Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mini rajd samochodami terenowymi „Tropem Baby Jagi” - to nowa atrakcja w Puszczy Noteckiej dla całych rodzin

Redakcja
Mini rajd samochodami terenowymi „Tropem Baby Jagi” - to nowa atrakcja w Puszczy Noteckiej dla całych rodzin (18.07.2019).
Mini rajd samochodami terenowymi „Tropem Baby Jagi” - to nowa atrakcja w Puszczy Noteckiej dla całych rodzin (18.07.2019). Justyna Clark
„Tropem Baby Jagi” - to nowa atrakcja w Puszczy Noteckiej dla całych rodzin. To mini rajd samochodami terenowymi szlakami turystycznymi puszczy o długości 30 km w okolicach Kaplina, Mokrzca i nieistniejącej wsi Radusz. Na razie na do końca letnich wakacji, w weekendy.

Mniej więcej w połowie trasy znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej należący do Nadleśnictwa Międzychód (Izba Pamięci Wsi Radusz).

- Trasa jest bardzo widokowa, w przejazd wpleciona jest gra terenowa, której celem jest rozwiązanie zagadek i odnalezienie porwanych przez Babę Jagę dzieci i ich odczarowanie - wyjaśnia Justyna Clark, pomysłodawca przedsięwzięcia. - Na początek uczestnicy słuchają 12-minutowej bajki wprowadzającej do zadania, a następnie na trasie muszą odnaleźć ukryte przedmioty, ułożyć puzzle, odczytać tajemną wiadomość, odczarować starą magiczną księgę (zaangażowaliśmy elementy iluzji) odszukać i odczarować zaklęte dzieci. Odczarowanie to prosty, bardzo efektowny (ale bezpieczny) eksperyment chemiczny z efektem „wow!” - zachęca.

Cała wyprawa, łącznie z 40-minutową wizytą w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, trwa około trzech godzin. Organizatorzy zapewniają mały poczęstunek. Koszt udziału w wyprawie to 50 zł od osoby. Zabawa dedykowana wszystkim, którzy lubią bajki i tajemnice, bez limitów wieku. Jednocześnie w rajdzie może wziąć udział 15 osób.

Skąd pomysł na Babę Jagę w Puszczy Noteckiej?

- Na trop Baby Jagi wpadliśmy przypadkiem. Każdy z nas od dziecka wiedział, że istniała i mieszkała w lesie, ale nie podejrzewaliśmy, że w Puszczy Noteckiej. Historycznego odkrycia dokonaliśmy podczas wizyty w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Międzychód. Wskazówki, że coś jest na rzeczy widać gołym okiem: w centrum dioramy ze zwierzętami króluje wilk. Druga część wystawy jest poświęcona drwalowi, który podobno tu mieszkał. Kolejna - nieistniejącej od wielu lat wsi Radusz. Swego czasu była to porządna wieś z kościołem, szkołą, gospodą, kuźnią i młynem. Obecnie, po dużej wsi liczącej około 200 gospodarstw, zostały gdzieniegdzie fundamenty budynków przerośnięte starymi sosnami i dębami. Na zewnątrz ośrodka, w kręgu, stoją drewniane postaci myśliwego, grzybiarki, kowala, drwala i Baby Jagi. Nikt nie umie wyjaśnić dlaczego akurat takie. Jakimś cudem podczas prac badawczych znaleźliśmy starodruk, który zaraz po przeczytaniu na naszych oczach się spalił. Na szczęście poznaną treść odtworzyliśmy z pamięci i nagraliśmy. To był ostatni rozdział życiorysu Baby Jagi. O swoim odkryciu chcielibyśmy poinformować wszystkich, którzy wierzą w bajki i baśnie, bo oni najbardziej to docenią. Pokażemy im namacalne dowody na istnienie Baby Jagi takie jak kurza nóżka, na której kiedyś stał jej dom, stara księga z recepturami czy pierniczki. Z najodważniejszymi zorganizujemy ekspedycję ratunkową za siódmą górę na najwyższy szczyt, gdzie w gnieździe gryfa Baba Jaga ukryła porwane i zaklęte w jajka dzieci. Biedactwa od 100 lat czekają na ratunek. I to jest nasza misja - mówi Justyna Clark.

Kontakt do organizatora: 606 980 093 lub www.sst.com.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto