Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychodzka grupa Kręć Kilometry podsumowała 2019 rok, czyli... rowerowa stolica Polski może być tylko jedna

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Międzychodzka grupa Kręć Kilometry podsumowała 2019 rok, czyli... rowerowa stolica Polski może być tylko jedna. Zdjęcia z finału WOŚP, który także wspierali międzychodzcy rowerzyści.
Międzychodzka grupa Kręć Kilometry podsumowała 2019 rok, czyli... rowerowa stolica Polski może być tylko jedna. Zdjęcia z finału WOŚP, który także wspierali międzychodzcy rowerzyści. Kręć Kilometry Międzychód FB
Ponad 235 tysięcy kilometrów przejechali na rowerach, przeszli oraz przebiegli mieszkańcy gminy Międzychód przez 4,5 miesiąca 2019 roku w ramach kampanii społecznej „Kręć Kilometry”. Dało to miastu drugie miejsce w kraju jeśli chodzi o miasta do 50 tys. mieszkańców oraz szóstą pozycję wśród wszystkich miast w Polsce. Ale jeśli przeliczyć aktywne kilometry na liczbę mieszkańców, to rowerowa stolica kraju jest jedna – i jest nią Międzychód.

Kampania społeczna Kręć Kilometry organizowana jest przez Fundację Allegro All for Planet od ośmiu lat. Od 2015 roku bierze w niej udział gmina Międzychód, a od 2014 roku gmina Sieraków. W Międzychodzie wspólne kręcenie kilometrów – wtedy wówczas niemal wyłącznie na rowerach – rozpoczęła grupa zapaleńców. W 2016 roku w mobilizowanie mieszkańców do udziału w kampanii włączył się Sławomir Paś zwany przez wszystkich po prostu „Prezesem”. To za jego przyczyną i po jego namowach akcja w mieście stała się bardzo powszechna, a do historii przeszły organizowane przez niego wspólne przejazdy, niedzielne wyjazdy do Chojna, Santoka, czy dalsze eskapady. Wówczas mieszkańcy w okresie trwania kampanii, czyli od początku maja do końca września, wykręcili ponad 241 tys. km i zajęli piąte miejsce w rankingu. Rok później – co do tej pory jest największym osiągnięciem – miasto zajęło trzecie miejsce w kraju z liczbą ponad 498 tys. km. W 2018 roku mieszkańcy wykręcili ponad 225 tys. km co uplasowało ich na ósmej pozycji, a w 2019 roku zajęli szóste miejsce z dorobkiem 235 551 km. Przed Międzychodem znalazły się takie miasta, jak: Wałcz (274 tys. km), Pabianice (302 tys. km), Warszawa (554 tys. km), Poznań (568 tys. km) i Gdańsk (801 tys. km). Co warto zaznaczyć, od 2019 roku utworzony został oddzielny ranking dla miast poniżej 50 tys. mieszkańców, w którym Międzychód zajął drugie miejsce, ustępując jedynie Wałczowi (274 tys. km), a wyprzedzając Radzymin (191 tys. km), Kórnik (158 tys. km) i Prudnik (146 tys. km).

- Warto zwrócić uwagę, że w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, każdy międzychodzianin w tym czasie pokonał aktywnie 22,084 km. Do takiego wyniku żadne inne miasto się nawet nie zbliżyło – mówi Sławomir Paś.

W 2016 roku ta średnia dla Międzychodu wynosiła 22,662 km, w 2017 roku 46,716 km, a w 2018 roku 21,130 km. Warto też wskazać rekordzistów, którzy w okresie 4,5 miesiąca potrafili wykręcić nawet 11,5 tys. km.

- Ścisła grupa to ok. 80 osób, która sama wykręciła 130 tys. km. W całej międzychodzkiej odsłonie kampanii wzięła udział rekordowa liczba około 1100 osób. A, że mamy już 2020 rok, to powoli przygotowujemy się do kolejnej kampanii, która ruszy już w maju – zaznacza Sławomir Paś.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto