Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja oświetlenia ma przynieść oszczędności. Jak duże?

Iwona Paroń
Iwona Paroń
Modernizacja oświetlenia ma przynieść oszczędności. Jak duże? Wymiana i uzupełnienie 941 opraw kosztuje gminę Sieraków 1.398.879 złotych, ale korzyści wynikające z inwestycji to oszczędności oraz też korzyści niewymierne. Zadanie realizowane jest w mieście, ale także w sołectwach.

Modernizacja oświetlenia ma przynieść oszczędności. Jak duże?

– Gmina ma podpisaną umowę z firmą Enea Oświetlenie sp. z o.o., która jest właścicielem urządzeń. Zadanie realizowane jest przez podwykonawcę wyłonionego przez Enea Oświetlenie sp. z o.o. Po licznych analizach zdecydowaliśmy na wymianę za środki własne. Była możliwość pozyskania pożyczki z umorzeniem z WFOŚIGW w Poznaniu niemniej jednak wymagana była by umowa na przekazanie lamp w posiadanie gminie na co najmniej 10 lat, co wiązało się z dodatkowymi opłatami o znacznej wysokości. Ostatecznie sytuacja finansowa gminy pozwoliła na wymianę za środki własne. Pozwoli to po ok. 6-7 latach na wygenerowanie oszczędności w kosztach utrzymania systemu i spłaceniu się inwestycji z tych właśnie oszczędności – wyjaśnia zasady Arkadiusz Świderski, zastępca burmistrza gminy Sieraków.

Do tej pory większość oświetlenia stanowiły lampy sodowe i rtęciowe. Obecnie całość opraw zostanie wymieniona na rozwiązania typu LED, o jednakowej temperaturze barwy wynoszącej 4000 K (neutralna biel).

– Korzyści technologii LED to m.in. zdecydowanie niższe zużycie energii elektrycznej (bardzo duża wydajność tego źródła w porównaniu ze starszymi rozwiązaniami), zdecydowanie wyższa trwałość diod luminescencyjnych w porównaniu z oprawami np. sodowymi; odporność na uderzenia mechaniczne; ponadto diody LED nie zawierają też substancji toksycznych dla środowiska jak np. w oprawy rtęciowe. Konkretnie dla nas w gminie Sieraków korzyści będą następujące – zgodnie z przygotowanym audytem i naszymi analizami: modernizacja oświetlenia pozwoli na oszczędność na zużywanej na oświetlenie energii elektrycznej sięgające 64,89 proc. w porównaniu do stanu obecnego, co powinno przełożyć się na oszczędności finansowe ok. 200 tys. zł rocznie łącznie ze zmniejszonymi wydatkami na konserwację oświetlenia ; zmniejszymy emisję CO2 do atmosfery o 322,88 ton rocznie; odpowiednio dobrane oprawy oraz uzupełnione w poszczególnych miejscach punkty świetlne pozwolą na wyraźną poprawę bezpieczeństwa i komfortu poruszania się – wylicza zalety zastępca burmistrza.

Nie sposób przy tym temacie nie pochylić się nad projektem „Ciemnego Nieba” i wpływem inwestycji na jego realizację.

– Zastosowane oprawy nie rozpraszają światłą „w górę”, nie oświetlamy nieba (wskaźnik ULOR=0 – zapewnia Arkadiusz Świderski.

Mirosław Grewiński o zawodowych bezrobotnych. "48 proc. z nich nie chce podejmować pracy"

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto