Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okres grzewczy w powiecie międzychodzkim. O czym należy pamiętać?

Iwona Paroń
Okres grzewczy w powiecie międzychodzkim. O czym należy pamiętać?
Okres grzewczy w powiecie międzychodzkim. O czym należy pamiętać? Iwona Paroń
Okres grzewczy w powiecie międzychodzkim - o czym należy pamiętać? Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przypominają o kilku zasadach.

Okres grzewczy w powiecie międzychodzkim to czas, kiedy strażacy apelują o zachowanie rozwagi. Dlaczego?

- W powiecie międzychodzkim w trakcie okresu grzewczego 2015/2016 wystąpiły zdarzenia o podobnym charakterze, których bez wątpienia można było uniknąć. Odnotowano m.in. 17 pożarów sadzy w kominie oraz 6 zdarzeń, podczas których wykryto tlenek węgla, w ich wyniku 5 osób trafiło do szpitala. Należy zwrócić uwagę, że nasza statystyka nie obejmuje zdarzeń śmiertelnych, których przyczynę wyjaśnia Policja lub gdy do śmierci doszło w szpitalu, a takie miały także miejsce w naszym powiecie - mówi Marcin Piechocki, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie.

Przypomina, że polskie prawo nakłada wiele obowiązków związanych z eksploatacją instalacji użytkowych, które wynikają z przepisów prawa budowlanego, czy ochrony przeciwpożarowej obowiązki wiążą się z wykonywaniem cyklicznie powtarzających się czynności:
raz na 5 lat - sprawdzenie stanu technicznego instalacji elektrycznej i odgromowej
raz na rok - sprawdzenie stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)
raz na 6 miesięcy – czyszczenie przewodów kominowych od palenisk opalanych paliwem płynnym (olejem opałowym) i gazowym
raz na 3 miesiące – czyszczenie przewodów kominowych od palenisk opalanych paliwem stałym (drewno, pelet, miał, węgiel, itp.)

„Czad i ogień. Obudź czujność” to najnowsza kampania społeczna Ministerstwa Spaw Wewnętrznych i Administracji. „Według badań MSWiA 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące  jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników. Co trzeci pożar powstaje w naszych mieszkaniach – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach.

8 osób podejrzanych o brutalne pobicia, wymuszenia rozbójnicze i przestępstwa narkotykowe zatrzymali funkcjonariusze CBŚP w Poznaniu.

Źródło: CBŚ

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto