Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat Międzychodzki. Rząd polecił uruchomienie syren alarmowych 10 kwietnia, aby uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Niektórzy odmówili

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Rząd polecił uruchomienie syren alarmowych w niedzielę 10 kwietnia o godzinie 8:41, aby uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Niektórzy jednak odmówili. Syreny nie zawyły na przykład w Międzychodzie.

W niedzielę 10 kwietnia w całym kraju o godz. 8.41 miały zawyć syreny alarmowe w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej. Miały, ale nie zawyły, bo przedstawiciele niektórych miast i gmin odmówili wykonania tego zalecenia. Odmówił między innymi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który tłumaczył, że w Poznaniu przebywa kilkadziesiąt tysięcy straumatyzowanych uchodźców z Ukrainy, w tym dzieci, które nawet na dźwięk samolotu potrafią zareagować strachem i silnym stresem. Odmówiły władze Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska, Bielska-Białej, Katowic, Lublina, Łodzi, Sopotu, Opola, czy Płocka.

Odmówił także burmistrz gminy Międzychód Krzysztof Wolny. Dlaczego syreny nie zawyły w Międzychodzie?

- Jak bardzo trzeba nie mieć wrażliwości, empatii czy taktu, aby w niedzielny poranek zarządzić wycie syren w całej Polsce? Przecież gościmy ponad 2 miliony uciekających przed wojną Ukraińców. Większość z nich to dzieci, u których głos syreny wywoła traumę, z którą przyjechali i z którą jeszcze się zmagają... Czy cenę za wojnę polsko – polską o przyczyny katastrofy smoleńskiej mają cierpieniem zapłacić te niewinne dzieci!? W Gminie Międzychód nie ma na to zgody! – napisał burmistrz w mediach społecznościowych.

Syreny zawyły natomiast rano w Sierakowie.

- W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia o godz. 8:41 na terenie gminy Sieraków zostały uruchomione syreny alarmowe – informował przed kilkoma dniami Urząd Gminy w Sierakowie.

O to, czy syreny alarmowe wyły w Chrzypsku Wielkim oraz w Kwilczu, zapytaliśmy także władze tych gmin, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Syreny alarmowe - kto i kiedy może ich użyć?

- Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania. 10 kwietnia o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) – informowało w sobotni poranek w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W polskiej tradycji istnieje tylko jeden wyjątek, który uzasadnia użycie syren alarmowych w celach refleksyjnych. Upamiętniana jest w ten sposób godzina W symbolizująca moment wybuchu Powstania Warszawskiego.

Katastrofa smoleńska 10 kwietnia 2010 roku

Wypadek samolotowy w Smoleńsku miał miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w nim 96 osób, w tym para prezydencka i ważni polscy urzędnicy państwowi. Nadal nie jest pewne, co było przyczyną tej tragedii.

Polecane:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto