Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po 93 latach powstańcy wielkopolscy pozostają w naszej pamięci

Krzysztof Girus
We wtorek 17 stycznia w Międzychodzie oraz w Kwilczu odbyły się powiatowe uroczystości rocznicowe Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło kilka tygodni po symbolicznym odzyskaniu niepodległości. Sprawiło, że 11 listopada to dziś prawdziwe święto niepodległości dla nas wszystkich. Tuż po świętach Bożego Narodzenia 1918 roku wybuchło powstanie, które do naszego powiatu dotarło w pierwszej połowie stycznia. 6 stycznia zmobilizował się Kwilcz. Jednak dopiero rok później, 17 stycznia 1920 roku, świętować mógł Międzychód, który powrócił do Polski.
17 stycznia 2012 roku zorganizowane zostały powiatowe uroczystości rocznicowe. Zaczęły się w Międzychodzie od złożenia kwiatów pod pomnikiem powstańców i przemówieniem burmistrza Międzychodu. W drodze na uroczystą mszę świętą do Kwilcza nie mogło zabraknąć dwóch przystanków: pod pomnikiem w Kamionnie i przy mogile powstańców na kwileckim cmentarzu.
Po mszy świętej czekał kolejny pomnik, w Kwilczu przy kościele, przemówienia wójta gminy, starosty powiatu międzychodzkiego i przemarsz w towarzystwie orkiestry oraz licznych pocztów sztandarowych do kwileckiej szkoły. Tam na młodszych i starszych patriotów czekała uczta artystyczna. Kilka słów uzupełnienia do wcześniejszych przemówień dodał przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Międzychodzie Antoni Taczanowski. Wyjaśnił, jak powstanie zaczęło się u nas. Realizacja artystyczna, w której udział wzięli najlepsi aktorzy z kwileckiej szkoły (i uczniowie, i nauczyciele!), a do tego najlepsi spośród kwileckich śpiewaków – chór kościelny oraz chórek szkolny – rozpoczęła się obrazowym rozdarciem mapy Polski przez postaci w kominiarkach, symbolizujące zaborców. Ze sceny brzmiały słowa: „Jesteśmy spadkobiercami wolności wywalczonej przez poległych Wielkopolan”, ale także grzmiące: „Niewiele w nas zostało Boga, honoru i ojczyzny”. Spod sceny chóralne głosy wykonały m.in.: „Do kraju tego” czy „Żeby Polska była Polską”. Wiele patosu w tym wszystkim, wielki rozmach, scenografia, ale to w końcu jedyna w roku uroczystość, tak bardzo łącząca nasz powiat, a zarazem ważna historycznie. Zastępca wójta gminy Kwilcz podziękowała na koniec wszystkim zaangażowanym, w szczególności Oldze Lehmann, która stworzyła przedstawienie. Dyrektor Zespołu Szkół oddelegowała poczty sztandarowe i tak zakończyły się kolejne powiatowe uroczystości wielkiej dla nas rocznicy.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto