Powiat międzychodzki. Znamy wyniki egzaminów maturalnych 2021

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Zdjęcie ilustracyjne / (Matura 2020 w powiecie międzychodzkim)
Zdjęcie ilustracyjne / (Matura 2020 w powiecie międzychodzkim) Krzysztof Sobkowski
Udostępnij:
Na początku lipca poznaliśmy wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości. Postanowiliśmy sprawdzić, jak poszło maturzystom z terenu powiatu międzychodzkiego i jak wypadają w skali województwa i kraju.

Przypomnijmy, że ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna matura znacznie różniła się od dotychczasowych egzaminów dojrzałości. Przede wszystkim zrezygnowano z egzaminów ustnych, ponadto uczniowie nie musieli też przystępować do egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Do tego ograniczono zakres wymagań - i tak np. na matematyce ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów i całkowicie zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych.

Matura ma rozpoczęła się 4 maja 2021 egzaminem pisemnym z języka polskiego. W następnych dniach były kolejne egzaminy. I mimo że tegoroczni maturzyści – wydawać by się mogło – mieli łatwiej niż ich poprzednicy, to jednak wyniki nie są rekordowe.

Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do matury przystąpiło w tym roku ponad 273 tysiące tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, a także osoby, które poprawiały maturę z lat ubiegłych.

Aby zdać maturę trzeba było uzyskać minimum 30 procent punktów możliwych do zdobycia z każdego egzaminu pisemnego z przedmiotów obowiązkowych - języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.  W skali kraju tegoroczna zdawalność wyniosła 74,5 procent. Z kolei z 25 procent uczniów, którzy nie zdali – 17,7 procent ma prawo do poprawki – nie zdały tylko z jednego przedmiotu.

W skali województwa wielkopolskiego, maturę 2021 zdało 74 procent uczniów, 18 procent ma prawo do poprawki. A jak sytuacja wygląda w naszym powiecie?

Zdawalność w powiecie międzychodzkim wyniosła 66 procent (wszystkich egzaminów), a więc zdecydowanie niżej niż w kraju, czy województwie. W tym roku 105 osób otrzymało świadectwa, a do wszystkich egzaminów przystąpiło 159 uczniów (w tym osoby poprawiające).

Poniżej przedstawiamy, jak wypadły poszczególne szkoły z terenu naszego powiatu:

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JAROSŁAWA DĄBROWSKIEGO W MIĘDZYCHODZIE
Świadectwa otrzymało 25 osób, do matury z wszystkich przedmiotów przystąpiło 29 osób, a zdawalność całości wyniosła 86 procent.

TECHNIKUM NR 1 W MIĘDZYCHODZIE
Świadectwa otrzymało 57 osób, do matury z wszystkich przedmiotów przystąpiło 83 osób, a zdawalność całości wyniosła 69 procent.

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W SIERAKOWIE
Świadectwa otrzymało 14 osób, do matury z wszystkich przedmiotów przystąpiły 23 osoby, a zdawalność całości wyniosła 61 procent.

TECHNIKUM W SIERAKOWIE
Świadectwa otrzymało 9 osób, do matury z wszystkich przedmiotów przystąpiło 21 osób, a zdawalność całości wyniosła 43 procent.

Uczeń, który nie zdał egzaminu z jednego przedmiotu ma prawo do poprawki w terminie sierpniowym. Matura poprawkowa 2021 odbędzie się 24 sierpnia. Jej wyniki zostaną ogłoszone 10 września 2021 roku.

Co dalej? Część maturzystów podejmie pracę, część będzie kontynuować naukę w trybie dziennym, bądź zaocznym – łącząc dalszą edukację z pracą zarobkową. Za wszystkich trzymamy kciuki – by doszli do stawianych sobie w życiu celów.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Materiał oryginalny: Powiat międzychodzki. Znamy wyniki egzaminów maturalnych 2021 - Międzychód Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie