Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady Lekarza Roku. Jak przetrwać upał doradza Joanna Florczak

Iwona Paroń
Porady Lekarza Roku. Jak przetrwać upał doradza Joanna Florczak
Porady Lekarza Roku. Jak przetrwać upał doradza Joanna Florczak
Porady Lekarza Roku. Jak przetrwać upał doradza Joanna Florczak. Zwyciężczyni plebiscytu Eskulap oraz Człowiek Roku to lekarz pierwszego kontaktu. Specjalnie dla mieszkańców powiatu międzychodzkiego przygotowała wskazówki jak przetrwać upały.

Porady Lekarza Roku. Jak przetrwać upał doradza Joanna Florczak.

Upalne lato wielu z nas cieszy. Czy możemy bezkarni cieszyć się pogodą czy warto zachować ostrożność?
Słoneczne dni lata bardzo nas cieszą – to przecież okres wypoczynku ale niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw. Aby cieszyć się radością wolnych chwil musimy mieć świadomość występujących w tym okresie zagrożeń i sposobów ich unikania. Podwyższone temperatury otoczenia sprzyjają przegrzewaniu organizmu. Szczególnie narażone na jego skutki są dzieci, osoby starsze oraz chorzy na choroby układu krążenia.

O czym więc pamiętać?
Jeśli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji działania słońca, powinniśmy pamiętać o kilku kardynalnych zasadach. Należy nosić odpowiednie ubranie tzn. z przewiewnego, lekkiego, najlepiej bawełnianego materiału, koniecznie w jasnym kolorze, który odbija promienie słoneczne i całkowicie zrezygnować z ubrań w kolorze czarnym i ciemnogranatowym, bo one pochłaniają najwięcej promieniowania. Powinniśmy przy wychodzeniu na słonce zasłonić odpowiednią powierzchnię skóry i bezwzględnie pamiętać o nakryciu głowy. Nieodzownym elementem stroju na lato są również porządne okulary z odpowiednim filtrem UV chroniącym oczy. Dzieci do 3. roku życia w ogóle nie powinny przebywać w pełnym słońcu.

Czy na czas upałów powinniśmy zmienić dietę?
Stosowna dieta jest niezbędna do przetrwania upałów w dobrej kondycji. Przy temperaturze otoczenia przekraczającej 30 st. powinniśmy pić 2 – 3 l płynów. Tak duże zapotrzebowanie na płyny wynika ze zwiększonego w takich warunkach pocenia się, które jest naturalną obroną organizmu przed przegrzaniem. Z potem tracimy jednak nie tylko wodę, ale również mikroelementy. Dlatego ważne jest nie tylko ile, ale i co pijemy. Najlepiej jest pić wodę wysokomineralizowaną, herbaty ziołowe lub owocowe (większą ilość przechowywaną w np. dzbankach zabezpieczyć należy przed dostępem owadów np. os ). Do wody warto dodać plasterek cytryny lub gałązkę mięty – działają orzeźwiająco. Zaleca się picie soku pomidorowego, który jest bogatym źródłem potasu. Niedobór elektrolitów takich jak sód, potas, magnez może być powodem zaburzeń homeostazy czyli równowagi organizmu i prowadzić do poważnych następstw np. zawałów mięśnia sercowego czy udarów mózgu. Absolutnie nie zaleca się w tym czasie spożywania alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty, gdyż zawierają one substancje (metyloksantyny) o działaniu moczopędnym, a więc odwadniającym. Niezwykle ważną sprawą jest uświadomienie sobie, że małe dzieci oraz osoby starsze mimo postępującego odwodnienia nie zawsze odczuwają pragnienie. Dlatego wymagają zwiększonej uwagi otoczenia. Modyfikacji wymaga również dieta. W miarę wzrostu temperatury otoczenia apetyt maleje.

Więcej w TMS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto