Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASI POWSTAŃCY: Maksymilian Walczak z Kucharek

Redakcja
Maksymilian Walczak pochodził z powiatu pleszewskiego, jednak walczył na ziemi krotoszyńskiej
Maksymilian Walczak pochodził z powiatu pleszewskiego, jednak walczył na ziemi krotoszyńskiej arch. Tomasza Boronia
O kolejnym Powstańcu Wielkopolskim poinformował nas Tomasz Boroń. Jest on wnukiem, szwagra Maksymiliana Walczaka.

Maksymilian Walczak urodził się w Kucharkach w powiecie pleszewskim, 8 października 1893 r. jako syn Józefa (1859-1934) i Antoniny z d. Niedzieli (1868-1952). -Po ukończeniu szkoły powszechnej w Kucharkach w latach 1909 – 1913 uczył się zawodu kowal-ślusarz u p. Tuczyńskiego w Pleszewie. Po ukończeniu nauki wyjechał do pracy w Nadrenii. Tam wstąpił do Towarzystwa Sokół, którego prezesem był dr Juśkowiak. Ćwiczenia gimnastyczne Towarzystwa Sokół odbywały się w tajnych kryjówkach, ponieważ policja niemiecka skutecznie zwalczała tego typu organizacje patriotyczne. Za udział w tajnych ćwiczeniach z młodzieżą został ukarany, przez policje niemiecką, na 14 dni aresztu. W dniu 26 sierpnia 1914 roku został powołany do armii niemieckiej i wyjechał na front – poinformował nas Tomasz Boroń. W wojsku niemieckim Maksymilian Walczak służył w Gwardyjskim Pułku Pionierów Rezerwy (Garde-Reserve-Pionier-Regiment). 1 lipca 1916 r. został lekko ranny, a 16 września 1918 r. przyjechał na dwutygodniowy urlop w rodzinne strony i do 12 listopada ukrywał się jako dezerter. W armii niemieckiej dosłużył się stopnia kaprala. -Po tym dniu z biało-czerwoną wstążeczką na piersiach wstąpił do uzbrojonego oddziału w Ostrowie pod dowództwem por. Nerskiego. Jako kapral objął dowództwo drużyny, która obsadziła dworzec kolejowy i miała za zadanie zablokować wyjazd większych ładunków wojskowych. W dniu 26 listopada 1918 roku z 26 ochotników zorganizował straż graniczną Kuchary – Czechel, gdzie głównym zadaniem było uniemożliwienie Niemcom przebywający w Skalmierzycach napadów na Polaków co ten teren opuścili. Oddział ten w pierwszych dniach grudnia 1918 roku został włączony do batalionu pleszewskiego pod dowództwem por. Bociańskiego – dodał Tomasz Boroń.

Oddział został wysłany na front pod Zdunami. Z czasem z jego batalionu został stworzony 8 Pułk Strzelców Wielkopolskich. Maksymilian Walczak został zwolniony z wojska 17 listopada 1920 r. 25 kwietnia 1921 r. wziął ślub z Franciszką Boroń (1900-1968), siostrą powstańca Władysława Boronia. -Nowo poślubieni małżonkowie po ślubie wyjechali do Bydgoszczy. Doczekali się dwójki dzieci: córka i syn. W Bydgoszczy pracował jako ślusarz na kolei – zakończył Tomasz Boroń.

Maksymilian Walczak zmarł 19 stycznia 1982 r. i spoczął na cmentarzy parafialnym przy ul. Kossaka w Bydgoszczy.
Maksymilian Walczak służbę w Wojsku Polskim ukończył jako sierżant (awans 11 listopada 1919 r.). W styczniu 1921 r. wstąpił do Związku Powstańców i Wojaków, a 1 czerwca 1924 r. - do Związku Weteranów Powstań Narodowych RP 1914-1919. Był odznaczony m.in. Medalem 3 Maja, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Brązowym i Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto