Powiat międzychodzki. Powiało. Strażacy mieli wiele pracy [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
PSP i OSP z powiatu międzychodzkiego
Udostępnij:
Kilkadziesiąt wyjazdów do akcji ratowniczych odnotowali strażacy w związku z wichurami, jakie wystąpiły pod koniec ubiegłego tygodnia w naszym regionie. Mocno wiało w czwartek i piątek, nieco słabiej też w sobotę. Strażacy mieli pełne ręce roboty.

Jak poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie kapitan Marcin Piechocki, w dniach 21-24 października 2021 r. stanowisko kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie odnotowało 60 zdarzeń spowodowanych wystąpieniem silnych wiatrów.

- Większość zdarzeń nie powodowała strat jednak przy ul. Wronieckiej w Sierakowie drzewo uszkodziło 3 samochody osobowe.  W Międzychodzie przy ul. Sportowej spadający konar uszkodził samochód oraz słup oświetleniowy. W okolicy Lubosza drzewo spadło na samochód jadący drogą krajową nr 24, poszkodowany został jeden mężczyzna.  W Mierzynie drzewo przewróciło się na domek letniskowy i zerwało linię energetyczną. W Niemierzewie drzewo spadło na kombajn zbożowy – wyjaśnił Marcin Piechocki.

Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie gminy Międzychód. Tam strażacy wyjeżdżali do zdarzeń aż 24 razy. Najmniej wyjazdów zaliczyli strażacy z gminy Chrzypsko Wielkie – tam wiatr spowodował najmniej szkód. Przeprowadzono 6 działań ratowniczych. Z kolei w gminie Sieraków oraz w gminie Kwilcz wystąpiło kolejno 18 i 12 zdarzeń.

- Należy podkreślić duże zaangażowanie druhów z ochotniczych straży pożarnych, dzięki którym  udało się sprawnie usunąć zagrożenia powstałe w wyniku występujących anomalii pogodowych – podkreśla strażak.

Silne wiatry przyczyniły się do zwiększonej liczby interwencji w całym regionie, jak podaje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu  na terenie województwa odnotowano ponad 1900 zdarzeń. W sąsiednich powiatach strażacy mieli jeszcze więcej pracy. W powiecie nowotomyskim ratownicy interweniowali ponad 100 razy, z kolei w powiecie szamotulskim odnotowano 77 zdarzeń.

Porywiste wiatry, to zjawisko, które coraz częściej występuje w naszym klimacie. Rok rocznie zdarzeń związanych z niszczycielską siłą wiatru przybywa. Warto więc pamiętać, jak zachowywać się podczas wichury, by uniknąć poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia i przede wszystkim życia.

Przypominamy, jak zachowa się podczas wichury:
• nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
• jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
• nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
• nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
• zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

A co robić po ustaniu wiatru? Przede wszystkim należy udzielić pomocy poszkodowanym, a ponadto:
• Jeżeli  twój  dom  został  zniszczony  lub  uszkodzony  wkraczaj  do  niego  ostrożnie /sprawdź  wszystkie  instalacje/.
• Unikaj  leżących  lub  zwisających  przewodów  elektrycznych,
• Nie  usuwaj  drzew, które  upadły  na  trakcję  elektryczną.
• Wezwij  pomoc  specjalistyczną  jeżeli  uważasz, że  uszkodzenia  zagrażają  tobie  lub  innym  mieszkańcom.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Dodaj ogłoszenie