Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Nasza Sybiriada” w 79. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę - dziś w powiecie międzychodzkim rozpoczęły się uroczystości Dnia Sybiraka

Krzysztof Sobkowski
79. rocznica napaści sowieckiej na Polskę - rozpoczęły się uroczystości w powiecie międzychodzkim (17.09.2018).

Muzeum Pamięci Sybiru. Dokumenty, listy, pamiątki. Kolejne nabytki, które przypominają trudne losy Sybiraków
79. rocznica napaści sowieckiej na Polskę - rozpoczęły się uroczystości w powiecie międzychodzkim (17.09.2018). Muzeum Pamięci Sybiru. Dokumenty, listy, pamiątki. Kolejne nabytki, które przypominają trudne losy Sybiraków Krzysztof Sobkowski
Związek Sybiraków - Koło w Międzychodzie, z prezesem Adamem Nowakiem na czele, od lat zabiega o godne miejsce w pamięci lokalnej społeczności dla wydarzeń związanych z napaścią sowiecką na Polskę w 1939 roku. Dziś (17 września) rozpoczęły się uroczystości w powiecie międzychodzkim. Zakończą się 22 września.

W poniedziałek 17 września o godzinie 9 w Chrzypsku Wielkim odbył się uroczysty apel w miejscowym Zespole Szkół. O godzinie 11 uroczystości przeniosły się do Sierakowa, gdzie na Cmentarzu Parafialnym spotkały się rodziny sybirackie wraz z młodzieżą szkolną przy grobach sybiraków. O godzinie 14:45 podobne spotkanie odbyło się w Międzychodzie, na Cmentarzu Komunalnym. Wzięły w nim udział rodziny sybirackie oraz młodzież Zespołu Szkół „Dwójka” w Międzychodzie. O godzinie 16 w Kościele Niepokalanego Serca Maryi na Lipowcu odprawiona została msza św. w intencji ofiar agresji sowieckiej na Polskę. O godzinie 17 odbyło się tradycyjne spotkanie przy Tablicy Pamięci i Wdzięczności Sybiraków. Przemówienie wygłosił tam burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny.

To jednak nie koniec uroczystości w powiecie międzychodzkim. Jutro, we wtorek 18 września, podobne spotkania odbędą się w Kamionnie (o godzinie 9 na Cmentarzu Parafialnym), w Łowyniu (o godzinie 10 uroczysty apel w miejscowym Zespół Szkół).

W środę 19 września o godzinie 13 uroczystości odbędą się w Kwilczu. Najpierw w Centrum Kultury i Edukacji, a później także na Cmentarzu Parafialnym.

Ważnym akcentem święta będzie promocja książki „Nasza Sybiriada (w sobotę 22 września o godz. 11 w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie). „Nasza Sybiriada. Losy mieszkańców powiatu międzychodzkiego dotkniętych represjami sowieckimi w latach 1939 - 1956” - „Zawiera opis przeżyć 58 postaci związanych z powiatem międzycho-dzkim. Razem z rodzinami, to około 200 osób dotkniętych Sybirem. Ich winą był fakt, że urodzili się Polakam - zderzyli się z opresyjną naturą sowieckiego imperium przemocy. Wielu z nich przez te lata uchodziło za zaginionych, a ich dramatyczny los długo pozostawał nieznany. Adam Nowak - także sybirak z Międzychodu - z gronem współpracowników z godną podziwu pasją i systematycznością przywraca zbiorowej pamięci tych wszystkich, którym tragiczny los nie dał szansy zadbania o własną spuściznę” - napisał o książce Piotr Bojarski z „Gazety Wyborczej”.

Podczas uroczystości uczniowie Liceum Ogólnokształcącego zaprezentują jej fragmenty. Zaplanowano też panel dyskusyjny „Zachować od zapomnienia”, w którym wezmą udział sybiracy (Janina Rembisz-Osipowka i Adam Nowak) oraz dzieci sybiraków (Irena Wandurska-Mokra, Jolanta Klawe i Wacław Napierała).

Muzeum Pamięci Sybiru. Dokumenty, listy, pamiątki. Kolejne nabytki, które przypominają trudne losy Sybiraków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto