Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Tydzień Mediacji. Uczą, jak można rozwiązywać konflikty

KAS
W tej chwili w  Wielkopolsce realizowanych jest kilka projektów w udziałem Instytutu
W tej chwili w Wielkopolsce realizowanych jest kilka projektów w udziałem Instytutu EIM
Od 17 do 22 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. Powinniśmy je stosować cały rok, ale zwłaszcza teraz warto o nich mówić.

Mediacje, które służą rozwiązywaniu sporów są niedrogim narzędziem dla wszystkich - mówi Marceli Kwaśniewski, dyrektor Europejskiego Instytutu Mediacji. - Przekonujemy do ich stosowania przez cały rok, ale szczególnie aktywnie robimy to podczas Międzynarodowego Tygodnia Mediacji.

Międzynarodowy Tydzień Mediacji trwa od 17 do 22 października, a podczas niego mediatorzy dyżurują w poznańskich sądach udzielając nieodpłatnie porad, organizują konferencje, spotkania, warsztaty.

Wszystko po to, by przekonać Wielkopolan do wyboru mediacji jako pierwszego kroku w każdej sprawie.

- Uczyńmy go jeszcze zanim pójdziemy do sądu. Warto, bo to się opłaca pod każdym względem - podkreśla dyrektor EIM.

Przede wszystkim mediacja trwa 2-3 miesiące, w przeciwieństwie do ciągnącego się latami procesu. Poza tym kosztuje częstą jedną dziesiątą tego co proces, a do tego umożliwia zawarcie porozumienia w którym wszyscy odnoszą korzyść i czują się wygrani.

- Często pada pytanie, czy ugoda, czyli efekt porozumienia ma taką samą moc jak wyrok sądowy - opowiada Marceli Kwaśniewski. - Oczywiście, że tak: gdy zostanie zatwierdzona przez sąd. Dlatego powinna być sporządzona przez wykwalifikowanego mediatora.

Choć mediacja funkcjonuje w polskim prawie od ponad 10 lat, zaledwie niewielkie promile spraw są rozwiązywane przy jej pomocy. Europejski Instytut Mediacji idzie o krok dalej.

- Chcemy nauczyć postawy mediacyjnej najmłodszych, zaczynając od uczniów 5 i 6 klas szkoły podstawowej, przez gimnazjalistów po uczniów szkół średnich - tłumaczy dyrektor EIM.

W tej chwili w Wielkopolsce realizowanych jest kilka projektów w udziałem Instytutu; w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Radawnicy, w gimnazjum w Koziegłowach i w gimnazjum w Daszewicach. W Zespole Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu wdrażany jest cały projekt wprowadzenia mediacji jako trwałego narzędzia rozwiązywania konfliktów szkolnych.

Urząd Miasta znalazł środki na dwa pilotażowe projekty EIM i Polskiego Centrum Mediacji, w ramach których w dziesięciu poznańskich szkołach prowadzone są warsztaty mediacyjne.

- Mediatorzy nie przychodzą z banalnymi prelekcjami które śmiertelnie nużą uczniów, lecz docierają do nich prowadząc lekcje warsztatowe uczące młodych ludzi jak skorzystać z mediacji, jakie daje im ona korzyści i jak zostać szkolnym mediatorem - opowiada mediator. - Niektórych to naprawdę zaczyna fascynować, więc trzeba mieć nadzieję, że wyrośnie nam pokolenie młodych mediatorów.

- Dopiero taka mediacyjna postawa skierowana nie na karę, a na naprawienie krzywdy i zadośćuczynienie może zmienić myślenie naszego społeczeństwa o konflikcie - uważa M.Kwaśniewski.- Kiedy myślimy o odwecie i zemście, nie ma mowy o porozumieniu pojednaniu. Tymczasem tylko one gwarantują trwałe zakończenie konfliktu. Ale tego jeszcze ani polskie społeczeństwo ani polscy politycy nie rozumieją. Dlatego , moim zdaniem, Tydzień Mediacji powinien trwać w Polsce przez cały rok.

Gdzie znaleźć dobrego mediatora poza Międzynarodowym Tygodniem Mediacji? Na stronie każdego sądu okręgowego, gdzie znajduje się lista mediatorów akredytowanych przez prezesa danego sądu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto