Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat chodzieski - liczba ludności. Ilu mamy mieszkańców? Gdzie przybywa, a gdzie ubywa obywateli?

Redakcja
Margonin. Pierwsze "becikowe" trafiło do Michała Wegnera
Margonin. Pierwsze "becikowe" trafiło do Michała Wegnera
Ilu nas jest w powiecie chodzieskim? Gdzie ubywa, a gdzie przybywa obywateli? W ciągu ostatnich dwóch lat w widoczny sposób zmalała liczba mieszkańców Chodzieży i Szamocina. W Budzyniu również nastąpił spadek liczby ludności - ale nieznaczny. Większych zmian nie było jedynie w Margoninie i na terenie gminy Chodzież

Zgodnie z aktualnymi prognozami, w tym roku naszemu krajowi może ubyć około 58 tysięcy obywateli. Co pięć lat średnia długość życia w Polsce wzrasta o rok, ale jednocześnie rodzi się mało dzieci i kurczy się liczba osób w wieku produkcyjnym.

Proces starzenia się naszego społeczeństwa jest jednym z najszybszych w całej Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów, największym wyzwaniem jakie czeka nas w perspektywie kolejnej dekady będzie coraz bardziej odczuwalny brak rąk do pracy i związany z nim spadek produktywności polskich przedsiębiorstw.

A jak wygląda sytuacja w powiecie chodzieskim? Czy naszym gminom również ubywa, czy może przybywa obywateli?

Chodzież

Jak wynika z danych ewidencji ludności, w ubiegłym roku w Chodzieży na pobyt stały zameldowanych było 18026 osób. To o ponad 200 osób mniej niż pod koniec 2017 roku, gdy liczba „stałych” mieszkańców miasta wynosiła 18 234 osoby i o ponad 400 osób mniej niż w końcówce grudnia 2016 roku, kiedy osób zameldowanych na pobyt stały było w Chodzieży 18 442 .

W związek małżeński wstąpiło 129 par, przy czym ponad połowę ślubów odnotowanych w minionym roku przez chodzieski Urząd Stanu Cywilnego stanowiły śluby cywilne. Dla porównania: w roku 2017 w Chodzieży pobrało się 147 par, a w 2016 roku - 123 pary.

Na świat przyszło 161 dzieci, a ogółem do chodzieskiego USC zgłoszonych zostało 386 urodzeń (ta druga liczba obejmuje wszystkie dzieci urodzone w 2018 roku Szpitalu Powiatowym - a więc również dzieci spoza Chodzieży i spoza powiatu chodzieskiego).

Najpopularniejszymi imionami nadawanymi dzieciom były: Antoni (nadane 15 chłopcom), Zuzanna i Jakub (10 dzieci), Lena i Franciszek (9 dzieci) oraz Igor, Nikodem i Maja (8 dzieci).

W 2018 roku zmarło 220 mieszkańców Chodzieży - o 17 mniej niż w 2017 roku. Niestety już kolejny rok z rzędu liczba zgonów była wyższa od liczby urodzeń.

Gmina Chodzież

W 2018 roku gmina Chodzież miała 6032 mieszkańców. To bardzo podobnie jak przed dwoma laty, gdy łączna liczba ludności gminy wynosiła 6037 osób.

Liczba urodzeń (67) przewyższała liczbę zgonów (49). Można powiedzieć, że jest to utrzymująca się tendencja, bo zbliżona sytuacja miała miejsce w roku 2017, gdy w gminie urodziło się 79 dzieci, a zmarło 46 osób, a także w roku 2016, gdy na świat przyszło 55 dzieci, a zmarły 53 osoby.

Szamocin

64 urodzenia, 77 zgonów i 38 małżeństw zawartych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Szamocinie - to ubiegłoroczne statystyki gminy Szamocin.

W porównaniu z 2017 rokiem obywateli - niestety - wyraźnie ubyło. Dwa lata temu gminę zamieszkiwało łącznie 7616 osób. Na pobyt stały zameldowane były 7442 osoby, a na pobyt czasowy - 174 osoby. Z kolei w ubiegłym roku Szamocin miał już 7515 obywateli - przy czym „na stałe” zameldowane w gminie były 7392 osoby, a na pobyt czasowy - 123 osoby.

Margonin

Urząd Stanu Cywilnego w Margoninie odnotował w minionym roku 88 urodzeń i 53 zgony.

Łącznie gminę zamieszkiwało 6505 obywateli - z czego 6338 osób zameldowanych było na pobyt stały, a 167 osób na pobyt czasowy.

W porównaniu z 2017 rokiem liczba mieszkańców Margonina zasadniczo się nie zmieniła. Zmienił się jedynie stosunek „stałych” zameldowań do zameldowań czasowych. Tych pierwszych dwa lata temu było o 34 mniej (6304), a tych drugich - o 36 więcej (203).

Warto przy okazji przypomnieć, że jednym z pierwszych dzieci, które w 2018 roku przyszły na świat w Szpitalu Powiatowym w Chodzieży, była Zuzanna Brzozowska z Margonina.

Na początku ubiegłego roku gmina wprowadziła własny program „becikowego”, z którego skorzystało do tej pory już 70 dzieci (dane na 15 stycznia). Każde z nich otrzymało paczkę z wyprawką o wartości tysiąca złotych.

Pierwszym dzieckiem, do którego trafiła wyprawka, był Michał Wegner. We wręczeniu paczki wspólnie z burmistrzem Januszem Piechockim uczestniczyli wiceminister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, wicewojewoda Marlena Maląg oraz poseł Grzegorz Piechowiak.

Na złożenie wniosku o „becikowe” rodzice mają pół roku od urodzenia dziecka. Warunek jest taki, że przynajmniej jedno z rodziców musi być przez minimum pół roku zameldowane na terenie gminy Margonin i płacić w niej podatki.

Paczki z wyprawką przygotowuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pracownicy opieki społecznej najpierw pytają rodziców dzieci, czego ci najbardziej potrzebują, a dopiero później udają się na zakupy.

Budzyń

Wśród pierwszych dzieci urodzonych w minionym roku w chodzieskim szpitalu była również Jagoda Ciesielska z Budzynia. W sumie w całym 2018 roku gminie Budzyń przybyło 97 małych obywateli.

Urodzeń było o kilkadziesiąt więcej niż zgonów (58). Mimo to łączna liczba ludności gminy była nieznacznie niższa, niż jeszcze przed dwoma laty. Wynosiła 8446 osób, podczas gdy w 2017 roku gmina Budzyń miała 8464 mieszkańców.

Zobacz też:

Minister Józefa Szczurek-Żelazko o rządowym programie Mama 4 plus

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto