Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mościejewo. Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mościejewie

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mościejewie (25.09.2021)
Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mościejewie (25.09.2021) Krzysztof Sobkowski
W weekend Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ponownie wróciła na teren powiatu międzychodzkiego. Obraz dotarł do dwóch ostatnich parafii w naszym powiecie, czyli do parafii pw. Nawiedzenia NMP w Luboszu oraz do parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mościejewie. Obie znajdują się w dekanacie pniewskim.

Do Lubosza obraz dotarł w piątek 24 września po godzinie 17. W centrum wsi witały go setki wiernych, skąd w procesji przemaszerowali do kościoła parafialnego. W kościele o godzinie 18 rozpoczęła się Msza Św. pod przewodnictwem księdza biskupa Szymona Stułkowskiego i księdza proboszcza Marcin Cabaja.

W sobotę 25 września obraz najpierw został przewieziony do Chudobczyc – do Wspólnoty Barka – a później do Mościejewa, gdzie również po godzinie 17 wierni witali go w centrum wsi, skąd w procesji przemaszerowali do kościoła parafialnego. Tam o godzinie 18 rozpoczęła się Msza Św. pod przewodnictwem księdza biskupa seniora Zdzisława Fortuniaka.

Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - peregrunacja w powiecie międzychodzkim

Tym samym zakończyła się peregrynacja obrazu po parafiach na terenie powiatu międzychodzkiego. W sierpniu obraz nawiedzał parafie wchodzące w skład dekanatu międzychodzkiego (Kwilcz, Kamionnę, Łowyń, Lewice, dwie międzychodzkie parafie). Na początku września obraz nawiedzał parafie dekanatu wronieckiego (w tym Sieraków, Lutom i Chrzypsko Wielkie), a teraz parafie dekanatu pniewskiego (Lubosz i Mościejewo). Wszystko przez to, że granice dekanatów nie są tożsame z podziałem administracyjnym kraju.

Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - idea pielgrzymki i historia

Peregrynacja obrazu w Archidiecezji Poznańskiej odbywa się pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”. Pierwotnie miała się rozpocząć już w 2019 roku, a zakończyć w październiku 2020 roku. Została jednak przerwana w marcu 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. We wrześniu 2020 roku peregrynację wznowiono, ale tylko na krótko, do kolejnego wzrostu liczby zachorowań.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, nazywany również Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej lub Obrazem Czarnej Madonny (a w w tradycji wschodniej to częstochowska ikona Matki Bożej lub częstochowska ikona Bogarodzicy) – to wizerunek przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem, znajdujący się w najważniejszym i najbardziej uczęszczanym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Bożej pod opieką ojców paulinów w Częstochowie, nieznanego autorstwa, otoczony szczególnym kultem religijnym wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego oraz Cerkwi prawosławnej i uważany przez nich za cudowny. Współcześnie jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli chrześcijaństwa w Polsce.

Pierwsza peregrynacja kopii obrazu miała w Polsce miejsce w latach 1957 – 1980. W naszym regionie obraz był w 1978 roku. Warto wspomnieć, że podczas pierwszej peregrynacji doszło do incydentu. 4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic. Interweniował w tej sprawie wówczas arcybiskup Karol Wojtyła. Kolejna peregrynacja rozpoczęła się w 1985 roku i trwa do dzisiaj. Obraz przewożony jest z parafii do parafii.

Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mościejewie (25.09.2021)

Mościejewo. Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotar...

Policja ujęła dwóch mężczyzn, którzy okradli market i znieważyli ochroniarza (25.09.2021).

Międzychód. Akcja policjantów na ulicy Wjazdowej w Międzycho...

Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła do Lubosza (24.09.2021)

Lubosz. Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła d...

21 par z gminy Międzychód odebrało w tym roku okolicznościowe medale nadane przez Prezydenta RP (23.09.2021)

Jubileusze 50-lecia pożycia małżeńskiego Międzychód 2021: 21...

Bandyci po raz kolejny wysadzili w powietrze bankomat w Kwilczu. Oprócz tego zniszczyli także auto, którym przyjechali (23.09.2021).

Kwilcz. Bandyci po raz kolejny wysadzili w powietrze bankoma...

Mieszkańcy Kwilcza – Monika i Marcin Lehmann – z nagrodą im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Kwilcz. Mieszkańcy Kwilcza – Monika i Marcin Lehmann – z nag...

Zorganizowali festyny sportowy i indiański, by nakłaniać ludzi do tego, by zaszczepili się przeciwko Covid-19 (19.09.2021)

Kurnatowice, Kwilcz. Zorganizowali festyn sportowy, by nakła...

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu wyremontował 1,6 kilometra drogi łączącej Przedlesie z Puszczą (20.09.2021).

Międzychód. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu...

Siedem par z gminy Kwilcz świętuje w tym roku złote gody (15.09.2021).

Kwilcz. W 1971 roku mówili sobie sakramentalne tak. Teraz św...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto