Międzychód. Siła bojowa JRG Międzychód zdecydowanie wzrośnie?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Jeszcze w tym roku międzychodzcy strażacy zawodowi cieszyć się będą fabrycznie nowym samochodem gaśniczym. To, że auto do nas trafi jest już przesądzone. Tymczasem niewykluczone, że w przyszłym roku Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza wzbogaci się o kolejny pojazd.

Do Międzychodu trafi kolejny samochód na podwoziu Renaulta. Będzie to auto typu „tanker” przeznaczone do przewożenia dużej ilości wody. W tym wypadku samochód będzie wyposażony w zbiornik 9000 litrów i przeznaczony przede wszystkim do działań gaśniczych. Samochód zastąpi obecne GCBA (gaśniczy ciężki beczka autopompa – rozwijając skrót) służące w międzychodzkiej straży.

Samochód trafi tu jeszcze w tym roku. Oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie starszy kapitan Krzysztof Grześkowiak powiedział nam, że nowe auto to pokłosie udziału naszych strażaków w misji gaszenia pożarów w Grecji. Prócz Międzychodu ciężkie wozy gaśnicze otrzymają cztery inne komendy powiatowe, których strażacy brali udział w zagranicznych działaniach.

Przypomnijmy, że 7 sierpnia 2021 roku wcześnie rano międzychodzcy strażacy wyjechali ciężkim samochodem ratowniczo-gaśniczym wraz z pompą o wysokiej wydajności do miejsca zgrupowania, do Wrocławia, żeby po odprawie udać się do Grecji walczyć z pożarami.

W związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre) otrzymano zapotrzebowanie na pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV. GFFFV to angielski skrót oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles - moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów.
W odpowiedzi na prośbę Grecji, nasz kraj skierował do walki z pożarami siły i środki Państwowej Straży Pożarnej tj. dwa moduły GFFFV z Wrocławia i Poznania - 143 ratowników, 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy , autobusy i przyczepy). W skład modułu GFFFV Poznań i Wrocław weszły również siły i środki z woj.: mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego. 

Co więcej, jest jeszcze szansa, że również w 2023 roku Komendy Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie wzbogaci się o kolejny pojazd ratowniczo – gaśniczy. Branżowy portal o tematyce strażackiej Remiza.com.pl poinformował, że Komendy Wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej zakończyły przetargi ogłoszone w ramach projektu DROGI-V. Sam projekt DROGI-V, czyli ‘Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V’ realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ) oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego. Jego wartość to ponad 340 milionów złotych, większość to środki unijne.

Według informacji dziennikarzy portalu Komenda Powiatowa PSP w Międzychodzie znalazła się na liście jednostek z całej Polski, do której ma trafić 37 ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego na podwoziu 4×4 w standardzie podstawowym zabudowanych przez firmę Moto-Truck za ponad 59 mln zł.

Oficer prasowy międzychodzkiej Komendy Powiatowej nie chciał na razie tego tematu komentować. Jeśli jednak, że auto rzeczywiście tu trafi, strażacy będą mogli ponownie cieszyć się z nowego sprzętu. Obecnie w potencjale bojowym KP PSP w Międzychodzie znajdują się m.in. dwa średnie wozy ratowniczo – gaśnicze, jeden ciężki i kilka lekkich aut o różnym charakterze, a także podnośnik hydrauliczny typu drabina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie