Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie leśnictwa Papiernia pod Międzychodem znaleziono martwego dzika - badania wykluczyły jednak, że przyczyną jego śmierci był ASF

Redakcja
Na terenie leśnictwa Papiernia pod Międzychodem znaleziono martwego dzika - badania wykluczyły jednak, że przyczyną jego śmierci był ASF (28.11.2019).
Na terenie leśnictwa Papiernia pod Międzychodem znaleziono martwego dzika - badania wykluczyły jednak, że przyczyną jego śmierci był ASF (28.11.2019). pixabay.com
Kilka dni temu na terenie leśnictwa Papiernia pod Międzychodem znaleziono martwego dzika. Na okolicznych rolników padł blady strach. Badania wykluczyły jednak, że przyczyną jego śmierci był wirus Afrykańskiego Pomory Świń (ASF).

Odkąd w województwie lubuskim wykryto przypadki ASF, na rolników w całej Wielkopolsce padł blady strach. Spotęgowała to informacja sprzed kilku dni, że na terenie leśnictwa Papiernia pod Międzychodem znaleziono martwego dzika. Oględziny potwierdziły, że zwierzę nie padło w efekcie na przykład wypadku komunikacyjnego.

W związku z ASF, wszystkie przypadki znalezienia martwych dzików muszą być zgłaszane służbom weterynaryjnym, celem pobrania prób i wykonania badań. Nie inaczej było i tym razem. Od 25 listopada badania padłych dzików w kierunku ASF wykonuje także laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu (dotychczas były one wysyłane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach). Zabieg ten ma skutkować skróceniem czasu oczekiwania na wyniki badań przebadanych próbek. Próbki znalezionego w leśnictwie Papiernia dzika trafiły właśnie do Poznania. Dziś pojawiły się już wyniki badań.

- Na szczęście możemy uspokoić rolników, bo wynik badania jest ujemny. Dzik nie był zarażony ASF - mówi Anna Buczko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzychodzie. - Chciałabym raz jeszcze podkreślić, że w naszym powiecie, gdzie część terenów to przecież Puszcza Notecka, w każdym roku znajdujemy około 30 dzików. Najczęściej są to dziki z wypadków komunikacyjnych. I od każdego pobierana jest próba do badań w kierunku wirusa ASF, więc to standardowe działanie - dodaje.

ASF to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami). Dlatego tak ważne jest stosowanie zasad bioasekuracji, które od lutego 2018 roku obowiązują na terenie całego kraju. To m.in. karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących i wiadomego pochodzenia; nie wolno kupować świń z niewiadomego źródła czyli nieoznakowanych i bez świadectwa zdrowia; zastosowanie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie wraz ze skutecznym środkiem dezynfekcyjnym; zabezpieczenie budynku przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych, zachowanie podstawowych zasad higieny - odkażanie rąk i obuwia, stosowanie odzieży ochronnej; nie uczestniczenie w polowaniach na 72 godziny przed wejściem do chlewni, nie wolno wnosić do gospodarstw, w których są utrzymywane świnie zwłok i tusz dzików.

Według danych PIW, w powiecie międzychodzkim znajduje się 430 gospodarstw utrzymujących świnie, które łącznie hodują około 100 000 sztuk świń.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto