Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. Relikwie Dzieci Fatimskich – świętego Franciszka i świętej Hiacynty w kościele pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Relikwie Dzieci Fatimskich – świętego Franciszka i świętej Hiacynty od 13 października znajdują się w kościele pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie (13.10.2022).
Relikwie Dzieci Fatimskich – świętego Franciszka i świętej Hiacynty od 13 października znajdują się w kościele pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie (13.10.2022). Krzysztof Sobkowski
Relikwie Dzieci Fatimskich – świętego Franciszka i świętej Hiacynty od czwartku 13 października znajdują się w kościele pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie.

W czwartek 13 października w parafii pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie miała miejsce uroczystość związana z wprowadzeniem i instalacją relikwii Dzieci Fatimskich – świętego Franciszka i świętej Hiacynty. Uroczystościom przewodniczył ksiądz Wojciech Nowicki, który na podstawie prośby międzychodzkiej parafii, otrzymał dar w Fatimie i przekazał parafii.

Święta Hiacynta i święty Franciszek razem z błogosławioną Łucją byli świadkami objawień Matki Bożej w portugalskiej Fatimie od 13 maja do 13 października 1917 roku. Łucja miała wówczas 10 lat, Franciszek 9, a Hiacynta 7. Dzieciom został powierzone trzy tajemnice dotyczące losów świata i Kościoła, które naznaczyły historię XX wieku. Pierwsza tajemnica fatimska, spisana w 1941 roku przez Łucję, dotyczyła wizji piekła, zatracenia wielu dusz. Druga tajemnica – według relacji siostry Łucji – zapowiadała wybuch i nieszczęścia II wojny światowej, głód, prześladowania Kościoła i znieważanie papieża. Treść trzeciej tajemnicy przeznaczona była „tylko dla samych papieży”. Była to bowiem wizja biskupa w bieli – dzieci miały przeczucie, że chodzi o papieża – który idzie wśród ciał wielu poległych i ginie od kul i strzał wrogów. Z treścią tajemnicy zapoznali się papieże Jan XXIII i Paweł VI. W oczywisty sposób ta wizja została połączona z zamachem na Jana Pawła II w rocznicę objawień fatimskich. I to właśnie Jan Paweł II zdecydował się na opublikowanie treści tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej.

Franciszek był chłopcem spokojnym, pomagał rodzicom w gospodarstwie rodzinnym. Podobnie, młodsza od niego o dwa lata siostra Hiacynta. Rodzeństwo nie umiało czytać ani pisać. Niedługo po objawieniach dzieci ciężko zachorowały i zmarły. Panoszyła się wtedy pandemia grypy hiszpańskiej. Franciszek zmarł w 1919 roku. Hiacynta zmarła niecały rok później. Zostali pochowani w Bazylice Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Łucja miała 10 lat, kiedy wraz z kuzynami przeżyła objawienia w Fatimie. Zmarła 13 lutego 2005 roku. Rok później została pochowana obok kuzynów w Fatimie. Franciszka i Hiacyntę beatyfikował w Fatimie Jan Paweł II 13 maja 2000 roku. 13 lutego 2017 roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji dos Santos. Franciszka i Hiacyntę kanonizował w setną rocznicę objawień, 13 maja 2017 roku, w czasie swojej podróży apostolskiej do Fatimy, papież Franciszek. Hiacynta jest najmłodszym kanonizowanym dzieckiem, które nie zginęło śmiercią męczeńską.

Warto dodać, że w kościele pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie znajdują się już relikwie świętego o. Maksymiliana Marii Kolbe oraz świętej Faustyny Kowalskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto