Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASI POWSTAŃCY: Stanisław Skrzypczak z Kuklinowa [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
NASI POWSTAŃCY: Stanisław Skrzypczak
NASI POWSTAŃCY: Stanisław Skrzypczak arch. Urzędu Miejskiego w Zdunach
Prezentujemy informacje o kolejnym Powstańcu Wielkopolskim, Stanisławie Skrzypczaku (1894-1968) z Kuklinowa.

Stanisław Skrzypczak urodził się 7 listopada 1894 r. w Kuklinowie. Był synem Józefa Skrzypczaka i Marii z d. Wojtkowiak. Jego rodzeństwem byli: Marianna, Jan (poległ w I wojnie światowej), Franciszek (oficer Wojska Polskiego) oraz Marek (poległ w II wojnie światowej. Był kuzynem Stanisława Skrzypczaka (1891-?) dowódcy drużyn bojowych ze Zdun. Był również kuzynem Powstańców Wielkopolskich, braci: Tomasza Hadrysia (1891-1971, walczącego dowódcę plutonu w walkach pod Zdunami uczestnika wojny polsko-bolszewickiej) i Walentego Hadrysia (1900 -1972, uczestnika walk pod Zdunami)

W latach 1900-1908 Stanisław Skrzypczak uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Kuklinowie, a później ukończył szkołę kowalską w Dłoni k. Rawicza. W latach 1913-1914 pracował jako kowal w Mikstacie oraz w Żerkowie.

W 1914 r. powołano go do wojska niemieckiego. Walczył na frontach rumuńskim i francuskim i był dwukrotnie ranny, w tym ciężko 5 czerwca 1918 r.

W listopadzie 1918 r. zdezerterował z wojska i wrócił w rodzinne strony. W nocy z 31 grudnia 1918 r. na 1 stycznia 1919 r. w mundurze z uszytą opaską ruszył do Krotoszyna, gdzie pełnił służbę wartowniczą i brał udział w wyzwoleniu miasta. Dołączył do 1 kompanii ostrowskiej, z którą wyzwalał Zduny. W Zdunach mieszkała jego siotra Marianna i brat Franciszek, dlatego po wycofaniu się kompanii 23 stycznia 1919 r. do Ostrzeszowa, pod pozorem ran z wcześniejszej wojny i po zgodzie dowództwa pozostał w mieście. Po zajęciu Zdun przez Niemców w przebraniu rolnika przedostał się na stronę polską. Włączył się do oddziału baszkowskiego pod dowództwem Jana Paluszkiewicza. Walczył do 20 lutego 1919 r.

Po zakończeniu walk zamieszkał w Zdunach przy ul. Ostrowskiej 8. Od 1920 r. do 1956 r. pracował w Cukrowni Zduny, a potem przeszedł na rentę. Brał udział w strajku cukrowniczym od 4 do 13 stycznia 1934 r.

Był odznaczony m.in. Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym (1958). Zmarł 22 lutego 1968 r. w Zdunach. W 1925 r. wziął ślub z Marią Niwczyk (1897-1986) z Baszkowa i miał z nią dzieci: Jana, Bolesława, Reginę, Stanisława i Mieczysława.

Biogram powstał w oparciu o wspomnienia Powstańca Wielkopolskiego, opinię Zarządu Oddziału ZBoWiD, wniosku o odznaczenie Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, akt urodzeń rodzeństwa oraz od wnuka Karola Skrzypczaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto