Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu międzychodzkiego dla uchodźców z Ukrainy

Jakub Zachciał
Jakub Zachciał
Akcja pomocy dla Ukrainy
Akcja pomocy dla Ukrainy Powiat Międzychodzki
Trwa jedenasty dzień agresji rosyjskiej na niepodległą Ukrainą. Od samego początku to właśnie Polska jest krajem, który najbardziej pomaga uchodźcom z Ukrainy. Nie inaczej jest też w powiecie międzychodzkim. Poznajcie szczegóły.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w nocy z 23 na 24 lutego. Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej. Do dziś, jak podaje Pentagon, Rosja zaangażowała w inwazję około 90 procent zgromadzonych wokół Ukrainy sił. Od tego też dnia rozpoczęła się ewakuacja obywateli Ukrainy, którzy masowo kierują się do Polski. Przypomnijmy, że w głównej mierze ewakuacji poddane zostały kobiety wraz z dziećmi, natomiast mężczyźni zostali na terytorium kraju aby go bronić.

W pomoc zaangażowali się mieszkańcy powiatu międzychodzkiego

Od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę na pomoc ruszyli również mieszkańcy powiatu międzychodzkiego. Do dzisiaj wielu z nich organizuje samodzielnie akcje zbiórki rzeczy, produktów spożywczych i wszystkich innych rzeczy, które potrzebne są obywatelom Ukrainy. Zaangażowania nigdy za wiele, lecz przez pierwsze dni akcji pomocowej okazało się, że tylko pomoc skoordynowana ma sens. Dziś zaleca się, aby nie jeździć samemu na granicę ani też w głąb Ukrainy, gdyż Polsko-Ukraińskie granice są w większości zasypane niepotrzebnymi rzeczami oraz produktami.

Dziś za zbiórkę w społeczności lokalnej odpowiada samorząd powiatowy oraz samorządy gminne. Zgodnie z wytycznymi wojewody, w powiecie międzychodzkim powstał jeden punkt zbiorczy, do którego trafiają wszystkie zbierany produkty i rzeczy.

Powiatowy Punkt Zbiórki Darów dla Ukrainy mieści się w siedzibie ZHP, w hangarze przy ul. Sokoła 1 w Międzychodzie. Magazyn otwarty jest codziennie w godz. 14:00 - 20:00, a przynosić do niego można m.in. koce, śpiwory, podkładki do spania, ubrania nowe lub używane w dobrym stanie, płaszcze przeciwdeszczowe, środki higieny osobistej i środki czystości, żywność o długim terminie ważności do szybkiego przygotowania, woda, batony, konserwy, makarony, ale też narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Na liście najpotrzebniejszych rzeczy znajdują się również zapałki, baterie, naładowane powerbanki, latarki i zestawy pierwszej pomocy.

Zbiórka gminy Międzychód

Zbiórka na pomoc dla Ukrainy odbywa się w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie na Placu Kościuszki 9 w godz. 8:00 - 20:00 oraz w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach w godz. 10:00 - 16:00.

W inicjatywy CAK Międzychód w jego siedzibie powstał też Lokalny Bank Dobrych Serc, czyli baza, która w przyszłości pomoże koordynować zadania i wspólnie działać dla przyjaciół z Ukrainy. Dziś z bazy zebranych rzeczy oraz produktów mogą też osobiście korzystać uchodźcy w z Ukrainy, którzy są w potrzebie i przebywają na terenie gminy Międzychód.

Zbiórka gminy Sieraków

Zbiórkę przedmiotów do użytku codziennego dla przyjmowanych w naszym rejonie osób potrzebujących z Ukrainy prowadzi Gmina Sieraków wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Sierakowie.

Sierakowianie mogą przynosić przede wszystkim koce, artykuły medyczne, w tym bandaże i plastry, artykuły higieny osobistej i inne. 4 marca zbiórka w OSP Sieraków została zakończona. Informacje o kolejnej zbiórce opublikujemy wkrótce.

Zbiórka gminy Kwilcz

Gmina Kwilcz również aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom przybyłym z Ukrainy. Przede wszystkim mieszkańcy pomagają tym osobom, które postanowiły zatrzymać się w gminie Kwilcz. Zbiórkę prowadzi Szkoła Podstawowa w Kwilczu oraz Luboszu, a także parafialny Caritas. Szczegółowe informacje można znaleźć na facebooku Gminy Kwilcz.

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej utworzony został punkt pomocy psychologicznej dla osób z Ukrainy. W ofercie Centrum Kultury i Edukacji pojawiły się zajęcia artystyczno-animacyjne dla dzieci z Ukrainy. Gmina Kwilcz stawia nie tylko na zbiórkę rzeczy i produktów, ale zachęca też do wpłat na specjalnie utworzone konto bankowe "Stowarzyszenia Stara Szkoła 19". Zebrane środki finansowe mogą zapewnić konkretną pomoc poszkodowanym przebywającym w gminie Kwilcz.

Zbiórka w gminy Chrzypsko Wielkie

Gmina Chrzypsko Wielkie zbiera dla Gminy Iwanicze. Zbiórki odbywają się w różnych lokalizacjach. Gdzie dokładnie? Organizatorzy pomocy dla Ukrainy zapraszają do strażnicy OSP w Chrzypsku Wielkim, Zespołu Szkół w Chrzypsku Wielim, przedszkola "U Reksia", aptek Stara Farmacja u Adonis, sklepu gminnej spółdzielni oraz do Urzędu Gminy oraz marketu Dino.

W pierwszej kolejności zbierane są leki, bandaże plastry, powerbanki, baterie, latarki, zapalniczki, zapałki i świece, koce, śpiwory, materace, ręczniki materiałowem płaszcze przeciwdeszczowe, artykuły higieny osobistej, artykuły dla dzieci, suchy prowiant, środki czystości, a także karma dla zwierząt.

Aktualizacje związanymi z godzinami otwarcia punktów pomocy można znaleźć na stronie facebookowej Gminy Chrzypsko Wielkie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto