Krzysztof Sobkowski
MKS Sokół Marbo Międzychód pokonał Pogoń Prudnik 96:83 w meczu na szczycie II ligi i odniósł dziewiąte zwycięstwo w tym sezonie (12.11.2022). Krzysztof Wróblewski
MKS Sokół Marbo Międzychód – ku uciesze kibiców, którzy wypełnili w sobotę 12 listopada międzychodzką halę po brzegi, pokonał Pogoń Prudnik 96:83 w meczu na szczycie II ligi grupy D i odniósł dziewiąte zwycięstwo w tym sezonie. Spotkanie stało na wysokim poziomie sportowym, godnym I-ligowych parkietów, gdzie jeszcze dwa lata temu występowała Pogoń.

Sytuacja w II lidze grupie D układa się tak, że trzy zespoły ujawniają aspiracje o walkę o najwyższe miejsca w tabeli. Do początku listopada był to MKS Sokół Międzychód, KS 27 Katowice i Pogoń Prudnik, które jeszcze nie przegrały meczu w sezonie. 2 listopada pierwsze punkty straciła Pogoń, która zmierzyła się z Katowicami – wynik 77:59. 12 listopada Pogoń znów straciła punkty, tym razem w starciu z Sokołem – wynik 96:83 (31:24, 17:14, 22:18, 26:27). Mecz Sokoła Marbo z Katowicami zaplanowane jest na 26 listopada w Międzychodzie.

Ku pamięci prezesów – śp. Jerzego Biskupskiego i śp. Jerzego Talarka

Mecz poprzedziło najpierw wspomnienie śp. Jerzego Biskupskiego, prezesa Sokoła w latach 2010 – 2017. 6 listopada minęła bowiem 5. rocznica jego śmierci. Była też minuta ciszy ku pamięci Jerzego Talarka, który zmarł 9 listopada 2022 roku. Śp. Jerzy Talarek był współorganizatorem nowo powstałego Klubu Koszykarskiego „Sokół”, który w 1989 roku odłączył się od klubu Warta. Był też wieloletnim członkiem zarządu Sokoła. Jako przewodniczący Komisji Sportu Rady Miasta i Gminy w Międzychodzie w latach 1991 – 1994 wspierał działania klubu i budował zaplecze finansowe i sponsorskie dla drużyny koszykówki, która awansowała do rozgrywek II-ligowych w 1994 roku (ówczesna I liga) . Krótko pełnił też funkcję prezesa klubu. Był również inicjatorem budowy hali sportowej w Międzychodzie i członkiem komitetu budowy.

MKS Sokół Marbo Międzychód – Pogoń Prudnik

Mecz lepiej rozpoczął Sokół. Kilka sekund po rzucie sędziowskim „trójkę” rzucił Mikołaj Smarzy, który – jak się potem okazało – był tego dnia najlepiej dysponowany w składzie gospodarzy. Chwilę później z dystansu trafił Mariusz Małachowski i było wiadomo, że – mówiąc sportowym żargonem – Sokół „ma dziś dzień”. Rywale próbowali złapać kontakt, ale kolejnymi „trójkami” uciszyli te zapędy Damian Szymczak, Jakub Nowak i ponownie Mikołaj Smarzy. Dobrze pokazał się też Marcin Wróbel, który trafiał z dystansu i przewaga w pewnym momencie wzrosła aż do 14 punktów. Ostatecznie Sokół wygrał kwartę 31:24.

W drugiej kwarcie goście rzucili się do odrabiania strat, ale i tym razem Sokół wyszedł z opresji obronną ręką. Trafiał Maciej Wejman, trafiał Mariusz Małachowski, trafił Kacper Dorożała i za trzy Jordan Lewis. Gospodarze wygrali kwartę 17:14 i na przerwę schodzili z 10-punktową przewagą.

Trzecią kwartę bliźniaczo do pierwszej rozpoczął Mikołaj Smarzy trafiając za trzy punkty. Sporo problemów naszym zawodnikom sprawił w tym meczu 45-letni Grzegorz Mordzak, który rzucił Sokołowi aż 19 punktów, ale po „trójce” Jakuba Nowaka przewaga miejscowych wynosiła już 16 punktów i wydawało się, że Sokół cały czas kontroluje grę. Tę kwartę drużyna trenera Marcina Chodkiewicza wygrała 22:18.

Tego, co wcześniej Sokół wypracował, nie oddał już do końca meczu. Pogoń próbowała się poderwać, ale nie wystarczyło jej sił. Na niespełna 7 min. przed końcem meczu Maciej Garwol – po faulu technicznym – musiał zejść z boiska za pięć przewinień, a chwilę później Marc-Oscar Sanny popełnił faul niesportowy. W drugiej kwarcie ten sam zawodnik ukarany został faulem technicznym, wobec czego został zdyskwalifikowany i także musiał opuścić plac gry. To ostatecznie pogrążyło gości. Sokół przegrał tę kwartę 26:27, ale mecz na szczycie wygrał. Licznie zgromadzeni w hali kibice zakończyli mecz na stojąco i nagrodzili miejscowych zawodników brawami.

Dzięki wygranej międzychodzianie umocnili się na pierwszym miejscu ligowej tabeli. Tyle samo punktów ma KS 27 Katowice, ale przy tym gorszy stosunek punktów zdobytych i straconych niż Sokół.