Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Papcia Chmiela. Warszawa pożegnała Henryka Jerzego Chmielewskiego. Mistrz polskiego komiksu spoczął na Cmentarzu Bródnowskim

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
W środę, 10 lutego, odbył się pogrzeb Papcia Chmiela, czyli Henryka Jerzego Chmielewskiego - rysownika, autora serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstańca warszawskiego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po nich nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Bródnowskim. Pogrzeb miał charakter uroczystości państwowej. Zobaczcie zdjęcia z ceremonii w naszej galerii.

Papcio Chmiel, czyli rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia w wieku 97 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych o godz. 13. O godz. 15 nastąpiło odprowadzenie do rodzinnego grobu na Cmentarz Bródnowski.

Niestety, ze względu na panującą pandemię koronawirusa liczba uczestników uroczystości została ograniczona. Transmisja pogrzebu była jednak dostępna w mediach społecznościowych.

Pogrzeb Papcia Chmiela. Warszawa pożegnała Henryka Jerzego C...

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Należał do Armii Krajowej (pseud. Jupiter), a w czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7. pułku piechoty „Garłuch”.

Po wojnie pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Spod jego ręki wyszło wtedy kilka serii komiksowych, m.in. „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947 r.), „Półrocze bumelanta” (1951 r.) i „Witek sprytek” (lata 1955-1956).

W 1957 r. zaczął tworzyć serię komiksów pod tytułem „Tytus, Romek i A’Tomek”. Publikowano je później w formie książkowej, na ich podstawie postał także pełnometrażowy film animowany pt. „Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń” oraz gra komputerowa pt. „Tytus, Romek i A'Tomek - Armia zbuntowanych robotów”. W 2009 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem.

13 marca 1980 roku lecący z Nowego Jorku do Warszawy samolot miał już podchodzić do lądowania, gdy okazało się, że podwozie maszyny nie wysuwa się. Załoga zdecydowała się na powtórne podejście, podczas którego mechanik miał sprawdzić przyczynę awarii. 
Po zwiększeniu mocy silników doszło do pęknięcia wału turbiny niskiego ciśnienia, który uszkodził silniki samolotu, układy sterownicze oraz czarną skrzynkę. Samolot zderzył się z ziemią rozpadając się na wiele części. Nikt ze znajdujących się na pokładzie 87 osób nie przeżył katastrofy. W samolocie znajdowała się między innymi piosenkarka Anna Jantar (ur.10 czerwca 1950).

Warszawiacy, którzy odeszli w tragicznych okolicznościach. W...

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto