Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. Rozpoczyna się rozbudowa Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Wzrośnie też poziom wydobycia surowców

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Rozpoczyna się rozbudowa Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Wzrośnie też poziom wydobycia surowców.
Rozpoczyna się rozbudowa Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Wzrośnie też poziom wydobycia surowców. PGNiG S.A.
Inwestycja ma sprawić, że kopalnia nie tylko ustabilizuje poziom wydobycia ropy naftowej i wydłuży okres pracy kopalni o 15 lat, ale i zwiększy poziom wydobycia gazu ziemnego. To ważna informacja w kontekście kryzysu energetycznego w Polsce i na świecie, ale i ważna wiadomość dla lokalnej społeczności. Samorządy dzięki temu mogą liczyć na wpływy do budżetów związane z podatkami od nieruchomości, a także z udziału w tak zwanej opłacie eksploatacyjnej.

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informuje, że właśnie rozpoczynają się prace mające na celu modernizację i rozbudowę drugiej co do wielkości kopalni ropy naftowej w Polsce, czyli Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie, która funkcjonuje od 2013 roku. Projekt przewiduje podłączenie nowego odwiertu eksploatacyjnego ze złoża Międzychód, rozbudowę i modernizację instalacji oraz budowę 21-kilometrowego gazociągu mającego na celu stworzenie możliwości przesłania uzdatnionego gazu ziemnego z Ośrodka Centralnego kopalni w Lubiatowie do Mieszalni Gazu w Grodzisku. Dzięki temu w latach 2024 – 2043 wzrośnie wydobycie gazu ziemnego o 3,4 mld metrów sześciennych, a także ropy naftowej o 510 tys. ton. Prace mają zostać wykonane w ciągu najbliższych dwóch lat.

Jak informuje PGNiG S.A., głównym efektem prac ma być prawie dwukrotne zwiększenie ogólnych możliwości produkcyjnych gazu ziemnego, do poziomu około 55 tys. metrów sześciennych gazu zaazotowanego na godzinę. Już samo podłączenie odwiertu oznaczonego jako Międzychód-8H pozwoli na pozyskanie w okresie najbliższych 20 lat dodatkowego 1,0 mld metrów sześciennych gazu ziemnego oraz 160 tys. ton kondensatu. Realizacja inwestycji pozwoli także ustabilizować poziom wydobycia ropy naftowej oraz wydłuży okresu funkcjonowania kopalni o 15 lat.

- Własne wydobycie węglowodorów i udostępnianie nowych zasobów jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego kraju, dlatego w pełni wykorzystujemy każdą możliwość zwiększenia lub ustabilizowania wydobycia gazu i ropy naftowej. Rozpoczęta rozbudowa KRNiGZ Lubiatów jest konsekwencją długofalowej strategii oraz sprawnego procesu decyzyjnego. Jesteśmy świadomi aktualnych wyzwań, dlatego systematycznie realizujemy inwestycje zwiększające bezpieczeństwo – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA.

Rozbudowa kopalni w Lubiatowie została podzielona na dwie części. Na wykonawcę pierwszej części pod nazwą „Rozbudowa KRNiGZ Lubiatów w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych ze złoża Międzychód” PGNiG wybrało spółkę TORPOL OIL & GAS sp. z o.o. Wykonawcą drugiej części, czyli budowy rurociągu relacji Węzeł Sątopy – Mieszalnia Gazu Grodzisk – została spółka TESGAS SA.

Warto podkreślić, że kopalnia w Lubiatowie, oprócz ropy naftowej i gazu ziemnego produkuje między innymi siarkę oraz energię elektryczną. Gaz ziemny z kopalni zasila m.in. jeden z największych zakładów energetycznych regionu, czyli elektrociepłownię w Gorzowie Wielkopolskim. Kopalnia obsługuje wydobycie ze złóż: Lubiatów, Międzychód i Grotów (zwanych złożami LMG), zlokalizowanych na granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego na powierzchni prawie 60 km kwadratowych i zalegających na głębokości ok. 3 – 3,5 km. Ich zasoby wydobywalne oszacowano na 7,3 mln ton ropy naftowej i 7,3 mld m sześciennych gazu ziemnego zaazotowanego. Do tej pory wyeksploatowano 2,86 mln ton ropy naftowej i 2,34 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, czyli około 40 proc. złóż.

Gaz ziemny i ropa naftowa także w gminie Sieraków

Warto przy tej okazji wspomnieć, że na rozpoczęcie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na swoim terenie czeka także gmina Sieraków. Kilka miesięcy temu spółki PGNiG oraz Orlen Upstream potwierdziły, że wydobycie badanego wcześniej złoża będzie opłacalne. Odwiert wykonano w okolicy Tucholi pod nazwą Sieraków-2H. Zasoby wydobywalne złoża wyliczono na 157,81 tys. ton ropy naftowej i 93,91 mln metrów sześciennych gazu ziemnego towarzyszącego, a ich wydobycie oszacowano na 12 lat. Zasoby tego złoża prawdopodobnie także zostaną przyłączone do kopali w Lubiatowie.

Bieg Chrzypsko Wielkie 2022 - Turniej Siatkówki Plażowej Rutnicki Cup 2022

Bieg Chrzypsko Wielkie 2022 - biegi dla dzieci i młodzieży

Bieg Chrzypsko Wielkie 2022 - biegi dla dorosłych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto