Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód - Sensacyjne odkrycie archeologiczne przy ulicy Gorzyckiej

Krzysztof Sobkowski
Robert Jędrzejczak podkreśla, że odkrycie może mieć związek z poprzednim
Robert Jędrzejczak podkreśla, że odkrycie może mieć związek z poprzednim Krzysztof Sobkowski
Część osady sprzed około 3,5 tysiąca lat, o silnym zasiedleniu - tak brzmi przypuszczenie archeologów, którzy natrafili na niezwykle ciekawe stanowisko archeologiczne przy ulicy Gorzyckiej w Międzychodzie.

Jak podkreślają archeolodzy Anna Kucharczyk i Robert Jędrzejczak: - Na badanym terenie, a była to mała powierzchnia, natrafiliśmy na duże skupienie obiektów, bo jest ich aż 25. Może to świadczyć o tym, że w tym miejscu była osada o dość silnym zasiedleniu. Wygląda na to, że przed laty była to typowo gospodarcza część tej osady. Świadczy o tym duża liczba jam gospodarczych z ceramiką. Natrafiliśmy też prawdopodobnie na piec do wypalania chleba bądź ceramiki - dodają.
Skoro to część gospodarcza osady, to czy w okolicy muszą istnieć inne jej części? - To oznacza, że w niewielkiej odległości powinna być także część mieszkalna osady i część kultowa - tłumaczy Robert Jędrzejczak.

Czytaj także: Gmina Kwilcz przejmie kolejne grunty od ANR

Badacze wykopali w ziemi dobrze zachowaną ceramikę z fragmentami zdobionymi za pomocą guzów czy odcisków paznokcia. - Ceramika wskazuje na to, że może to być część osady, której ludność chowała swoich zmarłych w okolicach ulicy Cmentarnej. To miejsce naprzeciw dworca kolejowego, na wzniesieniu dominującym nad miastem, gdzie 1899 roku, w trakcie budowy kolumny Bismarcka, natrafiono na ciałopalne cmentarzysko - przypuszcza Robert Jędrzejczak.

Odkryto wtedy 30 całych grobów popielnicowych oraz kilkanaście pochówków zniszczonych. Ich wyposażenie stanowiły naczynia gliniane: popielnice, wazy, amfory, kubki, dzbany, czerpaki, misy, garnki i puchary na pustej nóżce. Były też przedmioty z brązu: szpile służące do spinania szat, pierścienie, fragmenty naszyjników i bransolet, brązowy haczyk na ryby oraz kamienne toporki. Ciekawostką jest znalezisko w jednym z grobów glinianego rogu służącego do picia. Ustalono, iż była to nekropolia należąca do ludności kultury łużyckiej, datowana na IV i V okres epoki brązu, czyli od 3100 do 2700 lat temu.

Czytaj także: Chrzypsko Wielkie - Premiera tulipana "Lech Kaczyński"

Powiat międzychodzki pod względem archeologicznym jest bardzo słabo zbadany. Odkrycie przy ulicy Gorzyckiej to w pełni wartościowa informacja o życiu przodków. - Mało wiemy o okresie kultury łużyckiej na tej ziemi. Z pewnością osady tej kultury się zachowały, ale nie wiemy gdzie - podsumowuje R. Jędrzejczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto