Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na ostatniej prostej przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, czyli co warto wiedzieć zanim wybierzesz się oddać swój głos

Redakcja
Lokale wyborcze w całym powiecie międzychodzkim czynne będą w niedzielę od godziny 7 rano do godziny 21 wieczorem. Wstępne wyniki powinniśmy poznać w poniedziałek.
Lokale wyborcze w całym powiecie międzychodzkim czynne będą w niedzielę od godziny 7 rano do godziny 21 wieczorem. Wstępne wyniki powinniśmy poznać w poniedziałek. Archiwum Polskapress
Wybory do Sejmu i Senatu już w najbliższą niedzielę, 13 października. Sprawdź, jak należy głosować, aby głos był ważny. Jak długo trwa cisza, a jak długo głosowanie.

Wybory parlamentarne przed nami. W niedzielę 13 października wybierzemy 100 senatorów i 460 posłów. Z okręgu nr 38, do którego należy powiat międzychodzki, wybranych zostanie 9 posłów. Ponadto wybierzemy także jednego senatora w okręgu nr 89.

Lokale wyborcze

Obwodowe lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 rano do 21. W razie problemów, np. opóźnień w rozpoczęciu czy nadzwyczajnej przerwy, obwodowa komisja wyborcza może zarządzić przedłużenie głosowania. W szczególnym przypadku - po uzyskaniu zgody komisji gminnej - może nawet podjąć uchwałę o odroczeniu głosowanie do następnego dnia.

Zasady głosowania

Lokale wyborcze są przez lata w tych samych miejscach. W powiecie międzychodzkim głównie w szkołach i przedszkolach. Adres swojego lokalu wyborczego można znaleźć m.in. na słupie ogłoszeniowym w twojej okolicy albo na stronie wybory.gov.pl w wyszukiwarce obwodów.

Gdy trafimy do lokalu wyborczego powinniśmy mieć ze sobą dokument potwierdzający naszą toższamość ze zdjęciem, np. dowód lub prawo jazdy.

Po otrzymaniu karty do głosowania zaznaczamy „X” w kratce przy kandydacie tylko na jednej liście. Uwaga! Gdy postawisz więcej niż jeden „X” na liście danego komitetu, głos zostanie zaliczony kandydatowi na pierwszym miejscu; kiedy postawisz „X” na listach różnych komitetów - głos będzie nieważny.

Na kogo głosować?

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych: 1 koalicyjny, 30 partyjnych i 57 komitetów wyborców.

Żeby wprowadzić jakichkolwiek kandydatów do parlamentu, komitet partyjny i wyborców musi przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy, a komitet koalicyjny - próg 8-procentowy.

Pięć komitetów wyborczych zarejestrowało swe listy wyborcze do Sejmu we wszystkich okręgach w Polsce.

Komitety według wylosowanych numerów list: lista nr 1: Polskie Stronnictwo Ludowe (lider Władysław Kosiniak-Kamysz, hasło: Łączymy Polaków); lista nr 2: Prawo i Sprawiedliwość (lider Jarosław Kaczyński, hasło: Dobry czas dla Polski); lista nr 3: Sojusz Lewicy Demokratycznej (lider Włodzimierz Czarzasty, hasło: Łączy nas przyszłość); lista nr 4: Konfederacja Wolność i Niepodległość (lider Janusz Korwin-Mikke); lista nr 5: Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni (lider Grzegorz Schetyna, hasło: Jutro może być lepsze).

Tylko bez agitacji

Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania potrwa cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno organizować wystąpień, agitować, rozklejać plakatów, nadawać audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów ani publikować sondaży, a tym bardziej tzw. orientacyjnych wyników. Cisza dotyczy też internetu. Zakazane jest wyrażanie poparcia czy pisanie politycznych komentarzy. Za złamanie ciszy grozi nawet 5.000 zł kary. Grzywna za opublikowanie sondażu: od 500.000 do miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto