Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieszo przez... atrakcje Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego czyli... Adam Wojciechowski zaprasza do Kamionny

Adam Wojciechowski
Pieszo przez... atrakcje Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego czyli... Adam Wojciechowski zaprasza do Kamionny.
Pieszo przez... atrakcje Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego czyli... Adam Wojciechowski zaprasza do Kamionny. Adam Wojciechowski
Pieszo przez... atrakcje Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego. Adam Wojciechowski zachęca do odwiedzin kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kamionnie.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie jest jednym z najstarszych zabytków na Pojezierzu Miedzychodzko - Sierakowskim, którego powstanie datuje się na rok 1499. Budynek świątyni usytuowany jest w południowo - zachodniej części wsi (niegdyś trzykrotnie miasta), na zachód od Rynku, na wysokiej skarpie. Od strony zachodniej kościoła, w której znajduje się wejście główne rozpościera się wspaniały widok na Dolinę Kamionki. Przybytek otoczony jest dawnym cmentarzem przykościelnym ogrodzonym częściowo dawnym murem ceglanym (a częściowo nowym murem kamiennym), który od strony zachodniej pełni również funkcję muru oporowego.

Wzniesiony na planie prostokąta kościół posiada wyraźne cechy neogotyckie. Kościół orientowany, jednonawowy, murowany z cegły w wątku polskim na kamiennym fundamencie i kamienno - ceglanym cokole. Cechą charakterystyczną budynku jest bogato ornamentowany cegłą szczyt od prezbiterialnej strony wschodniej. Do części prezbiterialnej przylega prostokątna zakrystia, do nawy natomiast wieża, w dolnej partii cylindryczna, wyżej kwadratowa oraz pobudowana na planie kwadratu kruchta. Warto tu nadmienić, iż wieża kościoła z XVI-wiecznym dzwonem zwieńczona jest jedynym w Wielkopolsce i jednym z nielicznych w świecie ceglanym hełmem gotyckim. Kościół nakryty jest wysokim dachem dwuspadowym.

Wnętrze nawy nakrywa sklepienie gwiaździsto - sieciowe, w kruchcie zaobserwować możemy sklepienie sieciowe, w zakrystii natomiast sklepienie kolebkowo - krzyżowe. Jednym z najstarszych elementów dawnego wyposażenia kościoła są pochodzące z początku XVI w. stalle, z uzupełnionymi później pulpitami i baldachimami. Zachował się także nieco późniejszy, bo z 2. poł. XVII w. barokowy ołtarz główny z rzeźbami świętych i obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz późnorenesansowy ołtarz boczny. W kruchcie kościoła znajduje się XVI-wieczna ludowa rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Pod kościołem znajdują się obecnie niedostępne krypty grzebalne.

Świątynię ufundował Mikołaj Kamieński z zakonu cystersów w Bledzewie.

W pobliżu kościoła przebiega żółty i czerwony szlak pieszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto