Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od stycznia 2020 roku będą zmiany w rozliczeniach z urzędem skarbowym, czyli wchodzą w życie indywidualne rachunki bankowe

Redakcja
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzychodzie - Mirosław Błażewicz: - Od stycznia 2020 roku będą zmiany w rozliczeniach z urzędem skarbowym, czyli... wchodzą w życie indywidualne rachunki bankowe.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzychodzie - Mirosław Błażewicz: - Od stycznia 2020 roku będą zmiany w rozliczeniach z urzędem skarbowym, czyli... wchodzą w życie indywidualne rachunki bankowe. Krzysztof Sobkowski
Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie nowe rozwiązanie dotyczące rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Będzie to indywidualny rachunek bankowy do rozliczeń pieniężnych z fiskusem. Na początku za jego pomocą można będzie rozliczać m.in. PIT, CIT, VAT czy inne opłaty niepodatkowe. O szczegółach opowiada Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzychodzie - Mirosław Błażewicz.

- Dzięki temu rozwiązaniu ma być łatwiej. To o tyle ważne, że dotychczasowe rachunki stracą ważność z końcem roku - tłumaczy Mirosław Błażewicz, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzychodzie.

Ministerstwo Finansów wysunęło nową propozycję dotyczącą rozliczeń skarbowych. Mowa o indywidualnym koncie dla każdego podatnika, za pomocą którego będzie mógł się rozliczać z Urzędem Skarbowym. W jakim celu?

- Aktualnie dość łatwo o pomyłkę. Każdy urząd skarbowy posiada bowiem własne rachunki bankowe i dodatkowe kilka numerów kont koniecznych do uiszczania konkretnych podatków. Jeśli podatnik zmieni adres zamieszkania, zmianom ulegną również numery kont, na które zobowiązany jest wpłacać podatki – wyjaśnia Mirosław Błażewicz.

Od 1 stycznia 2020 roku ma się to zmienić. Podatnicy będą posiadali indywidualny rachunek podatkowy, za pośrednictwem którego będą mieli okazję rozliczyć się z podatków PIT, CIT i VAT. Docelowo wszelkie należności fiskalne można będzie rozliczać za pomocą własnego rachunku.

Numer rachunku podatkowego można uzyskać na Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl) w „Generatorze mikrorachunku podatkowego” lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Struktura indywidualnego numeru rachunku podatkowego będzie zgodna z formatem numeru rachunku bankowego (będzie miał 26 cyfr). Będą to: suma kontrolna, numer rozliczeniowy w NBP jednakowy dla każdego rachunku i identyfikator podatkowy.

Własny rachunek bankowy zostanie wykorzystany wyłącznie do wpłat i identyfikacji podmiotu regulującego podatek. W rachunku nie będzie zawarta historia wszystkich wpłat. Aby dowiedzieć się o saldzie rozliczeń, konieczne będzie udanie się do urzędu skarbowego. Za jakiś czas można będzie je sprawdzić, logując się na swój profil na Portalu Podatkowym, który docelowo zostanie utworzony w ramach projektu e-Urząd Skarbowy.

Warto też pamiętać, że na konto rachunku podatkowego fiskus nie będzie dokonywał zwrotów nadpłaty. Tak jak dotychczas - będą one trafiały na rachunki bankowe zgłaszane przez podatników urzędom skarbowym.

- Wszystkie numery indywidualnych rachunków podatkowych będą, a w zasadzie już są, generowane automatycznie. Te, które obecnie obowiązują, wraz z końcem roku stracą ważność, więc trzeba to wziąć pod uwagę – zaznacza naczelnik Mirosław Błażewicz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto