Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat Międzychodzki. Nie będzie gazyfikacji Chrzypska Wielkiego. Międzychód z szansą na rozbudowę sieci

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Nie będzie gazyfikacji Chrzypska Wielkiego. Międzychód z szansą na rozbudowę sieci (zdjęcie ilustracyjne).
Nie będzie gazyfikacji Chrzypska Wielkiego. Międzychód z szansą na rozbudowę sieci (zdjęcie ilustracyjne). Krzysztof Sobkowski
Polska Spółka Gazownictwa nie utworzy w Chrzypsku Wielkim nowej sieci gazowniczej, bo jest to dla spółki nieopłacalne. Szansę na rozbudowę istniejącej sieci ma jedynie gmina Międzychód. Obecnie trwają prace projektowe. Realizacja przewidziana jest na lata 2025 – 2026.

W powiecie międzychodzkim tylko gmina Chrzypsko Wielkie nie ma jeszcze na swoim terenie utworzonej sieci gazowniczej i jest to pod tym względem jedna z nielicznych białych plam w zachodniej Wielkopolsce (obok gmin Krzyż Wielkopolski, Wieleń, Drawsko, Połajewo, Ryczywół, Kaźmierz, Duszniki, czy Kuślin). W gminie Międzychód sieć gazownicza jest w samym mieście, a także w Bielsku, Dzięcielinie, Gorzyniu i Wielowsi. W gminie Sieraków zgazyfikowane jest miasto Sieraków, a także Grobia i Kłosowice. W gminie Kwilcz natomiast, oprócz Kwilcza, dostęp do gazu sieciowego jest też w Miłostowie.

Nic więc dziwnego, że od wielu lat władze gminy Chrzypsko Wielkie zabiegają o to, by w Chrzypsku Wielkim rozpoczęła się budowa sieci. Nadzieję na to dały rządowe zapowiedzi z 2018 roku, które mówiły o tym, że do 2022 roku w Polsce do sieci gazowniczej przyłączone zostanie 300 nowych gmin. Liczyło na to także Chrzypsko Wielkie, które złożyło do kolejnego rządowego programu pod nazwą „Polski Ład” wniosek na termomodernizację budynku Urzędu Gminy w Chrzypsku Wielkim. Inwestycja za ponad 1,3 mln zł zakładała m.in. wymianę istniejącego źródła centralnego ogrzewania na zasilane paliwem gazowym. Problem w tym, że Polska Spółka Gazownictwa, która zajmuje się rozbudową sieci gazowej w Polsce, odstąpiła od inwestycji w Chrzypsku Wielkim.

- Jeśli chodzi o Chrzypsko Wielkie, to z powodu wycofania się kilku kluczowych dla rentowności projektu potencjalnych odbiorców, PSG musiała zaniechać dalszych prac projektowych. PSG, będąca spółką prawa handlowego, od momentu planowania do momentu realizacji inwestycji, na każdym etapie prowadzi analizy jej opłacalności. W wyniku braku uzasadnienia ekonomicznego dla ww. zadania inwestycyjnego, wynikającego ze zbyt małej potencjalnej liczby odbiorców gazu na analizowanym obszarze, spółka nie może rozpocząć prac realizacyjnych. Tym samym inwestycja, do czasu uzyskania rentowności, została przeniesiona na listę rezerwową. Niemniej jednak nie wykluczamy realizacji tej inwestycji w przyszłości, o ile zaistnieją okoliczności mające wpływ na poprawę rentowności przedsięwzięcia (np. pojawienie się większego odbiorcy przemysłowego lub zmiana koniunktury rynkowej) – tłumaczył nam jeszcze pod koniec 2021 roku Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy PSG Sp. z o.o.

Rozczarowania decyzją nie kryje wójt gminy Chrzypsko Wielkie, Edmund Ziółek, który podkreśla, że gmina musi teraz aneksować wniosek na przebudowę gminnego magistratu i szukać alternatywnego źródła centralnego ogrzewania.

- U nas jest to problem, bo przez gminę przebiega tylko gazociąg wysokiego ciśnienia, a budowa stacji rozprężania gazu generuje ogromne koszty. Dawano nam nadzieję na budowę sieci na gaz skroplony LNG, ale mimo że gmina zabezpieczyła na ten cel grunt, od tego odstąpiono – mówi Edmund Ziółek.

Gmina Międzychód z szansą na rozbudowę sieci gazowniczej

Plan inwestycyjny Polskiej Spółki Gazownictwa do 2026 roku zakłada, że w Wielkopolsce powstanie ponad 600 km nowych gazociągów. W powiecie międzychodzkim ma z tego skorzystać tylko gmina Międzychód.

- W gminie Międzychód realizowane są prace projektowe, których zakończenie spodziewane jest w pierwszym kwartale 2022 roku. Prace budowlane zaplanowane są na lata 2025 – 2026. Oczywiście na bieżąco realizujemy drobne rozbudowy i wykonywanie nowych przyłączy do już istniejącego gazociągu – zaznacza Grzegorz Cendrowski.

Obecne zawirowania na rynku gazu ziemnego spowodowane agresją Rosji na Ukrainę i sankcjami nakładanymi przez kraje Zachodu na Rosję sprawiają, że sytuacja jest nieprzewidywalna. Rosnące ceny gazu mogą niekorzystnie wpłynąć na i tak skromne plany inwestycyjne PSG w naszym regionie.

Część kultowego dawnego ośrodka TKKF nad Jeziorem Jaroszewskim w Sierakowie jest na sprzedaż (19.03.2022).

Sieraków. Część kultowego dawnego ośrodka TKKF nad Jeziorem ...

W kwietniu powinna ruszyć przebudowa ulicy Czynu 600-lecia w Międzychodzie. Będą utrudnienia (20.03.2022)

Międzychód. W kwietniu powinna ruszyć przebudowa ulicy Czynu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto