Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomiędzy Krobielewem a Krobielewkiem Niemcy wybudowali w 1938 roku most, który był najdłuższym drewnianym mostem w III Rzeszy

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Pomiędzy Krobielewem a Krobielewkiem Niemcy wybudowali w 1938 roku most, który był najdłuższym drewnianym mostem w III Rzeszy. Przy niskich stanach wody w rzece Warcie widać jego fragmenty.
Pomiędzy Krobielewem a Krobielewkiem Niemcy wybudowali w 1938 roku most, który był najdłuższym drewnianym mostem w III Rzeszy. Przy niskich stanach wody w rzece Warcie widać jego fragmenty. Krzysztof Sobkowski
Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale dwie niewielkie miejscowości rozdzielone korytem rzeki Warty przy obecnej granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego w przeszłości łączyły mosty i promy. Pierwszą przeprawę pomiędzy Krobielewkiem a Krobielewem wznieśli już Szwedzi w czasie Potopu Szwedzkiego w XVII wieku. W tym samym miejscu kolejny most wybudowali Niemcy w 1938 roku. Przy niskich stanach wody w rzece jeszcze ich fragmenty...

Krobielewko w gminie Skwierzyna i Krobielewo w gminie Przytoczna – dawniej Kleinkrebbel i Krebbel. Dwie niewielkie miejscowości rozdzielone korytem rzeki Warty przy obecnej granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego. Według zapisów archiwalnych z 1391 roku pierwsze założone zostało Krobielewo, później dopiero Krobielewko po drugiej stronie rzeki. Krobielewko obecnie zamieszkuje ok. 130 osób, Krobielewo ok. 120.

Podczas Potopu Szwedzkiego w XVII wieku (pomiędzy latami 1655 – 1660) Szwedzi połączyli obie miejscowości drewnianym mostem.

Kolejną przeprawę – również drewnianą – wybudowali w tym samym miejscu w 1938 roku Niemcy. Most miał wtedy 317 metrów długości i był najdłuższym drewnianym mostem w ówczesnej Trzeciej Rzeszy Niemieckiej. Ten most dla Niemców miał znaczenie strategiczne z uwagi na pobliską granicę państwa niemieckiego z Polską. Jego konstrukcja była na tyle solidna, że mogły po nim przejechać nawet czołgi Panzerkampfwagen II, które w zależności od wersji ważyły od siedmiu do nawet dwunastu ton. Most został wysadzony pod koniec stycznia 1945 roku przez wycofujących się Niemców. Najstarsi mieszkańcy regionu wspominają jeszcze, że wybuch oszczędził jedno z przęseł mostu i po wojnie dało się nim przejść na drugą stronę rzeki, a nawet przejechać rowerem czy motocyklem. Później jednak rozebrano jego resztki.

- Pracowałem przy rozbiórce tego drewnianego mostu. Piękny był, choć mocno uszkodzony przez działania wojenne. Wtedy w tym miejscu most był mieszkańcom potrzebny, bo w leżącym na przeciwległym brzegu rzeki Krobielewku mieściła się gmina, był kościół i trzeba było przeprawiać się przez Wartę promem – wspominał na łamach Gazety Lubuskiej w 2018 roku 95-letni wówczas mieszkaniec Krobielewa Rudolf Lewko, który w domu nad samą Wartą mieszkał od 1945 roku.

Fragmenty tego mostu da się ponoć jeszcze zauważyć przy niskich stanach rzeki Warty. Zaledwie 80 cm – tyle w niedzielne popołudnie 7 czerwca wynosił poziom rzeki Warty na wodowskazie przy przeprawie mostowej w Międzychodzie. 140 cm – tyle natomiast można było odczytać na kolejnym wodowskazie niespełna 30 km dalej, czyli w Skwierzynie. W jedynym i drugim przypadku niepokojąco niewiele, ale… dzięki temu udało się nam odnaleźć w Warcie pozostałości najdłuższego drewnianego mostu w ówczesnej Trzeciej Rzeszy Niemieckiej.

Warto dodać, że w okresie PRL, do 1983 roku między wioskami Krobielewko i Krobielewo kursował jeszcze prom. Od tego czasu, aby przejechać z jednej miejscowości do drugiej, trzeba jechać przez Międzychód lub Skwierzynę. W 2018 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości ogłosił program „Mosty dla regionów”, który zakłada, że do 2025 roku na ośmiu największych polskich rzekach powstaną 22 mosty. Wśród nich właśnie ten łączący Krobielewko i Krobielewo.

Które miejsca w powiecie międzychodzkim wznawiają działalność od soboty 6 czerwca?

Które miejsca w powiecie międzychodzkim wznawiają działalnoś...

Małe kino w Chrzypsku Wielkim

GOK Chrzypsko Wielkie ogłosił przetarg na kameralne kino: Ja...

przycisk_galeria]

Piotr Mikołaj von Gartenberg de Sadogórski na medalu wybitym w swojej własnej mennicy.

Historyczne kartki z kalenarza powiatu międzychodzkiego na 2...

W Sierakowie rozpoczęły się prace związane z odbudową zabytkowego kościoła ewangelickiego, w którym ma powstać Muzeum Rybactwa Śródlądowego (29.05.2020).

W Sierakowie rozpoczęły się prace związane z odbudową zabytk...

Gmina Sieraków chce zamienić zrujnowany kościół ewangelicki na nowoczesne Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód.

Gmina Sieraków chce zamienić zrujnowany kościół ewangelicki ...

Rynek w Sierakowie - jak Wam się podobają nowe nasadzenia na płycie głownej rynku? (29.05.2020).

Rynek w Sierakowie - jak Wam się podobają nowe nasadzenia na...

Trwa remont ulicy Stadnina w Sierakowie (29.05.2020).

Ulica Stadnina w Sierakowie od lat prosiła się o remont nawi...

Narodziny dziecka są w życiu niezwykłym momentem. A już w szczególości wtedy, kiedy pod szpitalem... stoją koleżanki z transparentem.

Narodziny dziecka są w życiu niezwykłym momentem. A już w sz...

Piotr Mikołaj von Gartenberg de Sadogórski na medalu wybitym w swojej własnej mennicy.

Historyczne kartki z kalenarza powiatu międzychodzkiego na 2...

Łabędzia rodzina na drodze krajowej 24 w Kwilczu (6.06.2019).

Łabędzia rodzina sparaliżowała na chwilę ruch samochodów na ...

Co w niedzielę i poniedziałek wydarzyło się na wodach Jeziora Młyńskiego w Prusimiu? Strażacy wyłowili ciało 45-letniego mężczyzny (25.05.2020).

Co w niedzielę i poniedziałek wydarzyło się na wodach Jezior...

Międzychód widziany z perspektywy nieczynnej linii kolejowej nr 363 relacji Rokietnica - Międzychód - Skwierzyna (23.05.2020).

Międzychód widziany z perspektywy nieczynnej linii kolejowej...

Nieczynna linia kolejowa nr 363 Rokietnica - Międzychód - Skwierzyna w okolicach Międzychodu na zdjęciach z 2012 roku.

Nieczynna linia kolejowa nr 363 Rokietnica - Międzychód - Sk...

Ośrodek Wczasowy Justynka w Mierzynie pod Międzychodem. Zdjęcie z czasów świetności ośrodka.

Legendarny Ośrodek Wczasowy Justynka w Mierzynie pod Międzyc...

Zajrzeliśmy na plac budowy drogi powiatowej Lewice - Krzyżkówko, na którą mieszkańcy czekali ponad 40 lat (16.05.2020).

Zajrzeliśmy na plac budowy drogi powiatowej Lewice - Krzyżkó...

Zamek w Stobnicy z lotu ptaka. Zachwycający widok [ZDJĘCIA]

Kraina 100 Jezior z lotu ptaka

Kraina 100 Jezior z lotu ptaka: Musicie zobaczyć te zdjęcia [FOTO]

Sieraków z lotu ptaka zimą 2018 roku.

Plaża jeziora Jaroszewskiego zimą: Zobaczcie niezwykłe zdjęc...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto