Państwowa Inspekcja Sanitarna w Wielkopolsce podsumowała okres wakacyjnych kontroli w obiektach gastronomicznych. Posypały się mandaty

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Państwowa Inspekcja Sanitarna w Wielkopolsce podsumowała okres wakacyjnych kontroli w obiektach gastronomicznych. Posypały się mandaty (zdjęcie ilustracyjne).
Państwowa Inspekcja Sanitarna w Wielkopolsce podsumowała okres wakacyjnych kontroli w obiektach gastronomicznych. Posypały się mandaty (zdjęcie ilustracyjne). Polskapress
Udostępnij:
Od połowy czerwca do połowy września trwały kontrole Państwowej Inspekcji Sanitarnej w obiektach gastronomicznych w Wielkopolsce. W całym województwie inspektorzy nałożyli 130 mandatów karnych na łączną kwotę 30 tys. zł. W powiecie międzychodzkim odbyło się 36 kontroli. Pięć z nich zakończyło się także mandatami.

Przez okres wakacyjny inspektorzy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w województwie wielkopolskim skontrolowali 1257 obiektów gastronomicznych, zwracając szczególną uwagę na produkcję i obrót żywnością w miejscowościach wypoczynkowych oraz przy trasach turystycznych.

- Wzmożone kontrole prowadzone były od 19 czerwca do 12 września, natomiast w dniach wolnych od pracy (weekendy) w okresie od czerwca do końca sierpnia – zaznacza Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu. - Tegoroczne wyniki kontroli weekendowych przeprowadzonych w okresie letnim, wskazują na konieczność podejmowania takich działań przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie naszego województwa – dodaje.

W związku z wykazanymi w trakcie kontroli nieprawidłowościami, na właścicieli nałożono 130 mandatów karnych na kwotę ok. 30 tys. zł. W gminach powiatu międzychodzkiego wykonano 36 kontroli, nałożono pięć mandatów na łączną kwotę 1300 zł.

- Wynika z tego, że ponad 10 proc. kontroli zakończonych było mandatem karnym. W odniesieniu do roku 2019, gdzie skontrolowano 1426 obiektów, liczba przeprowadzonych kontroli była niższa o 12 proc., natomiast nastąpił znaczny wzrost liczby wystawionych decyzji zobowiązujących do usunięcia wykazanych nieprawidłowości z 20 do 47, co świadczy o gorszym stanie obiektów – zaznacza Wiesława Kostuj. - Powyższe dane wskazują, iż prowadzenie tego typu kontroli jest potrzebne i celowe, aby zapewnić konsumentom spożywanie żywności oraz jej zakup w obiektach spełniających obowiązujące wymagania sanitarno – higieniczne podczas letniego wypoczynku – zaznacza.

- Niestety cyklicznie stwierdzamy występowanie podobnych i powtarzających się nieprawidłowości – tłumaczy z kolei dr Jadwiga Kuczma-Napierała Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Wśród najczęściej występujących nieprawidłowości jest brak czystości i porządku w obiektach; brak zachowanej segregacji artykułów żywnościowych w urządzeniach chłodniczych; brak dokumentacji dobrych praktyk higienicznej i produkcyjnej GHP/GMP oraz procedur opartych o zasady HACCP; sprzedaż artykułów spożywczych po upływie terminu przydatności do spożycia; przechowywanie artykułów spożywczych w niewłaściwych warunkach; brak aktualnych orzeczeń lekarskich personelu do celów sanitarno-epidemiologicznych; nieprawidłowy stan techniczny pomieszczeń żywnościowych oraz wykorzystywanych urządzeń i sprzętów.

- Prowadzenie tego typu kontroli ma na celu zmianę powszechnego przekonania personelu odpowiedzialnego za stan sanitarno-higieniczny obiektów o bezkarności związanej z brakiem nadzoru sanitarnego w dni wolne od pracy. Liczne powtarzające się uchybienia wskazują na konieczność prowadzenia takich działań na terenie naszego województwa również w kolejnych latach – podsumowuje Wiesława Kostuj.

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie