Powiat Międzychodzki. Nie ma kolejnych przypadków ASF w powiecie międzychodzkim

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Nie ma kolejnych przypadków ASF w powiecie międzychodzkim (zdjęcia z Gnuszyna maj 2021 rok).
Nie ma kolejnych przypadków ASF w powiecie międzychodzkim (zdjęcia z Gnuszyna maj 2021 rok). Archiuwm Polskapress
Póki co w powiecie międzychodzkim nie ma nowych przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Od momentu wykrycia ogniska choroby w Gnuszynie, przeszukiwane były okoliczne lasy.

Póki co nie ma w powiecie międzychodzkim nowych przypadków ASF. Informację potwierdza Anna Buczko, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Międzychodzie. Po wykryciu 24 maja pierwszego przypadku ASF u padłego dzika pod Niemierzewem, duże ognisko choroby potwierdzone zostało 26 maja na jednej z farm trzody chlewnej w Gnuszynie. Stado liczące ponad trzy tysiące świń, musiało zostać zagazowane.

- Nie wiemy jeszcze, jak to się stało, że ASF pojawił się na zamkniętej farmie w Gnuszynie. Trwa w tej sprawie dochodzenie. Po tym zdarzeniu okoliczne tereny były przeszukiwane pod kątem kolejnych przypadków padłych dzików. Póki co jednak nie mamy żadnych nowych zakażeń – podkreśla Anna Buczko.

Jeśli chodzi o przypadki ASF to w Wielkopolsce od jesieni 2020 roku do początku maja nie było żadnych przypadków wirusa. W Bielawach w powiecie szamotulskim potwierdzono jeden przypadek na początku maja. Potwierdzono go u odstrzelonego dzika. Podobne przypadki odnotowywano także na granicy powiatów kaliskiego oraz tureckiego oraz ponownie w powiecie szamotulskim, w miejscowości Psarki. No i w końcu 24 maja w Niemierzewie i okolicach i 26 maja na terenie dużego stada w Gnuszynie. To pierwszy przypadek ASF u trzody chlewnej w regionie. Sytuacja jest o tyle poważna, że Wielkopolska jest liderem w kraju jeśli chodzi o produkcję trzody chlewnej.

W promieniu trzech kilometrów od ogniska ASF w Gnuszynie wyznaczono strefę zapowietrzoną, natomiast w promieniu siedmiu kilometrów strefę zagrożoną. W tych miejscach obowiązują bardziej rygorystyczne zasady związane z bioasekuracją. Tam też inspektorzy PIW z Międzychodu będą przeprowadzali więcej kontroli u rolników zajmujących się hodowlą trzody chlewnej.

Na obszarach, gdzie występuje ASF zakazuje się przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Międzychodzie, wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane, wnoszenia i wywożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem choroby, wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar. Ponadto zakazuje się prowadzenia targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń, odłowu zwierząt łownych, skupu, obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami pochodzącymi z obszaru.

Nakazuje się posiadaczom świń sporządzenie oraz uaktualnianie spisu wszystkich świń, z podziałem na kategorie produkcyjne; w gospodarstwach, w których świnie są utrzymywane na otwartym terenie, pierwszy spis można przeprowadzić na podstawie danych szacunkowych, przetrzymywanie świń w miejscu wykluczającym ich kontakt z dzikami żyjącymi na wolności, skarmianie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, używanie w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, środków biobójczych dopuszczonych do obrotu i wykazujących działanie przeciwwirusowe do dezynfekcji przy wejściach i wyjściach z gospodarstwa, a także przy wejściu i wyjściu do pomieszczeń, w których przetrzymywane są świnie, zgłaszanie przez osoby utrzymujące świnie Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Międzychodzie każdego upadku świń w gospodarstwach położonych na obszarze, stosowanie przez osoby mające kontakt z dzikami środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w tym odkażanie rąk i obuwia.

Zaćmienie Słońca widziane z Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie. (10.06.2021)

Powiat Międzychodzki. Zaćmienie Słońca widziane z Ostoi Ciem...

Otwarcie Zespołu Szkół Technicznych w Międzychodzie po remoncie oraz budowie windy dla osób niepełnosprawnych (11.06.2021)

Międzychód. Otwarcie Zespołu Szkół Technicznych w Międzychod...

Droga Sieraków – Grobia – Kwilcz jest już przejezdna dla mieszkańców jak i dla ruchu tranzytowego.

Sieraków. Droga Sieraków – Grobia – Kwilcz jest już przejezd...

Zdjęcia mieszkańców powiatu międzychodzkiego z dzieciństwa

Mieszkańcy powiatu międzychodzkiego na zdjęciach z dziecińst...

W Dniu Dziecka w Parku Oskara Tietza nad Jeziorem Miejskim w Międzychodzie otwarto nowy plac zabaw (1.06.2021).

Międzychód. W Dniu Dziecka w Parku Oskara Tietza nad Jeziore...

Wójt gminy Kwilcz Stanisław Mannek został odznaczony przez Premiera Mateusza Morawieckiego odznaką za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Kwilcz. Wójt gminy Kwilcz Stanisław Mannek odznaczony przez ...

Adam Nowak, prezes międzychodzkiego koła Związku Sybiraków świętuje swoje 90. urodziny (29.05.2021).

Międzychód. Adam Nowak, prezes międzychodzkiego koła Związku...

Mieszkankę gminy Międzychód szukano przy pomocy policyjnego helikoptera.

Gmina Międzychód. Policyjne radiowozy, strażacy, lądowanie p...

Czy ktoś zanieczyszcza ściekami sanitarnymi Strugę Bielską?

Międzychód. Czy ktoś zanieczyszcza ściekami sanitarnymi Stru...

Nowe szatnie i ubikacje na plaży Jeziora Chrzypskiego w Chrzypsku Wielkim już gotowe. Są na medal. Dziś zostały otwarte (21.05.2021).

Chrzypsko Wielkie. Nowe szatnie i ubikacje na plaży Jeziora ...

Pomiędzy Lewicami, Łowyniem i Dormowem rozpoczęło się układanie potężnych rur, którymi do Polski popłnie gaz z Danii i Norwegii (19.05.2021).

Gmina Międzychód. Pomiędzy Lewicami, Łowyniem i Dormowem roz...

Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie od połowy tygodnia będą już płatne (21.05.2021).

Gmina Międzychód. Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego...

Żłobek Miejski w Międzychodzie świętuje swoje 40. urodziny. Dziś rozpoczął się jubileuszowy rejs (22.05.2021).

Międzychód. Żłobek Miejski w Międzychodzie świętuje swoje 40...

II Memoriał Marka Pospiesznego.

Międzychód. Międzychodzcy karciarze wrócili do gry i rozegra...

Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita przebudowa Ogrodu Jordanowskiego w Międzychodzie. Będzie kosztowała ok. 5,5 mln zł.

Międzychód. Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita prze...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie