Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniszki. V Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Dominika Michałek
Dominika Michałek
V Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Mniszkach. (9.04.2022)
V Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Mniszkach. (9.04.2022) Dominika Michałek
9 kwietnia uczniowie szkół, ich rodzice, nauczyciele, a także członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szamotułach, po raz piąty wzięli udział w Rajdzie Szlakami Powstania Wielkopolskiego. Drużyny spotkały się na mecie w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Pierwsi uczestnicy dotarli na metę już po godzinie 10.00. Mogli iść „Wilczym Szlakiem”, rezerwatem „Dolina Kamionki” (obie trasy rozpoczynały się w Kamionnie), lub wędrować ścieżką edukacyjną na terenie Mniszek. Na najbardziej wytrwałych ponownie czekała trasa Lewice – Mniszki, licząca 10 km.
W rajdzie wzięło udział ponad 320 osób, w tym: Szkoła Podstawowa z Pniew, z Chełmna, z Ostrorogu, z Baborowa, z Pamiątkowa, Szkoła Podstawowa nr 2 z Międzychodu i z Szamotuł, KTR ORŁY Nojewo, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Szamotuł i reprezentanci Janowca Wielkopolskiego.

Nauka przez zabawę

Przybyli mogli sprawdzić się sprawnościowo w indywidualnych konkursach takich jak "Najszybsza fasolka", slalom z piłką, hula-hop czy skoki przez skakankę. Z kolei na drużyny czekał konkurs na najlepszą piosenkę turystyczną oraz konkurs krajoznawczy, w którym uczestnicy wykazali się swoją wiedzą o Powstaniu Wielkopolskim, regionie międzychodzkim i Parku Krajobrazowym Dolina Kamionki.

Najlepszym wręczono dyplomy i nagrody związane z naszym regionem, m.in. książki o tematyce krajoznawczej i przyrodniczej, przewodniki, smycze, przybory szkolne i słodkości. Każda drużyna dostała dyplom uczestnictwa oraz encyklopedie Powstania Wielkopolskiego, a każdy uczestnik- pamiątkowy medal, magnes i notatnik Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W czasie rozgrywek wszyscy obecni mogli zwiedzać wystawę ginących zawodów, zjeść ciepły posiłek, a także dowiedzieć się kilku ciekawostek o wybranych gatunkach ptaków.

Celem rajdu, jak co roku, było uczczenie pamięci Powstania Wielkopolskiego, poznanie miejsc związanych bezpośrednio z walkami o niepodległość oraz popularyzacja idei ochrony przyrody i zabytków. Jednak przede wszystkim organizatorzy chcieli zachęcić dzieci i młodzież do czynnego wypoczynku, jednocześnie edukując i promując szlaki Parku Krajobrazowego Doliny Kamionki.

Organizatorzy i partnerzy

Wydarzenie poprowadził Paweł Mordal, prezes szamotulskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a dyplomy pomogli wręczać zaproszeni goście, m.in.: starosta międzychodzki Rafał Litke, dyrektor BPiCAK Międzychód Natalia Czarnecka, burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny, kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie Jarosław Śmierzchalski, kierownik CERiP w Mniszkach Żaneta Poszwald-Szeliga, Jolanta Gaczyńska i Grzegorz Szyld z Nadleśnictwa Bolewice oraz Irena Wojciechowska ze Stowarzyszenia "Puszcza Notecka".

Rajd zorganizowali SKKT-PTTK i Szkoła Podstawowa w Chełmnie oraz Oddział PTTK w Szamotułach, przy współpracy i wsparciu: Miasta i Gminy Międzychód, Miasta i Gminy Pniewy, Powiatu Szamotulskiego i Międzychodzkiego, Miasta i Gminy Ostroróg, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia „Puszcza Notecka”, Nadleśnictwa Bolewice oraz Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.

Polecane:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto