Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. Związek Sybiraków Koło w Międzychodzie. Pamiętając o masowych deportacjach ludności polskiej sprzed 82 lat w głąb ZSRR

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Związek Sybiraków Koło w Międzychodzie. Pamiętając o masowych deportacjach ludności polskiej sprzed 82 lat w głąb ZSRR (10.02.2022).
Związek Sybiraków Koło w Międzychodzie. Pamiętając o masowych deportacjach ludności polskiej sprzed 82 lat w głąb ZSRR (10.02.2022). Krzysztof Sobkowski
10 lutego 1940 roku rozpoczęły się pierwsze masowe wywózki ludności polskiej w głąb ZSRR. Szacuje się, że liczba osób deportowanych na nieludzką ziemię mogła wynosić nawet 1,2 – 1,5 mln osób. O wydarzeniach sprzed 82 lat pamiętają międzychodzcy Sybiracy…

Czwartkowe uroczystości w Międzychodzie (10 lutego 2022 roku) związane z upamiętnieniem rocznicy pierwszych deportacji były – po raz kolejny z uwagi na trwającą ciągle pandemię koronawirusa – inne, niż te, do których można było w Międzychodzie przywyknąć. Garstka osób pod przywództwem prezesa zarządu międzychodzkiego koła Związku Sybiraków Adama Nowaka, przy zachowaniu wszystkich zasad sanitarnych, zebrała się przy Tablicy Pamięci i Wdzięczności Sybiraków przy kościele Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie, by zapalić znicze pamięci.

Z ust prezesa popłynęła krótka opowieść o genezie deportacji, którą i on sam przeżył.

- W pierwszej kolejności wywieziono piłsudczyków, leśników oraz liderów społecznych, czyli ludzi, którzy mogli oddziaływać na daną wspólnotę mieszkańców. To wszystko było z góry zaplanowane i przemyślane – mówił Adam Nowak.

Ks. dziekan Roman Grocholski wraz z ks. wikariuszem Mikołajem Konarskim zainicjowali z kolei modlitwę w intencji ofiar oraz ich rodzin.

Warto wspomnieć, że pierwsze masowe deportacje ludności Polski w głąb ZSRR rozpoczęły się 10 lutego 1940 roku. Kolejne miały miejsce w kwietniu 1940 roku, czerwcu 1940 roku i czerwcu 1941 roku. Nie jest dokładnie znana liczba osób wywiezionych w głąb ZSRR. Sybiracy szacują jednak, że mogło to być nawet 1,2 – 1,5 mln. Część z nich wracała do kraju od 1945 do 1956 roku. Część mieszka na tych terenach po dzień dzisiejszy. Część niestety nie doczekała powrotu. Szacuje się, że około 1/3 osób wywiezionych straciła tam życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto