lub do tak zwanej wieczorynki i tam lekarz dyżurny oceni stan zdrowia dziecka. Jeśli będzie konieczny transport sanitarny do szpitala wyższej referencji, to taki zostanie zapewniony. Jeśli nie będzie konieczny transport sanitarny, to rodzice otrzymają wskazanie, by jechać z dzieckiem do WCZD w Poznaniu lub do Gorzowa Wlkp. – tłumaczy Bartosz Grobelny.

Szpital Powiatowy w Międzychodzie - po dekadzie przerwy wróci ZOL?

Aktualnie rozpoczął się kapitalny remont pomieszczeń oddziału pediatrycznego oraz oddziału chorób wewnętrznych, na który lecznica pozyskała z budżetu państwa 6,5 mln zł. W ramach prac podniesiony zostanie standard oraz poziom bezpieczeństwa sanitarnego pacjentów – m.in. każda sala pacjentów zostanie wyposażona w łazienkę. Po remoncie w miejsce pediatrii ma zostać przeniesiony oddział reumatologiczny, a tam – także po remoncie – ma zostać odtworzony Zakład Opiekuńczo Leczniczy.

- Jeśli się to uda, to ZOL zacząłby pracę na przełomie III/IV kwartału 2023 roku. Na pracę takiego oddziału mamy kadry. Natomiast na reumatologii – wzorem oddziału chorób wewnętrznych, który pod kątem prowadzonych programów lekowych i ilości pacjentów objętych opieką jest jednym z czterech oddziałów w kraju – rozpoczynamy prowadzenie programów lekowych na reumatoidalne zapalenie stawów. W tak niepewnych czasach staramy się wzmacniać i rozwijać nasze silne strony – mówi Bartosz Grobelny.

Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Sieraków 2022 - ceremonia otwarcia

Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Sieraków 2022 - zawody

Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Sieraków 2022 - ceremonia zakończenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto