Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Możesz legalnie biwakować w Lasach Państwowych. Nowa propozycja dla miłośników bushcraftu i survivalu

Katarzyna Puczyńska
Pasjonaci bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez naruszenia prawa na specjalnie w tym celu wyznaczonych obszarach - ruszył pilotażowy program Lasów Państwowych.

Pilotażowy program ruszył 21 listopada w kilkunastu regionach Polski. Na wyznaczonych obszarach leśnych o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha. społeczność związana z survivwalem i bushcraftem będzie mogła legalnie biwakować w głuszy i ćwiczyć umiejętności życia w lesie.

Do tej pory było to zabronione, a nocować w lesie można było tylko w miejscach zagospodarowanych turystycznie.

– Musimy śledzić nowe trendy w rekreacji i starać się zapewnić każdemu swobodę realizowania jego pasji w lesie. Użytkownicy lasu powinni z kolei zrozumieć obowiązki i odpowiedzialność leśników, zwłaszcza za bezpieczeństwo ludzi i przyrody – wskazuje Anna Pikus, naczelnik Wydziału Społecznych Funkcji Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Okres pilotażu potrwa od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r.

– Efekty ocenimy za rok, ale to może być przełom. Usuwamy bariery niezrozumienia między różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Lasy Janowskie

W województwie lubelskim wybrany teren ma powierzchnię ponad 2,5 tys. ha i znajduje się w północnej części Nadleśnictwa Janów Lubelski, w obrębie leśnictw Majdan, Kalenne i Stojeszyn.

- To fragment lasu pozbawiony infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, oddalony od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy będzie można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury - opisuje Paweł Kurzyna z RDLP w Lublinie.

Biwakować należy zgodnie z regulaminem

Korzystanie z wyznaczonych powierzchni leśnych będzie możliwe w dowolnym miejscu znajdującym się w ich granicach jednak będzie podlegać zasadom.

  • można biwakować w maksymalnie czteroosobowej grupie i nie dłużej niż dwie noce z rzędu
  • należy uprzednio powiadomić nadleśnictwo za pośrednictwem poczty elektronicznej
  • biwakujący będą zobligowani do przestrzegania regulaminu, posprzątania miejsca w którym przebywali i przywrócenia do stanu w jakim go zastali

- Każdy z przybywających do obszarów pilotażowych powinien pamiętać o szacunku do przyrody, lasu i jego dzikich mieszkańców. Dlatego też korzystając z terenów leśnych należy mieć na względzie zasady odpowiedniego zachowania się w lesie i zgodnie z nimi postępować - tłumaczy zastępca dyrektora lubelskiej dyrekcji ds. gospodarki leśnej, dr inż. Mirosław Waniewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na janowlubelski.naszemiasto.pl Nasze Miasto