Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu międzychodzkiego chętnie zgłaszają niebezpieczeństwa

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to narzędzie informatyczne, za pomocą którego mieszkańcy naszego kraju mają realny wpływ na poziom bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania. Stała się ono łącznikiem między obywatelami a Policją. Za pomocą aplikacji każdy, kto posiada dostęp do Internetu, może dokonywać anonimowych zgłoszeń zagrożeń obserwowanych w swoim najbliższym otoczeniu.

Narzędzie uruchomione zostało przez policję w październiku 2016 roku, czyli już prawie 6 lat. Dodać tu należy, że wśród 24 kategorii wymienionych w KMZB znajdują się zagrożenia dotyczące zarówno bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego, takie jak: „nieprawidłowe parkowanie”, „przekraczanie prędkości”, „niszczenie zieleni”, „spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym”, „dzikie wysypiska śmieci” czy „miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej”.

Dla mieszkańców najistotniejszym jest fakt, że aplikacja gwarantuje anonimowość i pewność, że każde zgłoszenie zostanie  poważnie traktowane i sumiennie sprawdzone przez policjantów.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie niebezpieczeństwa w ciągu ostatnich kilku miesięcy zgłaszane były na terenie powiatu międzychodzkiego.

W Międzychodzie w okresie czerwca i lipca tego roku aż pięciokrotnie w rejonie ulic Dworcowej i Wjazdowej zgłaszano grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Wszystkie zgłoszenia zostały przez policjantów potwierdzone, a następnie wyeliminowano zagrożenie.

Nieco wcześniej, bo w kwietniu zgłoszono również w okolicach ulicy Bolesława Chrobrego miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej. Policja potwierdziła zgłoszenie i jak wskazano – przekazała je do sprawdzenia innym służbom.

Pozostałe tegoroczne zgłoszenia w Międzychodzie związane są z nieprawidłowym parkowaniem, jak również przekraczaniem dozwolonej prędkości przez kierowców. Zbyt wysoką prędkość zgłaszano również w Dzięcielinie, Bielsu i Radgoszczy.

Na terenie gminy Sieraków poza przekraczaniem prędkości i złym parkowaniem, wskazywano również na dzikie wysypisko śmieci. To zostało odkryte w lipcu tego roku na obszarze leśnym w rejonie ulicy Szmaragdowej w Sierakowie.

W Kwilczu i najbliższej okolicy mieszkańcy za pomocą map informowali o niewłaściwym parkowaniu, przekraczaniu prędkości, ale również o niewłaściwej infrastrukturze drogowej oraz aktach wandalizmu. Te ostatnie wskazano w Kwilczu przy ulicy Międzychodzkiej.

Nieco ponad tydzień temu dwukrotnie zgłaszano również poruszanie się quadami po terenach leśnych. Zgłoszenia te dotyczyły okolic jeziora w miejscowości Dormowo, w okolicach Łowynia.

Najmniej zgłoszeń w ostatnich miesiącach wpłynęło z terenu gminy Chrzypsko Wielkie. Te, które w mapach się pojawiły – dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości, a także nieprawidłowego parkowania.

Jak działają mapy? Po zgłoszeniu Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania. Dodać również warto, że dzięki wskazaniom problemów policjanci działają również prewencyjnie w miejscach, w których wcześniej potwierdzono wystąpienie zagrożenia, np. Poprzez wystawianie częstszych patroli w danej okolicy, kontrole prędkości kierowców na „szybkich” odcinkach dróg, czy sprawdzanie, czy auta parkowane są właściwie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto