Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat Międzychodzki. Groby Pańskie w kościołach powiatu międzychodzkiego

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Grób Pański w kościele pw. św. Michała Archanioła w Kwilczu
Grób Pański w kościele pw. św. Michała Archanioła w Kwilczu Jakub Zachciał
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę odwiedziliśmy część kościołów w powiecie międzychodzkim. Przy niektórych Grobach Pańskich wartę pełnili strażacy. Na niektórych można było też zauważyć motywy nawiązujące do wojny na Ukrainie.

W Wielki Piątek odwiedziliśmy dwa międzychodzkie kościoły – kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi oraz kościół pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela. W Wielką Sobotę natomiast zajrzeliśmy do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kamionnie, do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie, do kościoła pw. Świętego Wojciecha Biskupa Męczennika w Chrzypsku Wielkim oraz do kościoła pw. Świętego Michała Archanioła w Kwilczu.

Grób Pański to symboliczne miejsce – grób Jezusa Chrystusa, w którym złożone zostało Jego ciało po śmierci krzyżowej. Dla katolików ważny i znaczący symbol. Najświętszy Sakrament zostaje tam umieszczony przez kapłana na zakończenie liturgii w Wielki Piątek i pozostaje w tym miejscu do Wigilii Paschalnej. Przez ten okres miejsce to jest nawiedzane przez wiernych celem modlitwy i adoracji.

Zwyczaj tworzenia Grobów Pańskich, czy Bożych Grobów w kościołach pochodzi z Palestyny. W Polsce od XVI wieku w centrum grobu umieszcza się figurę zmarłego Jezusa, a także monstrancję z Najświętszym Sakramentem, która okryta jest przezroczystym welonem. To także ma symboliczne znaczenie. Welon bowiem ma być pamiątką całunu, w który owinięty był Chrystus po śmierci. W Polsce zwyczaj tworzenia Grobów Pańskich spopularyzowali Bożogrobcy, czyli Zakon Rycerski Grobu Bożego z Jerozolimy znani u nas jako Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego. To jednak nie jedyne symbole tego miejsca w czasie Triduum Paschalnego. W kaplicy adoracji powinien być także ołtarz i tabernakulum do przechowywania puszek z Najświętszym Sakramentem. Symboliczne jest także ułożenie monstrancji, która powinna być wyeksponowana. Wszystkie elementy dekoracyjne oraz światła powinny też kierować uwagę wiernych właśnie na Najświętszy Sakrament, który jest Pamiątką Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę Jezusa Chrystusa leżącego w grobie.

Niektóre Groby Pańskie zawierają też współczesne elementy symboliczne. Wiele z nich nawiązywało w tym roku na przykład do wojny na Ukrainie. Taki Grób był na przykład w kwileckiej świątyni.

Uroczystości Wielkiego Piątku Międzychód 2022

Wielki Piątek w kościele pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie (15.04.2022).

Międzychód. Wielki Piątek w kościele pw. Męczeństwa Świętego...

Uroczystości Wielkiego Czwartku Międzychód 2022

Początek Triduum Paschalnego w kościele pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela (14.04.2022).

Międzychód. Początek Triduum Paschalnego w kościele pw. Męcz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto