Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Franciszek Nowaczyński z Sierakowa [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Starszy sierżant Franciszek Nowaczyński  między 1936  r. a 1938 r.
Starszy sierżant Franciszek Nowaczyński między 1936 r. a 1938 r. arch. Franciszka Nowaczyńskiego

Informację o kolejnym Powstańcu Wielkopolskim - swoim dziadku - dostarczył nam Przemysław Nowaczyński z Krotoszyna.

Pochodził z drugiego końca Wielkopolski
Franciszek Nowaczyński urodził się 3 lipca 1898 r. w Sierakowie k. Międzychodu, jako syn Franciszka Nowaczyńskiego i Marii z d. Bilon. Jak wynika z Bazy Systemu Indeksacji Archiwalnej jego rodzice wzięli ślub w 1897 r. w Sierakowie i byli dziećmi, on - Stanisława Nowaczyńskiego i Anastazji z d. Grolewskiej, a ona - Krystiana Bilona i Rozalii z d. Buszko.

Franciszek Nowaczyński i Maria z d. Bilon mieli dzieci: Józefa (1897-1897), wspomnianego Franciszka, Pelagię (1900-1964), Władysława (1901-?), Bernarda (1904-1906), Stefana (1905-?).

Brał udział w Wielkiej Wojnie
Wracając jednak do Franciszka Nowaczyńskiego to skończył on w 1912 r. szkołę w Sierakowie. Gdy wybuchła I wojna światowa wziął w niej udział. Został ranny 4 maja 1918 r.

Powstaniec Wielkopolski z 2 Pułku Strzelców Wielkopolskich

Gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie, Franciszek Nowaczyński przyłączył się do oddziałów powstańczych. Walczył o wieś Kolno, czy Stary Zatom. - Niemcy, chcąc przeszkodzić dalszemu organizowaniu frontu na tej linii, zaatakowali dnia 11 stycznia wieś Kolno, bronioną przez 50 powstańców i wyparli ich w kierunku na Prusim. Jednego i tego samego dnia dzielni powstańcy wykonali przeciwnatarcie i odebrali Kolno z powrotem. Dnia 12 stycznia Niemcy natarli pod osłoną silnego ognia artylerji na Stary Zatom i zajęli go. Nastąpiło jednak natychmiast przeciwuderzenie powstańców, i Niemcy zostali wyrzuceni - pisał po latach płk Stanisław Siuda (zachowaliśmy oryginalną pisownię).

A więc wojna...
Później Franciszek Nowaczyński brał udział w bitwie o Kamionnę, gdzie Niemcy postanowili przerwać front. Po wyczerpaniu zapasów powstańcy wycofali się, a po przybyciu posiłków, zaatakowali miejscowość, odzyskując stracone pozycje.

Po zakończeniu walk, Franciszek Nowaczyński brał prawdopodobnie udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu wojny, razem z 56 Pułkiem Piechoty Wielkopolskiej przybył do Krotoszyna.

W 1925 r. wziął ślub w Śremie z Katarzyną Szymańską, córką Jana Szymańskiego i Agnieszki z d. Taciak, z którą miał dzieci: Zenona Nowaczyńskiego (ur. 1924 r.), Kazimierza Nowaczyńskiego (ur. 1927 r.) oraz Zygmunta Nowaczyńskiego (ur. 1930 r.).

Jak wynika ze zdjęć Franciszek Nowaczyński był żołnierzem plutonu Ciężkich Karabinów Maszynowych. W 1939 r. Franciszek Nowaczyński brał udział w kampanii wrześniowej. Później pracował jako robotnik. Za działalność konspiracyjną został aresztowany przez Niemców. Jak wynika ze strony straty.pl, 15 lipca 1944 r. został osadzony w Żabikowie i dostał numer 17481, a 21 października 1944 r. - w obozie koncentracyjnym w Mauthausen i otrzymał numer 108242.

Nasza akcja ciągle trwa!

Szanowni Państwo! Do tej pory opisaliśmy sporo Powstańców Wielkopolskich.

Zapewniamy jednak, że to nie koniec naszej akcji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a okazja jest jednak szczególna bowiem w tym roku przypada 100-lecie Powstania Wielkopolskiego.

Ważne jest by Wasi przodkowie zostali upamiętnieni z okazji zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia 2018 r.). Sami oczywiście również oferujemy pomoc w odnalezieniu informacji o Waszych Powstańcach!

Musimy jednak wiedzieć kogo szukać. Prosimy o kontakt osobiście w siedzibie redakcji, która znajduje się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie lub z autorem naszych tekstów historycznych: [email protected], lukasz.cichy @polskapress.pl lub telefonicznie pod numerami telefonów: 605 106 594 (Plus), 514 800 938 (Orange), 575 071 702 (Play). Zapraszamy.

______________________________________________
Pogrzeb wokalistki The Cranberries Dolores O’Riordan

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto