Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo w Międzychodzie. Historia zostanie spisana?

Iwona Paroń
Nadleśnictwo w Międzychodzie. Historia zostanie spisana?
Nadleśnictwo w Międzychodzie. Historia zostanie spisana? Marek Nowak
Nadleśnictwo w Międzychodzie to tereny doskonale znane nie tylko mieszkańcom, ale też turystom. Przede wszystkim to jednak ludzie, którzy tworzą historię.

Każda historia ma swój początek. Każde miejsce skrywa tajemnice. Często zdarza się, że losy rodziny wiąże wieloletnia pasja. Niektóre zawody przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Czy tak jest też w przypadku historii Nadleśnictwa Międzychód? Być może odpowiedzi na te pytania przyniesie powstająca monografia. Jej autorem, a przede wszystkim pomysłodawcą jej powstania jest mieszkaniec gminy Międzychodu. Z zawodu i zamiłowania leśnik - Marek Nowak.

- Leśnictwo, od kiedy sięgam pamięcią, odgrywało w moim życiu bardzo istotną role, zapewne ogromny wpływ na kształtowanie mojej świadomości odegrały leśne tradycje rodzinne, gdzie od ponad 110 lat członkowie mojej rodziny pełnili i pełnią służbę w Administracji Lasów Państwowych. Na trzecim roku studiów leśnictwa uczestniczyłem w wydarzeniach, które jeszcze bardziej zżyły mnie z tym zawodem, mianowicie połączyłem swoją teraźniejszą pasję z wydarzeniami przeszłymi - historią leśnictwa. Dzięki temu początki swojej pracy zawodowej mogę traktować jako kontynuację dzieła poprzedników i kolejne ogniwo w wielowiekowej historii lasu. Z tą mocno ugruntowaną świadomością historyczną wiąże się silne poczucie odpowiedzialności za powierzony las, a także mobilizacja by swoje nabyte doświadczenie pogłębiać a w przyszłości przekazywać następcom - mówi o powodach swojej działalności.

- Szczególnym miejscem dla każdego człowieka są tereny wśród których dorastał, tak jest i w moim przypadku, od ponad ćwierćwiecza mieszkam na malowniczych terenach Puszczy Noteckiej, zarządzanej po części przez Nadleśnictwo Międzychód, które funkcjonuje jako samodzielna jednostka już 183 lata. W tymże nadleśnictwie pracowały trzy pokolenia moich przodków, od najmłodszych lat związany byłem z ludźmi z międzychodzkich lasów, wielokrotnie miałem przyjemność przysłuchiwania się opowieściom o niezwykłych losach leśników. Mało kto już dzisiaj wie, że na Naszych terenach pracowali tak nietuzinkowi ludzie jak Kazimierz Wojczyński - jeden z twórców i pierwszy kierownik Szkoły Leśnej w Margoninie, czy bratanek prezydenta Ignacego Mościckiego - kpt. inż. Sobiesław Mościcki, który jako adiunkt przez wiele lat nabierał w Międzychodzie leśnego kunsztu, by zostać z czasem Nadleśniczym w Kartuzach - kontynuuje.

W związku z powstającą monografią Nadleśnictwa Międzychód prosi o kontakt osoby, które dysponują wiedzą o międzychodzkich leśnikach (wspomnienia, życiorysy, anegdoty) lub posiadają zdjęcia, dokumenty oraz przedmioty związane z leśnictwem i drzewiarstwem naszych terenów. Podkreśla, że nie zależy mu na odebraniu rodzinnych pamiątek, a jedynie ich zinwentaryzowaniu, sfotografowaniu lub zeskanowaniu co pomoże uhonorować Leśników na naszych terenach. Niedopuszczalne jest by tak wybitne życiorysy Międzychodzian zostały zapomniane, nie bądźmy obojętni - nawet każda z pozoru błaha informacja może być „na wagę złota”.
- Proszę o kontakt telefoniczny, mailowy lub listowny: 667-609-634, [email protected] /Marek Nowak Kamień 1 64-400 Międzychód/ na wszelkie informację będę natychmiast odpowiadać. Informacje dostępne również w siedzibie Nadleśnictwa Międzychód oraz Muzeum Regionalnym w Międzychodzie - apeluje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto