Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. Teren pomiędzy Pomnikiem Poległych Harcerzy a pomnikiem pamięci o wysiedleniach będzie nosił nazwę Park im. Łucjana Sobkowskiego

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Teren pomiędzy Pomnikiem Poległych Harcerzy a pomnikiem pamięci o wysiedleniach będzie nosił nazwę Park im. Łucjana Sobkowskiego (28.09.2021).
Teren pomiędzy Pomnikiem Poległych Harcerzy a pomnikiem pamięci o wysiedleniach będzie nosił nazwę Park im. Łucjana Sobkowskiego (28.09.2021). Krzysztof Sobkowski
Rada Miejska Międzychodu nadała nazwę terenowi zielonemu pomiędzy Pomnikiem Poległych Harcerzy a pomnikiem z tablicą pamięci o Wysiedlonych Mieszkańcach Powiatu Międzychodzkiego w latach 1939 – 1945. Od teraz będzie nosił nazwę Park im. Łucjana Sobkowskiego.

Od wtorku 28 września teren zielony położony w Międzychodzie pomiędzy ulicą Czynu 600-lecia a ulicą 17 Stycznia oraz pomiędzy Pomnikiem Poległych Harcerzy i kamieniem z tablicą pamięci o Wysiedlonych Mieszkańcach Powiatu Międzychodzkiego w latach 1939 – 1945 nosi nazwę Park im. Łucjana Sobkowskiego. Tak zadecydowała Rada Miejska Międzychodu (od głosu wstrzymał się jedynie Antoni Taczanowski, nieobecny był Artur Wylegała). Do tej pory to miejsce nie posiadało swojej formalnej nazwy. Przez mieszkańców nazywane było zwyczajowo parkiem przy Pomniku Harcerzy.

Łucjan Sobkowski był Honorowym Obywatelem Gminy Międzychód

Łucjan Sobkowski zmarł 7 września 2019 roku. W 2018 roku Rada Miejska Międzychodu nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Międzychód. Urodził się w 1927 roku w Międzychodzie, w jednym z domu przy Rynku. W latach 30-tych XX wieku rodzina Sobkowskich przeprowadziła się do domu przy ulicy 17 Stycznia z numerem 10 i to właśnie z tego miejsca została wysiedlona przez Niemców do Generalnej Guberni. Warto wspomnieć, że podwórze tego domu znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie nowego parku. Podczas pobytu w Żyrardowie, Łucjan Sobkowski został zwerbowany do struktur Ośrodka Armii Krajowej „Żaba”. Pod pseudonimem „Antek” oraz „Dąb" pełnił funkcję łącznika. Po działaniach wojennych zdobył wykształcenie w Akademii Handlowej w Poznaniu i wrócił do Międzychodu. Życie zawodowe związał z bankowością. Był m.in. dyrektorem Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Międzychodzie. Należał do Stronnictwa Demokratycznego, pełniąc funkcję przewodniczącego struktur miejskich i powiatowych. W samorządzie lokalnym działał na szczeblu gminnym i wojewódzkim. Zasłużył się m.in. skutecznymi zabiegami o gazyfikację miasta. Działał też w wielu organizacjach społecznych. Był jednym z inicjatorów i założycieli Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Międzychodzie. Współorganizował dziesiątki imprez harcerskich, inicjował budowę „Domu Harcerza”. Działał też w Polskim Związku Filatelistów oraz Polskim Towarzystwie Turystyczno - Krajoznawczym. Organizował międzychodzkie środowisko kombatanckie, pełniąc funkcję prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Był pomysłodawcą odsłonięcia w mieście w 2014 roku Tablicy Pamięci Wysiedlonych Mieszkańców Powiatu Międzychodzkiego w latach 1939 – 1945. Po przejściu na emeryturę oddał się swojej pasji, czyli odkrywaniu i spisywaniu lokalnej historii. Jest autorem i współautorem książek oraz artykułów prasowych, m.in.: „Poczet Burmistrzów Międzychodu 1628 - 2007” i „Nie wstydźmy się naszych ojców. Okruchy wydarzeń 1920 – 1945”. Za swoją działalność został wpisany m.in. do „Księgi Ludzi Czynu Województwa Gorzowskiego” i „Księgi Zasłużonych Dla Miasta i Gminy Międzychód”. Został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi RP, a także odznaczeniami resortowymi, organizacyjnymi i wojskowymi.

Dziesiątki niezwykłych samochodów na ulicach naszych miast, czyli VII Jesienny Rajd Pojazdów Zabytkowych (2.10.2021).

Sieraków, Międzychód. Dziesiątki niezwykłych samochodów na u...

Członkowie Stowarzyszeń Zielony Międzychód i Aktywny Międzychód posprzątali kolejny fragment miasta (2.10.2021).

Międzychód. Członkowie Stowarzyszeń Zielony Międzychód i Akt...

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwilczu została oficjalnie otwarta (1.10.2021).

Kwilcz. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwilczu została...

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzychodzie rozpoczęli kolejny rok akademicki (30.09.2021).

Międzychód. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzych...

Dwóch mężczyzn, którzy wysadzili w powietrze bankomat w Kwilczu zostało zatrzymanych przez policję. Grozi im do 10 lat więzienia.

Kwilcz. Dwóch mężczyzn, którzy wysadzili w powietrze bankoma...

Rozpoczął się sądowy proces Jędrzeja O. oskarżonego o nieumyślne spowodowanie wypadku w Ryżynie 21 lipca 2019 roku (23.09.2021).

Tragiczny wypadek w Ryżynie 2019. Rozpoczął się proces Jędrz...

Za nami czwarta edycja wyścigu charytatywnego MTB

Mokrzec. IV edycja Wyścigu Charytatywnego MTB Mokrzec 2021. ...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto