Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód, Sieraków. Nadleśnictwa Międzychód i Sieraków zakończyły zabiegi agrolotnicze w Puszczy Noteckiej

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Nadleśnictwa Międzychód i Sieraków zakończyły zabiegi agrolotnicze w Puszczy Noteckiej. Trwają jeszcze zabiegi związane z ograniczeniem populacji chrabąszcza majowego.
Nadleśnictwa Międzychód i Sieraków zakończyły zabiegi agrolotnicze w Puszczy Noteckiej. Trwają jeszcze zabiegi związane z ograniczeniem populacji chrabąszcza majowego. Krzysztof Sobkowski
Zarówno Nadleśnictwo Międzychód, jak i Nadleśnictwo Sieraków zakończyły już zabiegi agrolotnicze w Puszczy Noteckiej, które mają na celu ograniczenie liczebności szkodliwego owada – barczatki sosnówki. Tym samym został zniesiony zakaz wstępu do lasu w tych lokalizacjach. Do 22 maja trwają jeszcze zabiegi mające na celu ograniczenie populacji chrabąszcza majowego.

Nadleśnictwo Sieraków zabiegi agrolotnicze w związku z gradacją barczatki sosnówki w tym roku rozpoczęło 4 maja w lasach północnej części gminy Sieraków, w Puszczy Noteckiej, na terenie leśnictw Gospódka, Kukułka oraz Czapliniec. To teren o łącznej powierzchni 3 tys. ha. Miały trwać do 22 maja, ale leśnicy uporali się z tym wcześniej i w poniedziałek 9 maja zostały zakończone.

9 maja zabiegi na terenie leśnictwa Leszczyny na północ od Krobielewka i Skrzynicy, a także na terenie leśnictw Sowia Góra, Kamień i Mokrzec na wschód od miejscowości Sowia Góra rozpoczęło natomiast Nadleśnictwo Międzychód. Również w związku z gradacją barczatki sosnówki. W czwartek 12 maja leśnicy informowali, że zabiegi też udało się już zakończyć.

To o tyle ważne, że w tych miejscach nie obowiązują już zakazy wstępu do lasu.

Trwają zabiegi związane z ograniczeniem populacji chrabąszcza majowego

Zabiegi trwają jednak jeszcze w okolicach Kwilcza, Orzeszkowa, Sierakowa, Góry i Lutomka. Na tych terenach w poniedziałek 9 maja Nadleśnictwo Sieraków rozpoczęło walkę z innym szkodnikiem – chrabąszczem majowym. Do tego stosowany jest środek chemiczny Mospilan 20 SP w dawce 0,4 kg/ha. Na tych terenach do niedzieli 22 maja obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Ponadto na tych obszarach obowiązuje także zakaz zbioru runa leśnego do 5 czerwca.

UWAGA! Szczegółowy wykaz opryskiwanych obszarów znajduje się w galerii zdjęć.

Chrabąszcza majowego zwalcza także w tym roku na swoim terenie Nadleśnictwo Bolewice. Teren nadleśnictwa obejmuje fragment powiatu międzychodzkiego. Leśnicy chcą ograniczyć populację tego owada w okolicach Kamionny, Mnich, Mniszek, Głażewa, Tuczęp i Łowynia. Zabiegi rozpoczęły się w środę 11 maja i zakończyły w niedzielę 15 maja. Tu także zastosowano środek Mospilan 20 SP w stężeniu 0,4 kg/ha, który jest szkodliwy dla ludzi, dla pszczół – nie klasyfikuje się ze względu na niskie ryzyko, a dla organizmów wodnych jest toksyczny, powodując długotrwałe skutki w środowisku wodnym.

Warto wspomnieć, że chrabąszcz majowy jest szkodnikiem drzewostanów i upraw leśnych, a także rolniczych i sadowniczych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy – pędraki, które ogryzając korzenie sadzonek, zagrażają trwałości upraw.

Polecane:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto