Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaniec Wielkopolski patronem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu

RoninPn
RoninPn
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman uczestniczyły w uroczystości nadania imienia gen. bryg. Heliodora Cepa Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

W trakcie zorganizowanej 14 września uroczystości córka generała - Zofia Potkowska przedstawiła sylwetkę swojego ojca. Urodził się w Wielkopolsce, w Mieszkowie. Maturę zdał w Krotoszynie w 1918 r. Jako mieszkaniec zaboru Pruskiego 1914 r został powołany do armii niemieckiej, gdzie został przydzielony jako telefonista piechoty do korpusu poznańskiego. Walczył na froncie wschodnim 1915-1916, a potem zachodnim 1916-1918. Od grudnia 1918 brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Walczył w składzie 3. Dywizji Strzelców Wielkopolskich. W tym czasie ukończył kurs aspirantów oficerskich telegrafii w Poznaniu.

Już jako podporucznik był dowódcą kompanii, zastępcą szefa łączności dywizji oraz oficerem techniczno-operacyjnym w sztabie Szefa Łączności Armii Wielkopolskiej ppł. Andrzeja Miączyńskiego. Brał również udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r oraz 1921 r w III Powstaniu Śląskim. Został skierowany na kurs do Szkoły Łączności w Wersalu we Francji. Po jej ukończeniu powrócił do Ministerstwa Spraw Wojskowych i awansował na stopień kapitana.

1926 r już jako major objął dowództwo batalionu w 1. Pułku Łączności w Zegrzu Południowym. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie został skierowany na stanowisko Dyrektora Nauk, później jako podporucznik objął stanowisko w Wyższej Szkole Wojennej. W 1932 r został przeniesiony na stanowisko Komendanta Centrum Wyszkolenia Łączności w Zegrzu. Dwa lata później objął najwyższe stanowisko w wojskach łączności – Dowódcę Wojsk Łączności w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Zapoczątkował wprowadzenie zmian organizacyjnych w strukturze wojsk łączności oraz unowocześnienia sprzętu.

W 1939 r podzielił losy Kwatery Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego i razem z nim 18września przekroczyli granicę polsko-rumuńską. Po zakończeniu działań wojennych, powrócił do Polski i 1947 r został wyznaczony na stanowisko Szefa Oddziału Łączności Sztabu Generalnego WP. Po odwołaniu z tego stanowiska został Szefem Katedry Akademii Sztabu Generalnego WP. Pracę płk. dypl. Heliodora Capy w latach 1947-1948 oceniono bardzo wysoko. Konsekwencją tej oceny był wniosek nominacyjny na stopień generała brygady WP, podpisany 25 maja 1948 r.

Od 16 lipca 1951 r do 9 lutego 1955 r był więziony i oskarżony o udział w konspiracji wojskowej. Po zwolnieniu z więzienia został przeniesiony do rezerwy, a potem w stan spoczynku.

Generał Heliodor Cepa zmarł 16 kwietnia 1974 r w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach w kwaterze Powstańców Wielkopolskich.

Gen. Heliodor Cepa pozostał w pamięci bliskich, przyjaciół, kolegów, przełożonych i współpracowników jako człowiek szlachetny, przyjazny, o szerokich horyzontach, ogromnej wiedzy i wielu zainteresowaniach. Był bardzo ambitny, wytrwały i energiczny, ale jednocześnie opanowany, patriota.

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki jest jednostką o bogatych tradycjach i nadanie imienia wybitnego żołnierza – łącznościowca, dopełnia i podkreśla szczególne miejsce Centrum w historii Wojska Polskiego. Perełką w zbiorach w Sali Pamięci jest przedwojenna maszyna szyfrująca „enigma”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto