Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto odwieczne pytanie: jajo czy kura pierwsza powstanie?

Iwona Paroń
Jajko stanowi składnik naszej codziennej diety. W czasie świąt wielkanocnych na naszym stole pełni rolę wyjątkową - to jeden z symboli Wielkanocy. Dlaczego? Jest to dowód zwycięstwa życia nad śmiercią. Dawniej jajka w okresie Wielkiego Postu znikały z naszej diety, a do jadłospisu wracały dopiero w Niedzielę Wielkanocną. Co o jajku wiedzieć warto? Zapytaliśmy właściciela fermy w Chorzępowie, Jarosława Motyliśnkiego.

W czym tkwi tajemnica smacznego jajka? Czy to czym karmimy kurę wpływa na jajko
Zasadniczo tak. Na dobre jajo składają się 3 czynniki: woda, pożywienie i powietrze. Najlepiej , gdy kury piją wodę z własnego ujęcia. Ja zdecydowałem się na studnię głębinową i własną stację uzdatniania wody. Woda to główny składnik jajka, a jajko łapie każdy zapach. Drugą ważną sprawą jest pożywienie. Pasza powinna składać się z ziaren zbóż, np. pszenica, kukurydza, ale powinna też zawierać dodatki witaminowe. Moje kury dostają także w korytkach preparaty mineralne, a zimą mają dostęp do żwiru, który przyspiesza trawienie. Poza odpowiednim poziomem wilgotności w kurniku powinna też być właściwa temperatura. Zimą to 15 – 20 st., a latem 25 – 27 st. Ważny jest dostęp do świeżego powietrza

Istotne jest w jakich godzinach są wypuszczane z kurnika?
Oczywiście taki przywilej mają wiosną i latem, ale w określonych godzinach. Najlepsza pora to południe – powietrze jest suche.

Kiedy kura zaczyna znosić jajka?
Pisklę przeobraża się w kurę w ciągu 25 tygodni. Kura, która zaczyna się nieść ma średnio 20 tygodni.

Można mówić o pewnej przewidywalności jeśli chodzi o liczbę zniesionych jaj?
Każda kura jest inna i to sprawa indywidualna. Są okresy szczytu nośności. To miesiąc lub 1,5 miesiąca od kiedy zaczyna znosić jajka ( 28 – 30 tydzień). Wówczas znosi jedno jajko dziennie. Później znosi średnio 5 – 6 jajek w ciągu tygodnia. Kiedy w cyklu produkcyjnym osiąga 60 proc. trzeba kurę wymienić.

Czy jajko może się popsuć?
Zależy od warunków magazynowania i przechowywania. To dylemat, który towarzyszy hodowcy od dawna. Jajko po zniesieniu ma temp. 36,6. Samoistnie odparowuje, a następnie jest schładzane do 20 st. Wówczas magazynujemy je w chłodni w temp. od 5 st. ( zimą) do 12 st. (latem), aby różnica temperatur nie spowodowała pocenia, które powoduje rosę. Jeśli tak przechowywane jajka przed znalezieniem się w lodówce konsumenta przechowywane jest w chłodni nie psuje się szybciej niż 28 dni. Niepełny miesiąc to umowny czas przydatności jajka do spożycia, ale przechowywane w odpowiednich warunkach nawet 2 miesiące po upływie terminu jest świeże. Nastąpi jedynie odparowanie wody – komora powietrza się powiększy, zawartość pomniejszy.

Jak przekonać się czy jajko jest świeże?
Jeśli wstrząśnięciu jajka towarzyszy chlupot, jest prawdopodobnie nieświeże. Jeśli nie jesteśmy pewni, a chcemy je skonsumować lub użyć do pieczenia, zanurzmy jajko w wodzie. Jeśli j wypłynie ostrym końcem na powierzchnię – lepiej już go nie rozbijać, bo jest popsute. Całkiem świeże jajo opada na dno naczynia. Co więcej, świeże jajo po rozbiciu na zwartą konsystencję.

Opakowanie, w którym przechowywane są jaja wpływa na nie w jakikolwiek sposób?
Dla jajek każde jest dobre. Mając na uwadze względy ekologiczne, lepiej, żeby były papierowe. Wchodzą tu w grę względy ekonomiczne, bo jest ono 2 razy droższe.

Czy rozmiar ma znaczenie?
Wszystkie są jednakowe jeśli chodzi o smak. Różnią się wagą i zależy to wyłącznie od upodobań klienta. Piekarze wolą jajka XL, a przeciętna gospodyni używa jajek klasy L.

Skąd wiadomo jakie niesie dana kura?
Tego nie da się ustalić. Jest pewna regułą, która chociaż trochę wyjaśnia sprawę. Młoda kura znosi jajka klasy S i M, dorastająca znosi L, a starsze kury niosą jaja klasy M, L oraz XL.

Czy sposób ułożenia jajka, które przechowujemy ma znaczenie?
Warto zwrócić uwagę, aby jajko szpiczastą stroną było skierowane do dołu. Komora znajduje się w szerzej podstawie jaja. Nie układajmy je jedno na drugie, bo potrzebują cyrkulacji powietrza.

W jaki sposób powstaje na jaju nadruk?
Taki nadruk to skarbnica wiedzy o tym, co zamierzamy zjeść. Wrzucany jest elektronicznie, przez drukarkę bezdotykową.

Dlaczego warto jeść jajka?
Jego białko jest najlepiej przyswajane przez nasze organizmy ( w 94 proc.), żółtko to źródło witamin oraz kwasu foliowego.

Na zjedzeniu ilu jaj możemy sobie pozwolić w ciągu tygodnia?
Światowa Organizacja Zdrowia mówi o 10, polscy lekarze zalecają 4 – 5 jajek. W obu przypadkach wliczono jajka użyte do przyrządzania innych potraw. Im więcej jemy warzyw, owoców i chude to nabiału, tym częściej możemy sięgnąć po jajka.

Przed czym chroni zjadanie kurzych jaj?
Tłuszcze nienasycone działają przeciwmiażdżycowo. Lecytyna zawarta w żółtku zapobiega tworzeniu się złogów miażdżycowych w naczyniach.

Czy przed Wielkanocą znacząco wzrasta sprzedaż jaj?
Paradoksalnie sprzedaż jaj wzrasta w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jeśli jednak uśrednimy liczbę dni sprzedaż jaj w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy jest na tym samym poziomie. W obu przypadkach jest to dwa razy więcej niż na co dzień.

Ile jaj zjada Jarosław Motyliński, właściciel hodowli kur niosek?
Dwa razy więcej niż przeciętny Polak. W tygodniu to będzie dobre 10 jaj. Na bieżąco próbuję i sprawdzam.

Ulubiona pana potrawa z jaj?
Jajecznica na prawdziwym maśle. Za to w każdą niedzielę na śniadanie w moim domu są jajka na twardo.

Dlaczego zdecydował się na tego typu biznes?
Sprzyjały temu warunki. Było już zaplecze, czyli budynki. Ziemia była kiepska, więc pozostała mi hodowla w budynkach.

Co było pierwsze; jajko czy kura?
Trudno powiedzieć. To pytanie bez odpowiedzi, ale chyba jak twierdzą naukowcy – pierwsze było jajko.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto