Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaga pożarów w powiecie międzychodzkim związanych z niepoprawnym eksploatowaniem instalacji grzewczych

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Plaga pożarów w powiecie międzychodzkim związanych z niepoprawnym eksploatowaniem instalacji grzewczych (zdjęcie ilustracyjne).
Plaga pożarów w powiecie międzychodzkim związanych z niepoprawnym eksploatowaniem instalacji grzewczych (zdjęcie ilustracyjne). KP PSP Międzychód
W tym sezonie grzewczym jednostki ochrony przeciwpożarowej w powiecie międzychodzkim interweniowały już 30 razy w związku z niepoprawnym eksploatowaniem instalacji grzewczych, czego efektem były pożary sadzy w kominach, kotłowni i poddaszy. To już prawdziwa plaga. Dlatego też międzychodzcy strażacy przypominają zasady bezpieczeństwa.

W związku z tym, że liczba pożarów kominów, kotłowni i poddaszy w tym sezonie grzewczym przekroczyła już 30, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie alarmuje i przypomina o obowiązkach spoczywających na właścicielach i zarządcach każdego obiektu budowlanego.

Zgodnie z przepisami w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych muszą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie zachęca do instalowania czujek tlenku węgla i dymu

- Posiadanie czujki to jedna sprawa – istnieje również obowiązek właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymiana baterii). Należy zwrócić również uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych - zaznacza st. kpt. Marcin Piechocki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie.

Tlenek węgla (czad) to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz, NIE zobaczysz, NIE poczujesz!

Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała istnieć. Pod koniec XIX wieku mieszkało w niej około 700 osób.

Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała i...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto