Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. W powiecie międzychodzkim działa pięć punktów szczepień przeciwko koronawirusowi

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W powiecie międzychodzkim działa pięć punktów szczepień przeciwko koronawirusowi. Jeden z nich od poniedziałku 26 kwietnia w Hali Widowiskowo - Sportowej przy ulicy Dworcowej w Międzychodzie (26.04.2021).
W powiecie międzychodzkim działa pięć punktów szczepień przeciwko koronawirusowi. Jeden z nich od poniedziałku 26 kwietnia w Hali Widowiskowo - Sportowej przy ulicy Dworcowej w Międzychodzie (26.04.2021). Krzysztof Sobkowski
W powiecie międzychodzkim działa pięć punktów szczepień przeciwko koronawirusowi. Od dzisiaj jeden z nich - z Zespołu Szkół nr 2 w Międzychodzie ("Zawodówka") został przeniesiony do Hali Widowiskowo - Sportowej przy ulicy Dworcowej w Międzychodzie.

Obecnie w powiecie międzychodzkim działa pięć punktów szczepień dla osób, które chcą i mogą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi.

To cztery przychodnie podstawowej opieki zdrowia, które zdecydowały się realizować program szczepień. Wśród nich jest PROVITA S.C. Grzegorz Nowak, Natalia Nowak w Międzychodzie, Wielkopolska Przychodnia Sportowo – Lekarska Sp. z o.o. w Chrzypsku Wielkim, Przychodnia Lekarska SIMED – Karpiewscy Sp. J. w Kwilczu i Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej MED-LAMP Sp. z o.o. w Sierakowie.

Populacyjny punkt szczepień w Hali Widowiskowo Sportowej w Międzychodzie - są zmiany

Oprócz tego jest też punkt – prowadzony przez Szpital Powiatowy w Międzychodzie – który najpierw funkcjonował w samej lecznicy, później został przeniesiony do budynku Zespołu Szkół nr 1 w Międzychodzie („Ekonomik”), a potem dział w Zespole Szkół nr 2 w Międzychodzie („Zawodówka”). Od poniedziałku 26 kwietnia został natomiast przeniesiony do budynku Hali Sportowo - Widowiskowej przy ulicy Dworcowej w Międzychodzie. I dobrze, bo z tygodnia na tydzień rosła liczba osób chętnych do zaszczepienia się i pomiędzy ludźmi, którzy oczekiwali na podanie dawki, dochodziło nie tylko do kłótni, ale i przepychanek. Jednego dnia musiała nawet interweniować policja.

Nowy międzychodzki punkt szczepień czynny jest od poniedziałku do soboty. W poniedziałki w godzinach 8-15, we wtorki w godzinach 8-17, w środy w godzinach 8-15, w czwartki w godzinach 8-15, w piątki w godzinach 8-18 i w soboty w godzinach 8-15.

Uruchomiono także infolinię, gdzie dzwoniąc, można umawiać się na szczepienia. Dostępne są cztery numery telefonów: 789 342 069; 733 892 522; 733 892 430; 733 892 500. Infolinia czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7:30 - 15.

- Dzisiaj zaszczepimy w nowym miejscu 200 osób. Szczepienia są wykonywane przez dwa zespoły. Od wtorku 27 kwietnia będą pracowały trzy zespoły szczepiące, więc będziemy w stanie wykonywać około 300 szczepień każdego dnia - wylicza dyrektor Szpitala Powiatowego w Międzychodzie, Bartosz Grobelny. - To nam daje około 1500 - 1700 szczepień w tygodniu - dodaje.

Do tego trzeba doliczyć szczepienia wykonywane w czterech pozostałych punktach szczepień w powiecie międzychodzkim (od ok. 30 do 120 w każdym z punktów). Łącznie będzie więc to ok. 2000 - 2100 szczepień w tygodniu. Pod warunkiem, że Polska otrzyma od producentów zamówione liczby szczepionek. W miniony weekend Michał Dworczyk, szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował jednak, że w najbliższych dniach do kraju nie dotrze około miliona zamówionych szczepionek. To może mieć wpływ na działanie punktów szczepień w poszczególnych miastach Polski.

W poniedziałek 26 kwietnia w międzychodzkiej Hali Widowiskowo - Sportowej przy ulicy Dworcowej miał został oficjalnie otwarty Punkt Szczepień Powszechnych. Takie punkty dziś właśnie otwarto w Wągrowcu, Grodzisku, Kępnie, Gostyniu, Turku, Kościanie, Garzynie oraz Nowych Skalmierzycach. Otwarcie międzychodzkiej lokalizacji - jako powszechnej - zostało przesunięte na wtorek 4 maja. Ma to związek ze wskaźnikiem tak zwanej wyszczepialności populacji w danym regionie, określanym przez wojewodę wielkopolskiego oraz wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Powiat międzychodzki wypada na tle wielkopolskich powiatów bardzo dobrze, stąd nie ma planowanego wcześniej dodatkowego punktu szczepień powszechnych w Sierakowie i o ponad tydzień przesunięto oficjalne otwarcie tego punktu w Międzychodzie.

- Rzeczywiście w naszym powiecie ten wskaźnik jest wysoki, więc czekamy na decyzję wojewody wielkopolskiego, kiedy będziemy mogli otworzyć w Międzychodzie punkt szczepień masowych - mówi starosta międzychodzki, Rafał Litke.

W Wielkopolsce do tej pory zaszczepiono już ponad 820 tys. osób, z czego ok. 205 tys. ludzi przyjęło drugą dawkę. W powiecie międzychodzkim dwoma dawkami zaszczepiono ok. 1,8 tys. osób. Jedną dawką natomiast ok. 5 tys. osób. Do zaszczepienia zostało jeszcze ok. 25 tys. osób.

Nowy punkt szczepień w Międzychodzie został utworzony - co zaznacza dyrektor Bartosz Grobelny - przy pomocy organizacyjnej i finansowej gminy Międzychód.

- Sam koszt wynajęcia hali to 13 tys. zł tygodniowo. Mam nadzieję, że dołożą się do tego inne samorządy w powiecie. Czekamy na decyzję wojewody, choć nasz punkt szczepień w Międzychodzie jest tak naprawdę gotowy do pracy w pełnym zakresie - mówi natomiast burmistrz gminy Międzychód, Krzysztof Wolny.

W powiecie międzychodzkim działa pięć punktów szczepień przeciwko koronawirusowi. Jeden z nich od poniedziałku 26 kwietnia w Hali Widowiskowo - Sportowej przy ulicy Dworcowej w Międzychodzie (26.04.2021).

Międzychód. W powiecie międzychodzkim działa pięć punktów sz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto