Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nasza Sybiriada" - będzie kolejne wznowienie międzychodzkiej publikacji - ustalono nowe fakty i nowe nazwiska Sybiraków

Redakcja
Dzień Sybiraka Międzychód 2018 - promocja książki "Nasza Sybiriada" (22.09.2018).
Dzień Sybiraka Międzychód 2018 - promocja książki "Nasza Sybiriada" (22.09.2018). Krzysztof Sobkowski
We wrześniu 2018 roku na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się książka pt. „Nasza Sybiriada”. Teraz planowane jej trzecie wznowienie, bowiem ustalono nowe fakty i nowe nazwiska Sybiraków.

We wrześniu 2018 roku na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja książkowa. „Nasza Sybiriada” to zapis dramatycznych przeżyć 58 osób związanych z powiatem międzychodzkim w latach 1936 – 1956. Kilka miesięcy później okazało się, że lista międzychodzkich Sybiraków wzrosła do 66 więc wydanie uzupełniono. Teraz planowane jest trzecie wznowienie publikacji.

– W tej chwili mamy już 71 nazwisk i ciągle szukamy kolejnych – mówi prezes Koła Związku Sybiraków w Między-chodzie, Adam Nowak.

Jeśli ktoś ma uwagi do książki lub odkrył po jej publikacji zapomniane rodzinne pamiątki, proszony jest o kontakt z prezesem Adamem Nowakiem, Janiną Chołołowicz, Arturem Paczesnym, Drukarnią Międzychód lub naszą redakcją. Uwagi będą zbierane, a później rozpoczną się prace, by książka mogła być wkrótce dostępna. Warto też deklarować w drukarni jej zakup, co pozwoli na przyspieszenie prac.

Tę książkę nie tylko warto, ale i trzeba mieć w domowej bibliotece. Widzą o tym dobrze ci, którym udało się zdobyć jej pierwsze wydanie. Po kilku tygodniach nie było to już bowiem możliwe a wydawnictwo stało się „białym krukiem”. Nic więc dziwnego, że wydawca – Drukarnia Międzychód zapowiedziała wznowienie nakładu. „Nasza Sybiriada”, czyli losy mieszkańców powiatu międzychodzkiego dotkniętych represjami sowieckimi w latach 1939 – 1956 to już teraz ponad 300 stron emocjonalnych zapisów przeżyć 66 ludzi oraz ich rodzin.

O tym, jak ogromne piętno wywierał Sybir na ludziach, niech świadczy to, że nawet teraz, choć od rozpoczęcia działań wojennych minęło już 80 lat, to przywołanie obrazów sprzed lat do pamięci nie może odbyć się bez łez, bez łamania głosu.

– O tym, by ta książka powstała myśleliśmy od początku lat 90-tych XX wieku – przyznaje Adam Nowak. – Problemem było jednak najpierw dotarcie do wspomnień wszystkich lokalnych Sybiraków, a potem kwestie techniczne – dodaje.

Prace nabrały tempa dzięki Janinie Chołołowicz, która wzięła na siebie redakcję publikacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto