Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. W piątek 28 października Punkt pomocy Razem z Ukrainą w Międzychodzie kończy swoją pracę. Z pomocy skorzystało ponad 80 rodzin

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W piątek 28 października Punkt pomocy Razem z Ukrainą w Międzychodzie kończy swoją pracę. Od czerwca z pomocy skorzystało ponad 80 rodzin.
W piątek 28 października Punkt pomocy Razem z Ukrainą w Międzychodzie kończy swoją pracę. Od czerwca z pomocy skorzystało ponad 80 rodzin. Krzysztof Sobkowski
Punkt pomocy pod nazwą „Razem z Ukrainą” przy ulicy Piłsudskiego w Międzychodzie, gdzie bezpłatną pomoc mogli otrzymać uchodźcy wojenni, w piątek 28 października kończy swoją pracę. Przez ostatnie tygodnie skorzystało z niego ponad 80 rodzin. Organizacja tej pomocy była inicjatywą członków stowarzyszenia „Zielony Międzychód” oraz ich przyjaciół.

Kiedy 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, wielu mieszkańców uciekało ze swoich domów. Zdecydowana większość z tych, którzy zdecydowali się opuścić swój kraj, trafiła do Polski. Nasze państwo nie było na to gotowe, ale Polki i Polacy na masową skalę zaczęli przyjmować uchodźców w swoich domach. Niemal w każdej miejscowości powstawały też punkty pomocy dla Ukraińców, w których mogli otrzymać żywność, środki higieniczne, odzież itp. W Międzychodzie jeden z takich punktów został zorganizowany w harcówce przy ulicy Sokoła, skąd dary trafiały bezpośrednio na Ukrainę. Drugi został zorganizowany w Centrum Animacji Kultury. Był to punkt stacjonarny, gdzie Ukraińcy mogli przyjść i otrzymać pomoc. Jednak w miarę upływu czasu sytuacja spowszedniała. Przywykliśmy do tego, że Ukraińcy są wśród nas. Wielu się zadomowiło, podjęło pracę, zorganizowało sobie życie. Punkty pomocowe zaczęły funkcjonować „na telefon”, po czym zupełnie przestały działać w połowie maja.

Wtedy właśnie pojawili się członkowie Stowarzyszenia Zielony Międzychód oraz ich przyjaciele, którzy podkreślali, że pomoc nadal jest potrzebna. Barbara Czyżewska zainicjowała pomysł i zorganizowanie lokalu przy ulicy Piłsudskiego w Międzychodzie, w którym rozpoczęło zbieranie darów. Charytatywnie pełnili w nim dyżur członkowie stowarzyszenia Zielony Międzychód oraz ich przyjaciele, ale także Ukrainki. Do teraz skorzystało z niego ponad 80 rodzin. Skala pomocy zaskoczyła nawet samych organizatorów.

- Ta inicjatywa nie powiodłaby się bez pracy i wsparcia wielu osób z Polski, Ukrainy, Niemiec i Francji. Od czerwca z punktu korzystało ponad 80 rodzin ukraińskich z miasta i gminy Międzychód, dla których z pieniędzy sponsorów zakupiono paczki z artykułami żywnościowymi i chemicznymi, pościel, kołdry oraz drobny sprzęt AGD. Poza wymienioną grupą uchodźców, wsparcie i pomoc w różnej formie uzyskały również rodziny z trzech pozostałych gmin naszego powiatu – podkreślają Agata Żołyniak i Hanna Kańdulska ze stowarzyszenia Zielony Międzychód.

Do dyspozycji wszystkich potrzebujących były m.in.: odzież dla dzieci i dorosłych, artykuły higieniczne, plecaki i przybory szkolne, zabawki, obuwie, wózki dziecięce, łóżeczka, foteliki samochodowe, ręczniki, pościele, naczynia, sprzęty kuchenne. W większości były to dary mieszkańców, którzy systematycznie przynosili je potrzebującym.

- Niezwykle wzruszające były też spontaniczne gesty mieszkańców, którzy dostarczali do punktu lub zostawiali pod jego drzwiami owoce, warzywa oraz inne produkty. Należy również wspomnieć o życzliwości właścicieli lub sprzedawców niektórych sklepów, którzy umożliwili nam kupno różnych towarów przydatnych uchodźcom po obniżonej cenie lub przekazywali je nieodpłatnie – mówią organizatorzy.

Stowarzyszenie Zielony Międzychód w szczególności dziękuje anonimowemu sponsorowi p. Arturowi M., za poniesienie kosztów czynszu za wynajem lokalu przez cały okres funkcjonowania punktu; p. Justynie Czepczyńskiej i firmie ABC Czepczyński; dyrektorowi, nauczycielom, rodzicom i uczniom Szkoły Podstawowej w Łowyniu; Stowarzyszeniu Współpracy Kulturalnej Międzychód-Weinstadt; mieszkańcom miasta Weinstadt; Jazzklub „Armer Kormer” z Weinstadt; Miastu Partnerskiemu Ostricourt; p. Marii Ratajczak F.H.U. „Domiś", p. Tomaszowi Dura; oraz Klubowi Amazonek w Międzychodzie.

- Ponadto, za wszystko, co dawało nam siłę i pomagało nam pomagać, dziękujemy naszym bliskim, przyjaciołom, koleżankom i kolegom, znajomym oraz tym, których poznałyśmy dzięki pracy w Punkcie Pomocy „Razem z Ukrainą” - podkreślają.

Międzychodzki punkt ostatni raz czynny będzie w piątek 28 października. Jeśli ktoś chce z niego skorzystać, to jest na to ostatni moment. Tak samo, jeśli ktoś chce jeszcze pomóc. Po tym terminie wszystko, co nie zostało wykorzystane, trafi do innych organizacji pomocowych i nic się nie zmarnuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto