Międzychód. Śp. Stefan Mamzer – były naczelnik miasta i gminy Międzychód, wieloletni wicedyrektor szpitala w Międzychodzie

Tomasz Tomala
Stefan Mamzer podczas odsłonięcie tablicy pamiątkowej dr Jana Tomali w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie w 2015 roku.
Stefan Mamzer podczas odsłonięcie tablicy pamiątkowej dr Jana Tomali w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie w 2015 roku. Archiwum Stowarzyszenia Medicus Międzychód
Udostępnij:
W związku z rocznicą urodzin śp. Stefana Mamzera, warto przypomnieć sylwetkę człowieka, który wiele lat pracował na rzecz naszego miasta i powiatu, jako wieloletni sekretarz prezydium Powiatowej Rady Narodowej, naczelnik miasta i gminy Międzychód i w końcu jako wicedyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w latach 1976 - 2000.

Stefan Mamzer urodził się 16 stycznia 1928 roku w Mokrsku (woj. łódzkie) w rodzinie Franciszka i Ludwiki. Do wybuchu II wojny światowej ukończył 5 klas szkoły podstawowej. Początek okupacji spędził przy rodzicach, od 1940 roku przebywał na robotach przymusowych, z których powrócił w roku 1945. Po zakończeniu działań wojennych dokończył naukę w szkole podstawowej. Przeniósł się do Kurska koło Międzyrzecza, gdzie rozpoczął pracę w Gminnej Spółdzielni, pełniąc tam obowiązki kierownika działu sprzedaży. Niedługo później rozpoczął karierę urzędniczą w Zarządzie Gminy, jako referent podatkowy. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w latach 1950-1953, zamieszkał w Międzychodzie, gdzie został Kierownikiem działu kadr przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Po niespełna roku objął funkcję Sekretarza Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, którą sprawował nieprzerwanie do listopada 1973 roku, będąc w tym czasie świadkiem wielu przemian w naszym powiecie. W latach 1958-62 kontynuował naukę w Technikum Ekonomicznym w Poznaniu. W grudniu 1973 roku Przewodniczący Prezydium powołuje go na stanowisko Dyrektora Biura PPRN. Funkcji nie sprawuje jednak długo, bo 1 czerwca 1975 roku osiąga szczyt kariery, obejmując stanowisko Naczelnika Miasta i Gminy Międzychód.

Wcześniejsza dobra znajomość i współpraca z nowym Dyrektorem ZOZ, wcześniejszym Kierownikiem Wydziału Zdrowia zlikwidowanych powiatów, 1 dr Janem Tomalą spowodowała, że z dniem 1 września 1976 roku przeszedł na stanowisko zastępcy Dyrektora ZOZ ds. administracyjno-eksploatacyjnych. Wspólne zrozumienie przez Dyrektorów ogromnych potrzeb placówek służby zdrowia, doprowadziły do wzorowej współpracy i kontynuacji dzieła rozbudowy międzychodzkiego szpitala, rozpoczętej przez dr Tadeusza Skowrońskiego.

Dyrektor Stefan Mamzer w ZOZ odpowiedzialny był za całość spraw administracyjnych, technicznych i gospodarczych. Przypomnieć należy, że ówczesny Zespół Opieki Zdrowotnej nadzorował pracę nie tylko szpitala, ale również Przychodni Obwodowej, Wiejskich Ośrodków Zdrowia, czy Stacji Pogotowia Ratunkowego i Żłobka. Do jego obowiązków należało m.in. opracowywanie planów inwestycyjnych. Obok Dyrektora Jana Tomali, Stefan Mamzer (jak również główna księgowa ZOZ Teresa Cenkier i sztab pracowników) miał ogromny wpływ na właściwy przebieg dwóch etapów rozbudowy szpitala.

Pan Stefan Mamzer wspólnie z Dyrektorem Tomalą oraz m.in. Janem Puckiem, Kierownikiem Sekcji Technicznej ZOZ a wcześniej Kierownikiem jego budowy, rozmyślali nad kolejnymi inwestycjami, które miały poprawić warunki bazy szpitalnej. Koncepcji było bardzo dużo, niestety kolejne etapy inwestycji nie weszły wówczas w stan realizacji, na co wpływ miała nieuchronna zmiana sytuacji politycznej w kraju oraz konieczność rozbudowy remizy Straży Pożarnej w Międzychodzie, co było powodem wykreślenia z planu wojewódzkiego inwestycji polegającej na budowie przy szpitalu pawilonu ginekologiczno-położniczego oraz zaplecza technicznego.

Po zmianie na stanowisku Dyrektora ZOZ, w roku 1991 Stefan Mamzer pozostał na stanowisku i był podporą kolejnych Dyrektorów placówki, dr Jacka Borsukiewicza i dr Bogdana Struka. Wspólnie z nimi przechodził przez bardzo trudny okres dla szpitala i całej służby zdrowia, jaki miał miejsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Związane to było z diametralną zmianą funkcjonowania dwóch szpitali, co było źródłem bardzo wielu problemów, m.in. finansowych. Dzięki dobremu zarządzaniu placówką, mimo kilku kontrowersyjnych i niepopularnych decyzji, międzychodzki ZOZ utrzymał się i wrócił na właściwe tory.

W marcu 2000 roku Dyrektor Stefan Mamzer przeszedł na zasłużoną emeryturę, przekazując pałeczkę młodszemu koledze Maciejowi Bakowi, który wygrał konkurs na nowego zastępcę dyrektora. Uroczyste pożegnanie wieloletniego zastępcy, jednego z budowniczych szpitala, odbyło się w sali konferencyjnej ZOZ.

Mimo przejścia na emeryturę, Pan Stefan Mamzer przez wiele kolejnych lat żywo interesował się tym, co dzieje się w jego ukochanym szpitalu. Jak tylko siły pozwalały uczestniczył we wszystkich uroczystościach szpitalnych, kończących wyczekiwane remonty oddziałów, czy pożegnania wieloletnich pracowników. Wielokrotnie wspierał radą i pomocą dyrekcję szpitala, z którą utrzymywał stały kontakt. W ostatnich latach życia, kiedy był już bardzo schorowany nadal z dużą dawką emocji wspominał minione lata, ogrom pracy przy rozbudowie szpitala w latach 76-90. Był bardzo dumny z tego, co udało się wówczas zrealizować. Bardzo się cieszył, kiedy w 2002 powstał wyczekiwany SOR, gdy w 2015 uroczyście otwierano nowoczesny pawilon diagnostyczny. Ostatnią uroczystością szpitalną, w której Dyrektor Mamzer wziął udział, mimo iż poruszał się na wózku, i z której bardzo się cieszył, było odsłonięcie tablicy pamiątkowej dr Jana Tomali, z którym wiele lat współpracował. Uroczystość ta, w zamiarze organizatorów była podziękowaniem dla wszystkich osób zaangażowanych w dzieło rozbudowy szpitala w latach 1976-84.

Szpital w Międzychodzie - odsłonięto tablicę pamięci Jana Tomali - 19.06.2015

Szpital w Międzychodzie - odsłonięto tablicę pamiątkową Jana Tomali

Dyrektor Stefan Mamzer zmarł w lipcu 2018 roku w wieku 90 lat. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Międzychodzie.

Stefan Mamzer był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1971), Złotym Krzyżem Zasługi (1964), Medalem za zasługi dla województwa poznańskiego (1966).

ZOBACZ TAKŻE:

W Międzychodzie powstaje książka o historii ochrony zdrowia w powiecie międzychodzkim.

W Międzychodzie powstaje książka o historii ochrony zdrowia ...

Felczer Czesław Kowalski –  „złota rączka” międzychodzkiego szpitalnictwa

Felczer Czesław Kowalski – „złota rączka” międzychodzkiego ...

25. rocznica śmierci lek. med. Jana Tomali, wieloletniego dyrektora szpitala w Międzychodzie.

Międzychód. 25. rocznica śmierci lek. med. Jana Tomali, wiel...

Cześć personelu. Od lewej Mirosława Flajszer, mgr Michał Mroczkiewicz, pomoc apteczna Pani Stefaniak, kierownik mgr Kinga Rólska-Tomala, technik farmacji Urszula Rusiak, księgowa Danuta Piorunek.

Kinga Rólska Tomala – wspomnienie w 24. rocznicę śmierci

Dr Tadeusz Skowroński - ikona międzychodzkiej chirurgii.

Dr Tadeusz Skowroński - ikona międzychodzkiej chirurgii

Doktor Skrzyżewski przed zabiegiem, razem z dr Sosnowskim.

15. rocznica śmierci dr Kazimierza Strzyżewskiego – tytana p...

4 sierpnia minie 35 lat od śmierci dr Józefa Głogowskiego, międzychodzkiego lekarza.

Międzychód. 4 sierpnia minie 35 lat od śmierci dr Józefa Gło...

Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie