Powiat międzychodzki. Spotkanie z policjantami sporo ich kosztowało

Jakub Czekała
Jakub Czekała
KPP Międzychód
Udostępnij:
Są już pierwsi kierowcy w powiecie międzychodzkim, którzy przekonali się o tym, że od 1 stycznia 2022 roku nie warto już łamać przepisów ruchu drogowego, choćby w kwestii ograniczeń prędkości.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia właśnie zaostrzono wysokość kar za wykroczenia drogowe. Wzrost wysokości mandatów karnych ma przede wszystkim zniechęcić piratów drogowych do łamania przepisów, co z kolei ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

A nie jest zaskoczeniem, że nasz kraj od lat jest w czołówce niechlubnej statystyki śmiertelnych wypadków drogowych w Europie. W wielu przypadkach przyczyną zdarzeń jest nieodpowiednie zachowanie na drodze – nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, czy wymuszanie pierwszeństwa.

Jak poinformowała nas oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie Justyna Rybczyńska, od 1 do 3 stycznia, do godziny 16 policjanci Ruchu Drogowego wystawili kilkanaście mandatów za przekroczenie prędkości, w tym kilka dość wysokich.

- Dwóch kierowców przekroczyło dozwoloną prędkości o 31 i 33 kilometry na godzinę, za co otrzymali punkty karne i mandaty po 800 złotych, jeden kierowca jechał o 41 kilometrów za szybko, co kosztowało go 1000 złotych kary. Rekordzista otrzymał mandat w wysokości 2000 złotych i dodatkowo stracił prawo jazdy. Ten kierowca pędził 69 kilometrów na godzinę szybciej, niż dopuszczały w tym miejscu przepisy – usłyszeliśmy od policjantki.

Dodajmy, że od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Za samo przekroczenie prędkości – gdy pędzi się minimum 70 kilometrów na godzinę za dużo – zapłaci się 2500 złotych. W tym również wypadku policjant może skierować wniosek o ukaranie do sądu, co w najgorszym scenariuszu może się skończyć karą w wysokości aż 30 000 złotych.

Jakie są niższe? Te uzależnione są od wysokości przekroczenia prędkości. I tak przekroczenie do: 10 km/h = mandat 50 zł, do 15 km/h = 100 zł, do 20 km/h = 200 zł, do 25 km/h = 300 zł, do 30 km/h = 400 zł. Jadąc szybciej, trzeba liczyć się z jeszcze wyższymi karami: ponad 30 km/h = 800 zł mandatu, ponad 40 km/h = 1000 zł mandatu, ponad 50 km/h = 1500 zł, ponad 60 km/h = 2000 zł mandatu.

A to nie wszystko. 1500 zł zapłacimy m.in. za spowodowanie kolizji, za wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego, czy prowadzenie bez uprawnień. Omijanie opuszczonych szlabanów/wjazd na czerwonym świetle na tory, to 2000 zł, a niewskazanie sprawcy wykroczenia, to nawet 8000 zł kary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie