Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Sieraków zakończyło zabiegi agrolotnicze

Iwona Paroń
Nadleśnictwo Sieraków
Nadleśnictwo Sieraków zakończyło zabiegi agrolotnicze. W maju w lasach na terenie Nadleśnictwa Sieraków prowadzone były zabiegi z zastosowaniem środków chemicznych. Były to zabiegi agrolotnicze, których celem było zmniejszenie populacji chrabąszcza, ale też innych owadów, które są szkodnikami.

W związku z chemicznymi środkami stosowanymi w tych zabiegach wprowadzono zakaz wstępu do lasu i zakaz zbioru runa leśnego. Na szczęście są one nieaktualne.

- Tegoroczne zabiegi agrolotnicze, zarówno po południowej i po północnej stronie rzeki Warty, zostały już zakończone, minął okres karencji, zakazy wstępu do lasu oraz zbioru płodów runa leśnego przestają obowiązywać - mówi Paweł Mizera z Nadleśnictwa Sieraków.

Przypominamy, że zabiegi agrolotnicze są najskuteczniejszym sposobem walki ze szkodnikami.

- Nadleśnictwo Sieraków podejmowało już w przeszłości próby alternatywnych metod walki z pędrakiem, m.in. poprzez modyfikacje składu gatunkowego upraw, czy wysiew roślin antagonistycznych na uprawach – gryki i gorczycy. Nie odniosły one w dłuższej perspektywie zadowalających rezultatów. Na niewielkiej powierzchni pędraki można niszczyć mechanicznie poprzez ich wyoranie z ziemi i ręczny zbiór. Metoda ta jest jednak bardzo pracochłonna. Ostatni zabieg agrolotniczy ograniczający populację szkodników sosny został przeprowadzony na terenie Nadleśnictwa Sieraków w 2013 r. i od tamtego czasu tzw. opór biologiczny, czyli pożyteczna fauna owadożerna, w szczególności ptaki, utrzymywał populację tego szkodnika na niskim poziomie. Historycznie stosowano takie metody zwalczania strzygoni choinówki jak wypalanie ściółki, czy wypas w lesie świń i kur wyjadających poczwarki ze ściółki. Dziś już takich metod się nie stosuje - wyjaśnia Paweł Mizera.

"Nie ma spraw prywatnych, jeśli chodzi o dostęp do tajnych informacji". Politycy o zawieszeniu posła S. Pięty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto